Kobieta z tatuażem z motywem kwiatu zidentyfikowana 31 lat po tym, jak została odnaleziona martwa
Zamordowana kobieta znaleziona 31 lat temu w rzece w Belgii została zidentyfikowana ponad trzy dekady później, dzięki jej tatuażowi z motywem kwiatu i międzynarodowym apelom, poinformował we wtorek Interpol. Globalna organizacja policyjna z siedzibą w Lyonie podała, że była to Rita Roberts, obywatelka Wielkiej Brytanii.
Rita Roberts miała na przedramieniu tatuaż przedstawiający czarny kwiat z zielonymi liśćmi i napisem „R'Nick”. (Zdjęcie: Interpol)
Rita Roberts, znaleziona w rzece w Antwerpii 3 czerwca 1992 roku, miała tatuaż przedstawiający czarny kwiat z zielonymi liśćmi i podpisem „R’Nick” na prawym przedramieniu.
„Członek rodziny w Wielkiej Brytanii rozpoznał tatuaż w wiadomościach i powiadomił Interpol oraz belgijskie władze”, czytamy w oświadczeniu.
Przełom nastąpił po międzynarodowym apelu na stronie internetowej Interpolu Identify Me, gdzie policja udostępnia wcześniej poufne informacje o nierozwiązanych sprawach, licząc na pomoc opinii publicznej.
Jak twierdzi Interpol, dzięki tej stronie, która swoją premierę miała w maju tego roku, udało się zidentyfikować 22 kobiety, których ciała znaleziono w ostatnich dziesięcioleciach w Niemczech, Belgii i Holandii. Dobrowolnie przekazane informacje pozwoliły również na postęp w innych nierozwiązanych sprawach.
Rita Roberts – wcześniej przez Interpol nazywana „kobietą z kwiatowym tatuażem” – została oficjalnie zidentyfikowana przez rodzinę, która udała się do Belgii na spotkanie ze śledczymi.
„Chociaż ta informacja była dla nas niesamowicie trudna do przyswojenia, jesteśmy ogromnie wdzięczni za odkrycie, co stało się z Ritą”, mówi rodzina.
Interpol podał, że belgijska policja liczy na dalsze informacje od opinii publicznej, aby wyjaśnić okoliczności brutalnej śmierci Roberts.
„Nie pozwólmy, aby zapomniano o tych dziewczynach”
W maju Interpol opublikował wideo, w którym apeluje o więcej informacji na temat niezidentyfikowanych kobiet. W nagraniu udział wzięły znane kobiety, w tym holenderska aktorka Carice Anouk van Houten, niemiecka dziennikarka Katrin Müller‑Hohenstein i belgijska piosenkarka Axelle Red.
„Nie pozwólmy, aby zapomniano o tych dziewczynach”, mówi na końcu nagrania belgijska aktorka, Veerle Baetens.
Operacja Identify Me: Poszukiwanie nazwisk niezidentyfikowanych ofiar morderstw przez INTERPOL na YouTube.
Najstarsza nierozwiązana sprawa to sprawa „dziewczyny z parkingu” z roku 1976. Jej ciało znaleziono przy autostradzie A12 w Holandii. W chwili śmierci prawdopodobnie miała między 13 a 20 lat. Interpol, międzynarodowa organizacja łącznikowa policji z siedzibą w Lyonie we Francji, rozpowszechniła czarno‑białe rekonstrukcje twarzy niektórych ofiar. Jej zdjęcie przedstawia młodą kobietę o długich, ciemnych włosach i jasnych oczach.
Oprócz wcześniej niezidentyfikowanych „kobiety z kwiatowym tatuażem” i „kobiety z tipsami”, lista Interpolu zawiera nazwy wskazujące na miejsca, w których zostały odnalezione szczątki, jak na przykład „kobieta z kanału” czy „kobieta w walizce”.
Interpol jest międzyrządową organizacją zajmującą się współpracą policyjną między 195 krajami członkowskimi.
Dział: Europa
Autor:
The Associated Press | Tłumaczenie: Julia Bryk