2022-09-09 12:08:10 JPM redakcja1 K

Krótki przewodnik po zamku Windsor

Zamek składa się z apartamentów państwowych, które są często wykorzystywane przez królową i członków rodziny królewskiej do organizowania oficjalnych wizyt państwowych i ceremonii wręczania nagród za osiągnięcia brytyjskich mężczyzn i kobiet.

Zamek Windsor został założony prawie 1000 lat temu przez Wilhelma Zdobywcę i od tego czasu był zajmowany przez 39 monarchów.

W ostatnich latach był stałą rezydencją Królowej. Ten piękny zamek jest najstarszym i największym okupowanym, działającym zamkiem na świecie i domem dla około 150 osób.

Zamek składa się z apartamentów państwowych, które są często wykorzystywane przez królową i członków rodziny królewskiej do organizowania oficjalnych wizyt państwowych i ceremonii wręczania nagród za osiągnięcia brytyjskich mężczyzn i kobiet. Najbardziej wystawnym pomieszczeniem w obrębie Apartamentów Państwowych jest Grand Reception Room, ozdobiony pięknymi żyrandolami oraz złotymi ścianami i sufitem; była to niegdyś główna sala balowa zamku.

Crimson Drawning Room

Wielkie wejście do Apartamentów Państwowych, schody i komnata Waterloo zostały dodane przez króla Jerzego IV, aby uczcić klęskę Napoleona w 1815 roku. Stworzył on również nowy zestaw prywatnych pokoi znanych jako Semi-State Rooms.

Pokoje Półpaństwowe mają romantyczny i teatralny wystrój i są najbogatszymi pomieszczeniami w zamku. Królowa używała ich do oficjalnych przyjęć. Do sal tych należą Crimson Drawing Room i Green Drawing Room. Ta pierwsza była ostatnią zmianą króla w zamku Windsor, a według Royal Collection Trust było to jego „ostatnie i największe zlecenie oraz jeden z najbardziej wyszukanych i drogich schematów dekoracji wnętrz, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w Anglii”.

Wyjątkowym elementem Zamku Windsor jest Domek Lalek Królowej Marii, stworzony przez brytyjskiego architekta Sir Edwina Lutyensa oraz ponad 1500 producentów, artystów i rzemieślników w latach 1921-1924. Został on wykonany dla żony Jerzego V, królowej Marii. Domek dla lalek jest w pełni umeblowany. Posiada również działające windy oraz ciepłą i zimną bieżącą wodę.

Na terenie zamku znajduje się również kaplica św. Jerzego, która charakteryzuje się wspaniałą gotycką architekturą. W 1475 roku król Edward IV rozpoczął budowę kaplicy, która stoi do dziś. W grobowcach kaplicy pochowano dziesięciu monarchów, w tym króla Henryka VIII i jego żonę Jane Seymour, króla Karola I i króla Jerzego V. Było to również miejsce ostatnich królewskich ślubów, w tym księcia i księżnej Sussex oraz księżniczki Eugenii z Jackiem Brooksbankiem.

Jeśli chodzi o teren otaczający zamek, East Terrace Garden został otwarty dla publiczności w weekendy latem 2021 roku dopiero po raz drugi od kilkudziesięciu lat. Został zreorganizowany przez księcia Edynburga i ma blisko 3500 krzewów różanych. Brązowa fontanna z kwiatem lotosu w ogrodzie została również zaprojektowana przez zmarłego księcia.

Poza ogrodem East Terrace, Królowa miała również swoje prywatne ogrody na terenie zamku.

Zamek można zwiedzać przez cały rok; od 1 marca do 31 października jest otwarty od 10:00 do 17:15. Pokoje Półpaństwowe są zamknięte od 29 marca do jesieni.

Autor:
Susan Bowery | Tłumaczenie: Klaudia Bredlak

Żródło:
https://royalcentral.co.uk/interests/history/a-quick-guide-to-windsor-castle- 173950/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE