2024-03-13 10:45:51 JPM redakcja1 K

Badania wykazały, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi na otyłość

Przez ostatnie trzy dekady, wskaźnik otyłości wzrósł czterokrotnie wśród dzieci i podwoił wśród dorosłych.

W sumie 880 milionów dorosłych i 159 milionów dzieci żyło z otyłością w 2022 roku. Zdjęcie: Tero Vesalainen/Alamy.

Według nowych badań, ponad miliard ludzi na całym świecie żyje obecnie z otyłością, a wskaźnik wśród dzieci wzrósł czterokrotnie w ciągu 32 lat. Analiza masy ciała i wzrostu ponad 220 milionów osób z ponad 190 państw, pokazuje jak wskaźnik masy ciała (BMI) zmienił się na świecie w latach 1990-2022.

Około 1500 naukowców wzięło udział w badaniu przeprowadzonym przez NCD Risk Factor Collaboration wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Opublikowane w czasopiśmie Lancet badanie wykazało, że w tym okresie wskaźnik otyłości wzrósł czterokrotnie wśród dzieci i podwoił się wśród dorosłych.

W przypadku dziewcząt na całym świecie wskaźnik otyłości wzrósł z 1,7% światowej populacji w 1990 roku do 6,9% w 2022 roku. W przypadku chłopców to wzrost z 2,1% do 9,3% w tym samym okresie. Otyłość definiuje się u dorosłych jako wskaźnik BMI większy lub równy 30 kg/m2. W przypadku kobiet wskaźniki otyłości na całym świecie wzrosły z 8,8% do 18,5%, a w przypadku mężczyzn z 4,8% do 14% w tym samym okresie. Jednocześnie wskaźnik osób z niedowagą spadł zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, co oznacza, że otyłość jest najczęstszą formą niewłaściwego odżywiania w wielu krajach na całym świecie.

Odsetek dzieci i nastolatków na świecie z niedowagą spadł o około jedną piątą u dziewcząt i ponad jedną trzecią u chłopców, podczas gdy odsetek dorosłych na świecie dotkniętych niedowagą spadł o ponad połowę w tym samym okresie. Łącznie w 2022 roku 880 milionów dorosłych i 159 milionów dzieci żyło z otyłością. Tonga, Samoa Amerykańskie i Nauru były krajami o najwyższym wskaźniku otyłości wynoszącym ponad 60%. Wielka Brytania zajęła 87. miejsce na świecie pod względem wskaźnika otyłości wśród kobiet i 55. miejsce wśród mężczyzn. Prof. Majid Ezzati, główny autor badania, powiedział, że „bardzo niepokojące" jest to, że epidemia otyłości, która była widoczna wśród dorosłych w dużej części świata w 1990 roku, jest obecnie odzwierciedlana u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Powiedział: „W tym samym czasie setki milionów ludzi nadal cierpi z powodu niedożywienia, szczególnie w niektórych najbiedniejszych częściach świata. Aby skutecznie walczyć z obiema formami niepożądanego odżywiania, musimy znacznie poprawić dostępność i przystępność cenową zdrowej, pożywnej żywności".

Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, powiedział: "Powrót na właściwe tory, aby osiągnąć globalne cele w zakresie ograniczenia otyłości, będzie wymagał pracy rządów i społeczności, wspieranych przez oparte na dowodach strategie WHO i krajowych agencji zdrowia publicznego". „Co ważne, wymaga to współpracy sektora prywatnego, który musi być odpowiedzialny za wpływ swoich produktów na zdrowie". Prof. Simon Kenny, krajowy dyrektor kliniczny NHS England ds. dzieci i młodzieży, powiedział: „Liczby te będą równie alarmujące dla rodziców, jak i dla NHS.

„Otyłość wpływa na każdy ludzki układ narządów, a więc w młodym wieku może mieć duży wpływ na życie dziecka, zwiększając ryzyko cukrzycy typu 2, raka, zaburzeń psychicznych i wielu innych chorób, które mogą prowadzić do krótszego i mniej szczęśliwego życia. NHS jest zaangażowana w pomoc jak największej liczbie młodych ludzi i rodzin dotkniętych skrajnymi problemami z wagą, jak to tylko możliwe, poprzez naszą nową sieć 30 specjalistycznych klinik, które oferują dostosowane pakiety wsparcia fizycznego, psychologicznego i społecznego - ale NHS nie może rozwiązać tego problemu samodzielnie, a dalsze wspólne działania przemysłu i całego społeczeństwa są potrzebne, jeśli chcemy uniknąć tykającej zdrowotnej bomby zegarowej w przyszłości".

 

Dział: Styl życia

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE