2022-12-29 09:24:32 JPM redakcja1 K

Miedwiediew: ci, którzy chcą porażki Rosji, muszą zostać uznani za „wrogów społeczeństwa”

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, który był wiceprzewodniczącym Rady Bezpieczeństwa i od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wygłaszał twarde oświadczenia, wezwał do uznania tych, którzy chcą, by Rosja przegrała wojnę, za „wrogów publicznych” lub „wrogów państwa”.

Miedwiediew porównał obecnych przeciwników wojny do „niesystemowych opozycjonistów”, którzy ponad sto lat temu „zaciekle życzyli naszej Ojczyźnie klęski w I wojnie światowej”. Najwyraźniej mówimy o bolszewikach, na czele z Włodzimierzem Leninem, ale Miedwiediew nie pisze o tym wprost. „Czytając najnowsze opusy popleczników Departamentu Stanu XXI wieku, którzy wypadli za kordon, nie mogę pozbyć się wrażenia, że ​​po wielkiej tragedii przyszedł czas na odrażającą farsę. Znowu padają niekończące się przekleństwa pod adresem władz i życzenia szybkiej klęski w wojnie o ich Ojczyznę, to często bezpretensjonalne marzenia o zniszczeniu dzisiejszej Rosji” – pisze Miedwiediew.

Proponuje uznać tych ludzi, którzy nawołują do „klęski i śmierci” Rosji, za „wrogów społeczeństwa”, „niezależnie od kwalifikacji prawnej ich czynów”. Miedwiediew podaje łaciński odpowiednik tego terminu – hostis publicus, co można również przetłumaczyć jako „wróg ludu”. Podobny termin był używany w czasach Republiki Rzymskiej, w szczególności za dyktatora Lucjusza Korneliusza Sulli. Osoby uznane za „wrogów publicznych” podlegały mordowi, w tym bez procesu. Później Senat uznał za takich na przykład cesarzy Nerona i Kommodusa. W notatce Miedwiediewa nie ma bezpośrednich wezwań do zabójstwa, ale nawiązanie do łacińskiego terminu z ust prawnika nie jest przypadkowe.

Ponadto, jak pisze Miedwiediew, „takich osób nie należy wpuszczać do Rosji do końca swoich dni”, a powrót byłby możliwy „tylko w przypadku jednoznacznej, publicznej skruchy”. Miedwiediew wezwał także do odcięcia przeciwników wojny „od źródeł dochodu w naszym kraju, jakiekolwiek by one nie były”.

Uwagi Miedwiediewa pojawiły się, gdy setki tysięcy ludzi opuściło Rosję po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i mobilizacji, która rozpoczęła się we wrześniu. Przedstawiciele władz rosyjskich wielokrotnie krytykowali tych obywateli, niektórzy urzędnicy i posłowie zarzucali im zdradę. W Dumie Państwowej pojawiły się propozycje podwyższenia stawki podatku dochodowego dla Rosjan wyjeżdżających z kraju. Minister finansów Anton Siłuanow powiedział, że rząd nie podjął jeszcze decyzji odnośnie stanowiska w sprawie tej propozycji.

Niedawno o tych, którzy wyjechali za granicę, mówił także prezydent Rosji Władimir Putin. Powiedział, że „nie potępia ich szczególnie”, bo „w każdym społeczeństwie zawsze są ludzie, którzy myślą przede wszystkim o swoich osobistych interesach”. Jednocześnie podkreślił, że jego zdaniem 99,9 proc. Rosjan „jest gotowych poświęcić wszystko w interesie ojczyzny”.

Miedwiediew w swoim poście nie wymienia konkretnych nazwisk. Szereg znanych rosyjskich przeciwników wojny, w tym politycy opozycji i działacze kultury, deklarują, że chcą, aby Rosja przegrała wojnę, tłumacząc, że jest ona, ich zdaniem, niesprawiedliwa i grabieżcza, a porażka może pomóc zmienić kraj na lepsze. Jednocześnie nie wszyscy zwolennicy klęski w wojnie z Ukrainą nawołują do „zniszczenia” lub rozpadu Rosji, choć takie stanowisko jest również reprezentowane wśród rosyjskiej emigracji politycznej.

Sformułowania „wróg ludu” czy „wróg społeczeństwa” używano także w okresie terroru podczas Rewolucji Francuskiej oraz w historii Rosji w latach 30. Większość z nich została zrehabilitowana po śmierci Stalina.

Określenia „wrogowie państwa” władze nazistowskich Niemiec używały w odniesieniu do osób lub grup podlegających represjom.

Miedwiediew powołuje się na „amerykański odpowiednik” zaproponowanego przez siebie terminu – wróg państwa. Jednak w USA nie ma takiego terminu prawnego. W latach trzydziestych XX wieku FBI nieoficjalnie używało innego terminu – wróg publiczny, w odniesieniu np. do wybitnych postaci w zorganizowanych grupach przestępczych.

Dział: Świat

Autor:
rus.azathabar.com | Tłumaczenie: Ewa Kaczmarczyk

Żródło:
https://rus.azathabar.com/a/32197428.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE