Prostock-Studio/Getty
Ile razy obiecywałeś sobie produktywny dzień, a potem godzinami przeglądałeś telefon, robiłeś zbyt wiele przerw na kawę lub po prostu wpatrywałeś się w ścianę?
Każdemu się zdarza. Ale co by było, gdybyś w jakiś sposób mógł przestawić swój mózg na bardziej produktywny tryb? Aby się tego dowiedzieć, Newsweek rozmawiał z neurologiem z MIT Tarą Swart Bieber, prowadzącą podcast Reinvent Yourself With Dr. Tara.
„Kiedy jesteśmy produktywni, aktywujemy w mózgu tryb kontroli” – powiedziała Swart Bieber. „A kiedy nasz umysł błądzi myślami, zamiast być skupionym, aktywny jest tryb domyślny. Te dwa tryby są jak podpory produktywności w mózgu”.
Nasza wrodzona zdolność do produktywności lub prokrastynacji często sprowadza się do wczesnego dzieciństwa. Ale to nie znaczy, że nie można z tym nic zrobić. „Produktywność i prokreacja to nawyki wyuczone, podobnie jak wiele innych nawyków, co oznacza, że można je zmienić poprzez neuroplastyczność” – Swart Bieber powiedziała Newsweekowi.
„Może istnieć wiele czynników, które przyczyniają się do wrodzonego stylu [produktywności lub prokrastynacji] już od dzieciństwa, takich jak nawyki rodzinne lub rutyna szkolna, które mają różny wpływ w zależności od osoby” – stwierdziła.
Na produktywność może wpływać także nasz styl życia. „Niewystarczająca ilość snu, niezdrowe odżywianie lub pomijanie posiłków, płytki oddech lub wstrzymywanie oddechu, wielozadaniowość, zostawianie spraw na ostatnią chwilę i stres” – stwierdziła Swart Bieber. „Upewnij się, że jesteś dobrze wypoczęty, a Twój mózg jest nawodniony, dotleniony i zasilany zdrową żywnością. Wybierz się na spacer, pobiegaj lub oddychaj głęboko siedząc przy biurku.”
Twoje środowisko pracy może również promować produktywność lub ją utrudniać. „Przebywanie w dobrze oświetlonym miejscu z dobrym przepływem powietrza i minimalnym bałaganem lub czynnikami rozpraszającymi” może poprawić produktywność, powiedziała Swart Bieber. „Zamiast listy rzeczy do zrobienia robię mapę myśli, ponieważ jest ona bardziej wizualna i pomaga mi zachować porządek”.
Długie sesje spędzone przed ekranem mogą powodować zmęczenie oczu i utrudniać produktywność. W takich przypadkach Swart-Bieber zaleca zmianę miejsca skupienia. „Przyjrzyj się czemuś z bliska przez minutę, a następnie spójrz w dal na coś dużego, na przykład drzewo lub wysoki budynek” – powiedziała. „Może to pomóc przenieść punkt skupienia w mózgu na szerszy obraz i zmniejszyć stres związany z koncentracją na zadaniu, jeśli czujesz się rozproszony”.
Ogólnie rzecz biorąc, przerwy między zadaniami mogą pomóc zwiększyć produktywność. „Regularne przerwy są ważne dla produktywności” – powiedziała Swart Bieber. „Najlepiej jest ustalić, na jak długo możesz się produktywnie skoncentrować, zamiast na siłę pracować bez przerwy aż do ukończenia zadania, ponieważ sprawi to, że będziesz mniej skuteczny w tym samym przedziale czasowym”.
Niektóre pory dnia również będą mniej lub bardziej sprzyjały produktywności, więc nie przejmuj się, jeśli zmagasz się z popołudniowym kryzysem. „Zastanów się, w jakich porach dnia jesteś najbardziej produktywny” – radzi Swart Bieber. „Neuroprzekaźniki zwykle spadają do najniższego poziomu w ciągu dnia około godziny 15:00. Z samego rana wykonaj więc obowiązki, które są najbardziej wymagające”.