2022-09-27 10:50:23 JPM redakcja1 K

JAK ZOSTAĆ (DOBRYM) PRZEWODNIKIEM TURYSTYCZNYM?

Gdy zostaniesz (dobrym) przewodnikiem turystycznym wiedz, że cały czas będziesz nadzorowany. Kontrola ta skupia się na różnych elementach, które są pożądane w pracy przewodnika.

Zdjęcia: jcomp / Freepik

Uwaga wstępna

Niedawno w popularnym lokalnym magazynie internetowym przeczytałem tekst z radami dla chcących odnieść sukces przewodników turystycznych. Muszę przyznać, że dawno nie przeczytałem większych głupstw. Byłem pewien, że uczniowie szkół średnich mogą napisać lepszy tekst, więc dałem swoim maturzystom, kierunek: technik obsługi turystycznej w Szkole Ekonomiczno-Handlowej w Borze, za zadanie napisanie tego tekstu J Jeśli macie jakieś inne rady dla obecnych i przyszłych przewodników turystycznych, swobodnie dodajcie je w komentarzach.

Przewodnik turystyczny to szczególny zawód, który rozwinął się w tym samym czasie co turystyka lub ruch turystyczny i nie można sobie bez tego zawodu wyobrazić organizacji żadnej wycieczki. Głównym zadaniem przewodnika turystycznego jest oprowadzanie grupy lub indywidualnych gości z kraju i zagranicy, pokazywanie ciekawych miejsc, lokacji, miasta lub regionu.

Praca przewodnika turystycznego

Praca przewodnika turystycznego uregulowana jest Prawem turystycznym, gdzie jako usługi oferowane przez przewodników turystycznych rozumie się przedstawianie i specjalne objaśnianie  ciekawostek przyrodniczych, kulturalno-historycznych, archeologicznych, etnograficznych, gospodarczych i innych.

Cechy, które musi posiadać przewodnik

Każdy przewodnik turystyczny do dobrego wykonywania swojej pracy musi posiadać określone kwalifikacje i umiejętności; jednocześnie konieczne jest posiadanie wybranych cech charakteru, które dopełnią jego rolę zawodową. Cechy, które musi posiadać to: entuzjazm, serdeczność, pewność siebie,  determinacja, kreatywność, elastyczność i wiele innych.

Musisz szanować kodeks etyczny

Przewodnik w swojej pracy prezentuje nabytą wiedzę, tłumaczy i wyjaśnia oraz udziela informacji grupie. Jest dobrze poinformowany o najlepszych trasach dla każdej wycieczki oraz zna i szanuje przepisy. Jest na bieżąco ze wszystkimi programami, cechuje się punktualnością i na czas wykonuje swoje obowiązki. Każde zadanie traktuje bardzo poważnie i odrzuca je tylko w przypadku tzw. wyższej konieczności.

Przewodnik musi szanować swoich kolegów, innych przewodników i ich pracę.

Szkolenia na przewodnika turystycznego

Przewodnicy turystyczni przechodzą wielopoziomowe szkolenie. Pierwszy etap to szkolenie techniczne, tzw. wiedza teoretyczna, która jest podstawą każdego dalszego doskonalenia. Drugim poziomem nauki jest wiedza praktyczna. Główną podstawę do szkolenia i zawodu przewodnika turystycznego stanowi wykształcenie średnie.

Licencja przewodnika turystycznego

Jeżeli ktoś chce zostać przewodnikiem turystycznym, musi otrzymać licencję wydawaną przez odpowiedni organ tj. ministerstwo. Istnieją tzw. warunki minimalne,  które należy spełnić, aby otrzymać taką licencję. W naszym kraju licencje otrzymuje się na poziomie lokalnym; gdy przewodnik turystyczny oferuje usługi u siebie, musi mieć legitymację lub licencję.

Na licencję zdaje się egzamin przed specjalną komisją. Ciekawe jest to, że każde państwo UE posiada różne kryteria, na podstawie których otrzymuje się licencję. Jednym z nich jest Grecja, gdzie w odróżnieniu od naszego kraju posiada krajową szkołę dla przewodników. Wspomniana licencja nie jest wyznacznikiem profesjonalizmu.

Gdzie przewodnicy mogą się doskonalić?

Przewodnicy turystyczni, którzy chcą doskonalić swoją wiedzę i jakość usług przez nich oferowanych, mogą to zrobić poprzez zostanie członkami stowarzyszenia zawodowego. Przewodnicy turystyczni otrzymują w nim różnego rodzaju wsparcie. Niektóre stowarzyszenia zrzeszają wszystkich przewodników z kraju, niektóre promują pracę w branży turystycznej, organizują kursy i warsztaty w celu poprawy standardów jakości. 

Przewodnicy turystyczni włączają się do takiej organizacji dobrowolnie, celem osobistego samodoskonalenia. Podstawowym motywem jest zrzeszenie przewodników turystycznych, którzy nie są stałymi pracownikami i nie należą do żadnej organizacji. Najbardziej znane stowarzyszenie na świecie to Światowa Federacja Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych, a u nas to Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych Nowego Sadu.

Wielka Brytania – przykład dobrej pracy przewodników w systemie turystyki 

Wielka Brytania jako państwo rozwinięte, z dużymi wpływami ekonomicznymi i politycznymi; w Europie charakteryzuje się też jako mający duże znaczenie kraj turystyczny, który tej branży poświęcił szczególną uwagę, stale pracując na jego rozwój.

  • W Wielkiej Brytanii wykonywane są liczne badania dotyczące szkolenia zatrudnionych w branży turystycznej.
  • Funkcjonuje tam Stowarzyszenie Zarejestrowanych Przewodników Turystycznych: Stowarzyszenie przewodników turystycznych to zawodowe skojarzenie tzw. Blue Badge Przewodników i funkcjonuje na obszarze całych Wysp Brytyjskich.
  • Stowarzyszenie to jest poświęcone doskonaleniu i utrzymywaniu wysokich standardów.

Gdy zostaniesz (dobrym) przewodnikiem turystycznym wiedz, że cały czas będziesz nadzorowany. Kontrola ta skupia się na różnych elementach, które są pożądane w pracy przewodnika.

Dział: Turystycznie

Autor:
Turizam, Putovanja | Tłumaczenie: Joanna Karbownik

Źródło:
https://www.turizamiputovanja.com/kako-postati-dobar-turisticki-vodic/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się