2022-10-04 11:09:15 JPM redakcja1 K

Batumi: Czołowy wschodzący kierunek turystyczny w Europie?

Batumi, stolica gruzińskiej autonomicznej republiki Adżarii to miasto, które w ostatnich latach przeszło niesamowitą metamorfozę, stawiając na turystykę i stając się jedną z wschodzących destynacji w Europie.

Tutaj starożytność i nowoczesność współistnieją w idealnej harmonii. Ulice i place starego miasta, gdzie można oddychać jego historią, kontrastują z ogromnymi, luksusowymi wieżowcami nad brzegiem morza. Perła Morza Czarnego jest również najważniejszą lokalizacją biznesową w kraju, między innymi dzięki swojemu położeniu geograficznemu, usługom i infrastrukturze.

Stawianie na turystykę i infrastrukturę
I właśnie na infrastrukturę samorząd mocno naciska. To strategia, która przyciąga nowych inwestorów, pobudza gospodarkę i sprawia, że międzynarodowa reputacja miasta wzrasta.
Przykładem jest nowy stadion w Batumi (Adjarabet Arena): obiekt, który kosztował ponad 30 milionów euro i będzie gościł niektóre mecze Mistrzostw Europy w piłce nożnej Under-21 w 2023 roku. Innym ogromnym projektem, którym rząd bardzo się interesuje, jest wyspa Ambassadori Batumi: stworzenie dwóch sztucznych półwyspów i jednej wyspy, która będzie gościć nowoczesne ośrodki odnowy biologicznej i rekreacji w nadmorskiej części miasta.
Tornike Rijvadze, jest przewodniczącym rządu Ajara. „Naszym głównym celem jest przyciągnięcie prywatnych inwestycji, a także uczynienie Batumi jednym z popularnych i wschodzących miejsc wakacyjnych w Europie. Naszą ideą jest przede wszystkim biznes (grupowy), inwestycje, a także nowa infrastruktura, podstawowa infrastruktura, która będzie podstawą zrównoważonego rozwoju miasta i regionu autonomicznego.”
Luksusowe hotele, kasyna, plaże i wszelkiego rodzaju atrakcje przyciągają co roku 2 miliony turystów. Plan rządu Ajara zakłada potrojenie tej liczby w ciągu najbliższych trzech lat. Tornike Rijvadze ponownie: „Zamierzamy podnieść poprzeczkę, aby osiągnąć nasze najwyższe cele zarówno po stronie inwestycyjnej, jak i turystycznej. W ciągu najbliższych trzech lat naszym planem jest potrojenie liczby turystów przyjeżdżających do Batumi i do Adżarii, a to można osiągnąć codzienną pracą, właściwą strategią i odpowiednią pozycją”.

Zielona Adżara w centrum projektu
Turystyka w Adżarze nie ogranicza się do zwiedzania drugiego miasta Gruzji. Region ma do zaoferowania znacznie więcej. 
„Główną strategią regionu jest rozwój całorocznej destynacji turystycznej, takiej jak “Batumi All-Season Destination”, wyjaśnia Tinatin Zoidze, dyrektor działu turystycznego Ajara. “Aby stworzyć cel podróży przez cały rok, potrzebujemy zrównoważonej turystyki, zrównoważonej infrastruktury i aktywnie pracujemy nad rozwojem produktów eko-turystycznych, które mamy w górach.” Bogata różnorodność biologiczna Ajary, z jej obszarami chronionymi i parkami narodowymi - trzy z nich zostały niedawno wyróżnione statusem światowego dziedzictwa UNESCO, nadaje się doskonale. W ciągu 30 minut jazdy samochodem można znaleźć się w otoczeniu zapierającej dech w piersiach przyrody. Można tu uprawiać turystykę pieszą, obserwować ptaki, uprawiać rafting, jeździć konno lub, jak my, spróbować zupełnie nowej aktywności: kanioningu. 
Kanion Kapnistavi z siedmioma wodospadami został w ostatnich miesiącach wyposażony tak, aby umożliwić odwiedzającym korzystanie z jednej z najpopularniejszych obecnie form aktywności na świeżym powietrzu. W kanioningu najważniejszy jest szacunek dla przyrody, jak wyjaśnia Giorgi Megrelidze, instruktor.
„Łatwo jest połączyć ten rodzaj aktywności z ochroną środowiska i myślę, że jest to konieczne, ponieważ ideą tego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu jest zachowanie dzikiej przyrody taką, jaka jest i stworzenie jak najmniej infrastruktury”,

I w czasie, gdy aktywność na świeżym powietrzu zawładnęła, Batumi potwierdza, że jest wiodącą wschodzącą destynacją turystyczną w Europie. W 2019 roku Batumi wygrało nagrodę od World Travel Awards, Oskarów dla turystyki. Co więcej, Batumi jest również nominowane w 2022 roku w tej samej kategorii, a ceremonia ma się odbyć 1 października.

Adżara i jej stolica nadal stawiają swoją przyszłość na turystykę, wzbogacając po ofertę dla turystów, którzy zdecydują się przyjechać i odwiedzić ten region, gdzie, naprawdę, każdy znajdzie coś dla siebie.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE