2024-04-15 13:44:47 JPM redakcja1 K

Przewodnik po Wrocławiu, średniowiecznym cudzie Polski

To historyczne miasto, położone na południowym zachodzie Polski, jest cenionym miejscem średniowiecznej architektury, arcydzieł sztuki i przyjemnych, ciekawych kawiarni.

Most Tumski, w tle Katedra Św. Jana Chrzciciela. Zdjęcie: Alamy Stock .

To, że niewiele zagranicznych osób potrafi wymówić nazwę czwartego co do wielkości miasta w Polsce przed wizytą – a czasem nawet po niej – wiele mówi o tym, jak słabo jest ona rozumiana. Jednak po przybyciu do serca Wrocławia, może zaskoczyć fakt, że nie jest on dobrze znany. Jego bajecznie odrestaurowana i zachowana starówka będzie wystarczającym powodem do odwiedzenia, ale w tych niezwykłych budynkach mieszczą się tętniące życiem restauracje i kawiarnie, rzucająca się w oczy scena artystyczna i wyróżniające się muzea. To nie jest polska placówka, ale tętniące życiem europejskie miasto, położone blisko granicy niemieckiej i czeskiej na południowym zachodzie kraju. Odwiedzenie pięknej wrocławskiej Starówki i potężnego Rynku w jego sercu jest nieuniknione. Opcje na jednym z największych placów publicznych w Europie mogą przyprawić o zawrót głowy, z restauracjami i barami otaczającymi średniowieczny plac oraz jego boczne uliczki, ale niewielu odwiedzających Młodą Polskę z jej inwencyjnym menu koktajli i ponad stu alkoholami będzie zawiedzionych tym, co znajdą. W pobliskim Konspirze serwowane są polskie klasyki, takie jak golonka i smażony pstrąg z masłem czosnkowym, w dawnej siedzibie członków ruchu oporu.

Stąd już krótki spacer do Dzielnicy Czterech Wyznań, bogatej części centrum miasta, której nazwa pochodzi od kościoła katolickiego, prawosławnego i protestanckiego oraz synagogi żydowskiej, które stoją razem od ponad wieku. Dziś chyba bardziej popularne są księgarnio-winiarnia Cocofli i dobrze zaopatrzona winiarnia Zbawcy Win, a także dwie najlepsze restauracje sushi w mieście. Ośmiomiejscowe Noriko przyciąga uwagę swoim mistrzowskim sushi w stylu yoroppa, ale nie przegap Sushi Corner, który łączy imponującą kuchnię japońską z genialnym dziełem lokalnej artystki Kamili Kozłowskiej. Jeśli będziecie wieczorem w okolicy, koniecznie przejdźcie się po Galerii Neon Side, będącej częścią przestrzeni kulturalnej na ulicy Ruska 46, gdzie znajdziecie 30 olśniewających szyldów świecących nad nimi. Aby wziąć udział w przyspieszonym kursie dotyczącym długiej i złożonej historii Wrocławia, wybierz się na jedną z wycieczek pieszych, które w większości przypadków wyruszają z rana z Rynku. Choć technicznie jest to bezpłatne, na koniec sugerowana jest darowizna w wysokości około 55 zł (10 funtów). Anglojęzyczni przewodnicy łączą humor i wnikliwość, aby wyjaśnić niektóre z mroczniejszych historii miasta, jednocześnie wskazując na niektóre jego osobliwości. Wśród nich są niektóre z ponad 900 mosiężnych krasnoludów, które można spotkać w całym mieście. Pierwotnie zaprojektowane jako protest podczas okupacji komunistycznej, dziś rozprzestrzeniły się po całym Starym Mieście i poza nim. Na wąskiej, średniowiecznej uliczce Jatki można odkryć więcej postaci – w szczególności ponury Pomnik Zamordowanych Zwierząt, wybór brązowych bestii hodowlanych zamordowanych niegdyś w tej enklawie przekształconej w rzeźnię.

Więcej posągów karłów znajdziesz na Moście Pokutników, przyprawiającym o zawrót głowy chodniku pomiędzy dwiema wieżami kościoła św. Marii Magdaleny, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na miasto. Z tego punktu widokowego można spodziewać się znacznie więcej mostów – Wrocław ma ich ponad 100 – szczególnie na północ od miasta, łączących różne wyspy na Odrze. Na Ostrowie Tumskim znajdziesz jedne z najlepiej zachowanych budynków historycznych i sakralnych w mieście, w tym imponującą katedrę Jana Chrzciciela i kościół Świętego Krzyża, który przylega do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jeśli jednak pogoda nie sprzyja spacerom nad rzeką, dobrą wiadomością jest to, że zawsze możesz zajrzeć do pobliskiego Muzeum Narodowego, spektakularnej galerii zawierającej wieki dzieł sztuki z całej Europy. Można tu spędzać godziny, wyszukując tak rozpoznawalne nazwiska jak Bellotto, ale też podziwiając twórczość polskich artystów, takich jak Piotr Michałowski, Jan Matejko czy Aleksander Gierymski. Bilety do muzeum upoważniają także do wstępu na Panoramę Bitwy Racławickiej, niewątpliwie najbardziej spektakularne dzieło Wrocławia. Gigantyczne dzieło z XVIII wieku, przedstawione w formie okrągłego obrazu 360 stopni umieszczonego wewnątrz rotundy, przedstawia epicką bitwę na równinach pod Racławicami. Ma ogromną wysokość 374 stóp dookoła i pozostawia niezatarte wrażenie na większości odwiedzających.

Chcesz się trochę zrelaksować?

Na ulicy Wojciecha Bogusławskiego jest gotowy plan na niezapomniany wieczór. Tutaj, szereg tętniących życiem barów i modnych restauracji zostało wybudowanych w arkadach kolejowych prowadzących od pałacowego dworca kolejowego Wrocław Główny (sam w sobie wart podziwu). Nie będziesz mieć problemów z wyborem wielu opcji tutaj, na przykład, U Gruzina serwuje się doskonałą kuchnię gruzińską, podczas gdy restauracja środkowowschodnia - Talerzyki jest świetna dla wegetarian. Jeśli szukasz wyjątkowego posiłku, zarezerwuj stolik wcześniej w Napa, romantycznym miejscu na końcu rzędu, serwującym pyszną kuchnię fuzji polsko-śródziemnomorskiej. 

Jak miejscowi: Ewa i Mirko przedstawiają swoją topową piątkę kawiarni

Lokalni mieszkańcy Wrocławia, Ewa i Mirko, ujawniają najlepsze miejsca w mieście na jedzenie i kawę na ich blogu, wroclawguide.com.

Odra Centrum

Kochasz domy na łodziach, ale nie możesz sobie na taką pozwolić? Odra Centrum to dla Ciebie logiczny wybór - pływający ośrodek edukacyjno-kulturalny z przytulną kawiarnią bezpośrednio nad wodą. Ciesz się pięknym widokiem przy kawie i ciastku, zanim spalisz kalorie na wypożyczonym kajaku.

OTO Coffee Bar

Malutka kawiarnia specjalizująca się w kawie, bez dostępu do Wi-Fi. Zamiast tego oferuje duszę i funky, jest miejscem do prawdziwych ludzkich interakcji i świetnych rozmów o kawie, muzyce i świecie. Znajduje się na ulicy Świętego Antoniego 28

KIOSSO

Prawdopodobnie najmniejsza kawiarnia we Wrocławiu (o powierzchni poniżej 30 m²), ten dawny kiosk został kreatywnie przekształcony w małą przestrzeń kawową, a zamówienia są przyjmowane za pomocą interkomu. Oczywiście tylko na zewnątrz jest miejsce do siedzenia, więc weź sobie cieplejsze ubrania, jeśli jest zimno.

Kawalerka

Najfajniejsza retro kawiarnia we Wrocławiu. Kawalerka, znajduje się w dzielnicy studenckiej, tuż obok charakterystycznych drapaczy chmur w stylu nowojorskim. Ma także szeroki wybór kaset magnetofonowych, więc koniecznie zabierz ze sobą swojego Walkmana.

Gniazdo

Jeśli masz pracę do wykonania, udaj się do Gniazda. Pyszne ciasta, zdrowe lunchowe miseczki i doskonała kawa będą Cię utrzymywać, gdy przemierzysz swoją listę rzeczy do zrobienia. Gdy już nadrobisz zaległości, zajrzyj do unikalnego podwórka i zrelaksuj się na jednym z leżaków plażowych.

Dział: Polska

Autor:
Jamie Lafferty | Tłumaczenie: Natalia Stolarska

Źródło:
https://www.nationalgeographic.com/travel/article/inside-guide-wroclaw-poland-medieval-marvel

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się