2023-11-11 14:15:43 JPM redakcja1 K

20 000 ciężarówek utknęło na granicy między Ukrainą a Polską w związku z kontrowersją dotyczącą dostępu do Unii Europejskiej

Ponad 20 000 ciężarówek z Polski i Ukrainy zostało zablokowanych na trzech głównych przejściach granicznych, gdy strajkujący polscy kierowcy protestują przeciwko umowie UE, która umożliwia nieograniczony dostęp ukraińskich ciężarówek do bloku.

Kolejka ciężarówek stoi na drodze w Przemyślu, południowo-wschodnia Polska, 08 listopada 2023 r., oczekujących na przekroczenie polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce. Darek Delmanowicz/EPA-EFE/Shutterstock

W poniedziałek polscy przewoźnicy rozpoczęli blokowanie ruchu ciężarówek na trzech największych przejściach granicznych między dwoma krajami: Korczowa-Krakowiec, Hrebenne-Rava-Ruska i Dorohusk-Yahodyn, informują ukraińskie państwowe media Ukrinform.

„W chwili obecnej ponad 20 000 pojazdów jest zablokowanych po obu stronach. Straty ponoszą gospodarki nie tylko Ukrainy czy Polski, ale także innych krajów, które nie mogą przewozić towarów” - oświadczyło ukraińskie Ministerstwo Odbudowy w komunikacie z czwartku.

Kierowcy ciężarówek z Ukrainy są zwolnieni z obowiązku uzyskiwania zezwoleń na przekroczenie granicy polskiej od momentu pełnoskalowego inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku - podała agencja Reuters. Tymczasem polscy kierowcy twierdzą, że rosyjskie i białoruskie podmioty podszywały się pod polskie przedsiębiorstwa, informuje Reuters.

Strajki nastąpiły po konflikcie między sąsiednimi krajami z powodu zalewu taniego ukraińskiego zboża, które normalnie byłoby wysyłane z zajętych obecnie portów w kraju na Morzu Czarnym, ale zamiast tego zostało przetransportowane do Europy przez Polskę.

Wsparcie Polski jest kluczowe dla wysiłku wojennego Ukrainy; od lutego 2022 roku kilka milionów uchodźców opuściło Ukrainę i przybyło do Polski, a przez terytorium Polski przewieziono kilka miliardów dolarów wartości sprzętu wojskowego NATO.

Jednakże w Polsce zaczyna się pojawiać zmęczenie i malejąca sympatia - co było widoczne podczas niedawnej kampanii wyborczej w kraju, w której partie prawicowe próbowały skapitalizować antyukraińskie nastroje.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Ukrainy stwierdziło, że Polacy „nie są zadowoleni z dużej konkurencji, która rozwinęła się po liberalizacji międzynarodowego transportu między Ukrainą a krajami UE.” Dlatego też jednym z postawionych żądań jest anulowanie bezwizowego transportu - zauważyło Ukrinform.

Serhii Derkach, wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury Ukrainy, powiedział Ukrinform, że to żądanie jest „niemożliwe do spełnienia”.

„Nie jest możliwe anulowanie umowy o liberalizacji transportu, ponieważ jest to kwestia dwustronnych umów między UE a Ukrainą. Polska nie może podjąć jednostronnych działań” - powiedział.

W poniedziałek ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zvarycz, nazwał protesty „ciosem w plecy” Ukrainie, która od początku inwazji boryka się z poważnymi ograniczeniami w trasach transportowych, w tym w przestrzeni powietrznej i portach.

Według ukraińskiego nadawcy narodowego Suspilne, organizatorzy protestu powiedzieli, że planują przepuścić przez granicę jeden samochód ciężarowy na godzinę.

Protestujący nie planują przeszkadzać w ruchu ciężarówek przewożących pomoc humanitarną do Ukrainy, zaznaczyło Suspilne, dodając, że protestujący powiedzieli również, że mają zgodę na prowadzenie pikiety do 3 stycznia.

Dział: Europa

Autor:
Mariya Knight, Gul Tuysuz i Daria Tarasova-Markina, CNN | Tłumaczenie: Jakub Grochowski

Żródło:
https://edition.cnn.com/2023/11/10/europe/poland-ukraine-border-truck-protest-intl/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE