2022-08-28 17:40:26 JPM redakcja1 K

Świadek tragicznych miłości i cierpienia dziewcząt: Jedna z najczęściej odwiedzanych twierdzy w Serbii

Na stromej skale Ridan, przy samym wejściu do Wąwozu Đerdapskiego jeszcze w średniowieczu została wzniesiona twierdza Golubac, która od dawien dawna jest znana jako Kamienny Strażnik Żelaznej Bramy (serb. Kameni...

Na stromej skale Ridan, przy samym wejściu do Wąwozu Đerdapskiego jeszcze w średniowieczu została wzniesiona twierdza Golubac, która od dawien dawna jest znana jako Kamienny Strażnik Żelaznej Bramy (serb. Kameni stražar gvozdenih vrata). Po raz pierwszy nazwa tej fascynującej budowli pojawiła się w 1335 r. i wspomina się, że węgierska załoga wojenna była ulokowana wewnątrz samych fortyfikacji, ale wielką tajemnicą jest kto i kiedy wzniósł tę budowlę. Najczęściej jako budowniczego wspomina się króla Dragutina Nemanjicia w XIII lub Węgrów w XIV wieku, lecz nie zostało to udowodnione.

„Najciekawsze jest to, że twierdza ta nigdy nie została zdobyta drogą wojenną. Do bitwy kosowskiej znajdowała się w rękach Serbów, a potem przejęli ją Turcy. Pod względem architektury odstaje od pozostałych budowli z tej epoki. Składa się z dziewięciu masywnych wież i pałacu warownego zbudowanego przez Stefana Lazarevicia. W celu skuteczniejszej obrony została przebudowana i rozdzielona na kilka części, które są ze sobą połączone murami obronnymi”, przekazał RINIE, Sreten Živković – kierownik sektora turystycznego twierdzy Golubac.

Twierdza Golubac od zawsze posiadała wyjątkowo duże znaczenie strategiczne. W jedną część fasady została wmurowana kula armatnia, prawdopodobnie z wojny w 1428 r., a jej główną rolą była ochrona bazy.

Niektóre zapiski historyczne dowodzą, że w czasach starożytnych Rzymian w tym samym miejscu istniały fortyfikacje, które zostały doszczętnie  zniszczone, a potem ponownie odbudowane. Oprócz licznych legend przenoszonych z pokolenia na pokolenie najczęściej można usłyszeć te związane z samą nazwą twierdzy.

Foto: RINA

Foto: RINA

 „Według pewnej opowieści twierdza Golubac otrzymała nazwę od tego, że bizantyńska księżniczka Jelena została uwięziona w najwyższej, tak zwanej šešir kuli i w swojej samotności i smutku karmiła gołębie służące jej jako doręczyciele listów. Niektórzy pisarze książek podróżniczych w swoich świadectwach wspominali, że z daleka wierzchołki wieży wyglądają jak gołębie – w ten sposób twierdza otrzymała swoją nazwę. Najbardziej żywa legenda związana jest z piękną dziewczyną Golubaną, w której nieszczęśliwie zakochał się sułtan turecki i z powodu niespełnionej miłości skazał ją na śmierć. W każdym sensie gołąb jest symbolem tej twierdzy i dlatego tłumaczy się tak jej nazwę na wszystkie języki świata”, powiedział Stevan.

W ubiegłych latach wskutek rozwoju turystyki krajowej twierdza Golubac była jedną z najczęściej odwiedzanych lokacji. W okresie od 2014 do 2019 została stworzona pełna rekonstrukcja twierdzy Golubac. Jej brama jest otwarta dla wszystkich wielbicieli historycznych budowli, a sama twierdza podzielona jest na cztery strefy. Do tej ostatniej z powodu wyjątkowo trudno dostępnego terenu mogą dojść tylko najodważniejsi.

Autor:
RINA | Tłumaczenie: Joanna Karbownik

Żródło:
https://www.b92.net/putovanja/putuj-srbijom.php?yyyy=2022&mm=08&dd=07&nav_id=2194900

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE