2023-12-11 10:36:46 JPM redakcja1 K

Remis jak zwycięstwo. Ruch uratował remis z Zagłębiem w ostatnim kwadransie

Rundę rewanżową sezonu 2023/24 PKO BP Ekstraklasy otwierało starcie Ruchu Chorzów z Zagłębiem Lubin. Choć Miedziowi do 75. minuty prowadzili 2:0, nie udało im się dowieźć zwycięstwa do samego końca. Spotkanie na Stadionie Śląskim zakończyło się remisem 2:2.

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy podopieczni Fornalika odnieśli zaledwie jedną wygraną. Przed dwoma tygodniami, Zagłębie pokonało w Łodzi ŁKS 2:0. Wynik tamtego spotkania został otwarty w 9. minucie. Historia ta powtórzyła się w wyjazdowym meczu z Ruchem.

Do dośrodkowanej przez Damiana Dąbrowskiego z rzutu rożnego piłki najwyżej wyskoczył Dawid Kurminowski. Napastnik Zagłębia po uderzeniu głową umieścił futbolówkę w siatce.

24-latek zdobył dopiero trzeciego gola w tym sezonie i przełamał serię 11 meczów bez zdobytej bramki. Po raz ostatni, Kurminowski na listę strzelców wpisał się 6 sierpnia, w zremisowanym 1:1 meczu z Lechem.

screen: Ekstraklasa / YouTube

Niemal 3 minuty później, drugą w tym spotkaniu na swoim koncie mógł mieć Damian Dąbrowski. Wychowanek Zagłębia ,,piętką’’ podał do Siergieja Bułetsy, a ten pokusił się o uderzenie z dystansu lewą nogą. Stojący między Krzysztof Kamiński – choć na raty – wyłapał piłkę po strzale Ukraińca.

Na początku drugiej połowy, gola w drugim wyjazdowym meczu mógł zdobyć Bartosz Kopacz. Kapitan Zagłębia najwyżej wyskoczył do dośrodkowanej z rzutu rożnego piłki i przymierzył w sam środek bramki. Tam jednak ustawiony był Kamiński, który odbił futbolówkę po uderzeniu stopera Miedziowych.

Ale co się odwlecze, to nie uciecze, bo już pół minuty później piłka wylądowała w bramce Zagłębia. Damian Dąbrowski znakomitym podaniem ,,podcinką’’ wypuścił Mateusza Wdowiaka na wolne pole, a ten po chwili z lewego sektora pola karnego zagrał ,,fałszem’’ do wbiegającego z drugiej strony Kacpra Chodyny.

24-latek uderzeniem ,,z pierwszej piłki’’ pokonał Krzysztofa Kamińskiego i podobnie jak Kurminowski, zdobył on trzeciego gola w tym sezonie. Po raz ostatni, Chodyna bramkę zdobył 18 sierpnia, w wygranym 1:0 meczu z Puszczą.

Dopiero dwubramkowa strata zadziałała na gospodarzy pobudzająco. W 59. minucie, do dośrodkowanej z rzutu rożnego piłki dopadł ustawiony przy bliższym słupku Konrad Kasolik. Powracający po dwóch meczach zawieszenia stoper posłał jednak futbolówkę nad poprzeczką.

Kilkadziesiąt sekund później, Miedziowi mogli wbić ostateczny gwóźdź do trumny Niebieskich. Siergiej Bułetsa zagrał prostopadle do Dawida Kurminowskiego, a ten po chwili z prawej strony pola karnego oddał uderzenie ,,z pierwszej piłki’’. Futbolówkę strzale z ostrego kąta odbił jednak przed siebie Kamiński.

W 78. minucie, Miłosz Kozak nieudanie dośrodkował z rzutu rożnego, jednak na jego szczęście, wybita piłka ponownie wylądowała pod jego nogami. 26-latek po raz drugi spróbował zacentrować lewą nogą na pole karne i tym razem próba ta okazała się skuteczna.

Do dośrodkowanej piłki doskoczył Michał Feliks i głową wpakował ją do siatki. Dla byłego zawodnika Radomiaka Radom był to czwarty w karierze gol w Ekstraklasie, z czego trzeciego zdobył on w barwach Ruchu.

Nie minęło nawet 5 minut, a podopieczni Fornalika dali roztrwonić dwubramkowe prowadzenie. W 82. minucie, Mateusz Bartolewski wystawił futbolówkę Juliuszowi Letniowskiemu, a ten ,,z pierwszej piłki’’ huknął sprzed pola karnego.

25-latek znakomitym strzałem z dystansu ,,zdjął pajęczynkę’’ z bramki strzeżonej przez Jasmina Buricia. Dla byłego zawodnika Widzewa był to pierwszy gol w barwach Ruchu, jednak mógł on przynieść Niebieskim cenny punkt.

Tuż upływem podstawowego czasu gry, sytuacja beniaminka mocno się skomplikowała. Daniel Szczepan kompletnie zapomniał, że ma już na koncie żółtą kartkę i bezmyślnie sfaulował Tomasza Pieńkę w okolicy koła środkowego. Sędzia Patryk Gryszkiewicz nie mógł potraktować kapitana Ruchu ulgowo i za ten faul taktyczny pokazał mu drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę.

Było to już czwarta w tym sezonie czerwona kartka dla zawodnika Niebieskich. Ex aequo z Zagłębiem Lubin i ŁKS-em, piłkarze beniaminka najczęściej w bieżących rozgrywkach musieli radzić sobie w osłabieniu spowodowanym wykluczeniem z gry.

Tym razem jednak nie wpłynęło to na dalszy przebieg spotkania. Mimo gry w przewadze, zawodnikom Miedziowych nie udało się już przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść.

Choć podopieczni Jana Wosia pokazali charakter i doprowadzili do wyrównania, jednocześnie przedłużyli swoją serię bez wygranych meczów do szesnastu. Ruch odniósł w tym sezonie zaledwie jedno zwycięstwo, co jest najgorszym wynikiem w stawce.

W 2. kolejce, Niebiescy prowadzeni jeszcze przez Jarosława Skrobacza pokonali w Gliwicach ŁKS 2:0. Oba zespoły spotkają się ponownie ze sobą w przyszłą niedzielę, 17 grudnia o godz. 12:30. Starciem w Łodzi zamkną oni swoje zmagania w 2023 roku.

Zagłębie zaś rok kalendarzowy zakończy przed własną publicznością. W piątek, 15 grudnia o godz. 20:30 Miedziowi w Lubinie rozegrają Derby Dolnego Śląska z największą rewelacją tego sezonu, Śląskiem Wrocław.

Miedziowi są zaledwie jedną z dwóch drużyn – obok Stali Mielec - która w tym sezonie PKO BP Ekstraklasie zdołała pokonać ekipę Jacka Magiery. W drugiej serii, na Tarczyński Arena we Wrocławiu podopieczni Fornalika wygrali 2:1. Zagłębie może przedłużyć swoją passę meczów bez porażki ze Śląskiem do pięciu.

Dział: Nożna