2022-08-30 21:35:39 JPM redakcja1 K

Niška Banja znowu na topie, ale brakuje kwater

Niška Banja jest popularna, mówi Brnabić; foto: T. T.Do 5 lipca po bony na dofinansowanie zakwaterowania na urlopie w Niškiej Banji zgłosiło się 1353 osób, a liczba dostępnych w tym miejscu kwater...

Niška Banja jest popularna, mówi Brnabić; foto: T. T.

Do 5 lipca po bony na dofinansowanie zakwaterowania na urlopie w Niškiej Banji zgłosiło się 1353 osób, a liczba dostępnych w tym miejscu kwater prywatnych wynosi 21. Mimo że we wcześniejszych latach miejscowość uważana była za znany punkt turystyczny, statystyki pokazują, że pośród rzadko odwiedzanych uzdrowisk znajdują się też zrujnowane hotele, nawet te po sprzedaży.

Ministerstwo Turystyki podaje, że w ciągu tygodnia od rozpoczęcia naboru na kolejne 300 000 bonów na dofinansowanie zakwaterowania na urlopie w Serbii przyjęto 143.973 podań. Spośród nich 1353 osoby podały, że będą wypoczywać Niškiej Banji, a o jej popularności wśród Serbów mówiła także premier Ana Brnabić w programie Hit Tvit:

„Uważam, że osoby ubiegające się o bony są bardzo zadowolone i myślę, że na pewno bardzo zadowolone są też nasi właściciele restauracji, przede wszystkim osoby pracujące i właściciele naszych uzdrowisk, a także agroturystyka. Moim zdaniem więc większa tego część w końcu powróci do budżetu – powiedziała w tym programie premier.

Na stronie Ministerstwa jest napisane, że istnieje w tym miejscu 21 dostępnych kwater prywatnych. Byłoby ich więcej, gdyby dostępne dla turystów były też hotele, które od lat stoją zamknięte i zniszczone. Tak więc obok otoczonego drzewami zrekonstruowanego rynku i deptaka w Niškiej Banji i po sprzedaży firmy Zvezdana Milovanovicia, radnego SNS (pol. SPP: Serbska Partia Postępowa), stoi zrujnowany hotel Srbija, który ostatnich gości przyjął na początku lat dziewięćdziesiątych. Hotel Ozren w zeszłym roku za prawie 70 mln dinarów stał się własnością niškiej MAK International – firmy zajmującej się produkcją mięsa, a jego drzwi są nadal zamknięte dla turystów.

Sprzedaż trzeciego hotelu, Partizana, została ogłoszona na początku 2018 roku, aby spłonął on w lipcu tego samego roku. Ogień pochłonął dach, a obraz sprzed ponad trzech lat nie zmienił się do dziś.

Zmienił się jedynie Lozni kalem, gdzie rozpoczęła się budowa aquaparku – najdroższego projektu przewidzianego w budżecie 2022 roku. 

Poza tym dane Krajowego Urzędu Statystycznego pokazują, że Niška Banja w 2021 roku przyjęła łącznie 4271 turystów.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE