2023-02-13 10:28:45 JPM redakcja1 K

Jak ptaki przystosowują się do kryzysu klimatycznego

Tysiące ptaków ginie każdej wiosny i jesieni, zderzając się z drapaczami chmur w Chicago, które leżą na głównym szlaku migracyjnym między Kanadą a Ameryką Łacińską.

Nie umierają one jednak na próżno. Od lat 70. wiele z nich zbierano z ulicy i katalogowano w miejskim Muzeum Polowym. Ten unikalny i szczegółowy zestaw danych okazał się naukową gratką, ujawniając, że północnoamerykańskie ptaki wędrowne wydają się kurczyć w odpowiedzi na zmiany klimatu. Nowe badanie tych zestawów danych ujawniło ważny niuans tego trendu: ptaki, które mają większe mózgi w stosunku do wielkości ciała, nie kurczą się tak bardzo, jak ich odpowiedniki o mniejszych mózgach. Zdaniem naukowców z Washington University w St. Louis badanie jako pierwsze zidentyfikowało potencjalny związek między funkcjami poznawczymi a reakcją zwierząt na zmiany klimatu spowodowane przez człowieka. „Wraz ze wzrostem temperatury rozmiary ciała maleją” – powiedział Justin Baldwin, doktorant na Uniwersytecie Waszyngtońskim i autor badania opublikowanego w czasopiśmie Ecology Letters w komunikacie prasowym. „Ale gatunki o większych mózgach spadają mniej niż gatunki o małych mózgach”. Według badań względna wielkość mózgu jest często uważana za wskaźnik elastyczności behawioralnej u ptaków. Pomysł jest kontrowersyjny, gdy stosuje się go do innych zwierząt, powiedział Baldwin, ale działa w przypadku ptaków. „Względny rozmiar mózgu koreluje ze zwiększoną zdolnością uczenia się, zwiększoną pamięcią, dłuższą długością życia i bardziej stabilną dynamiką populacji” – powiedział Baldwin. Badania wykazały, że ptaki, które miały duże mózgi w stosunku do ich ciała, takie jak wróbel śpiewający i inne wróble, miały redukcję wielkości ciała, która wynosiła tylko około jednej trzeciej wielkości obserwowanej u ptaków z mniejszymi mózgami. Gajówki leśne miały zwykle mniejsze mózgi i bardziej się kurczyły.

Zmiennokształtni

Nie jest wiadome jaka jest dokładna przyczyna kurczenia się ptaków. Większy rozmiar ciała pomaga zwierzętom przebywającym w zimnych miejscach zachować ciepło, podczas gdy mniejszy korpus zatrzymuje mniej ciepła. Naukowcy odkryli również, że rozpiętość skrzydeł ptaków mogła wzrosnąć, aby zrekompensować mniejsze ciała, które wytwarzają mniej energii na bardzo duże odległości pokonywane podczas migracji. Inne badania wykazały, że niektóre zwierzęta rozwijają większe dzioby, nogi i uszy, które pozwalają im lepiej regulować temperaturę ciała, gdy planeta staje się gorętsza. Podczas gdy większość zmian morfologicznych dotyczyła ptaków, dotyczyły one także ryjówek i nietoperzy. Zmiany klimatu zmieniły nawet ludzkie ciała.

Dział: Świat

Autor:
Katie Hunt / Tłumacz: Jagoda Pyrzanowska

Żródło:
https://edition.cnn.com/2022/02/11/americas/birds-brains-climate-change-scn/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE