Zdjęcie: East News/Glow Images
Najważniejsze aspekty
- Ludzie podążają dłuższymi i bardziej zróżnicowanymi ścieżkami do i przez dorosłość.
- Tradycyjne kamienie milowe dorosłości nie są już tak znaczące dla statusu osoby dorosłej.
- Dorosłość w XXI wieku najlepiej definiują cechy psychologiczne.
Jednak obecnie możliwości osiągnięcia tych kluczowych celów są ograniczone, ponieważ młodzi ludzie spędzają dłuższy czas na edukacji, są dłużej zależni finansowo od swoich rodziców i mają trudności z zakupem własnego mieszkania lub domu. Dzisiejsi młodzi ludzie są również bardziej skłonni do odkładania zawarcia małżeństwa i posiadania dzieci w porównaniu z poprzednimi pokoleniami.
Trendy te są udokumentowane danymi demograficznymi. Na przykład liczba małżeństw zawieranych w Anglii i Walii spadła o połowę w latach 1972-2020. Obecnie ludzie czekają do 30. roku życia, aby wziąć ślub po raz pierwszy, ale w latach 70. mówili sobie "tak" średnio w wieku 23 lat. Średni wiek, w którym kobiety rodzą pierwsze dziecko, również wzrósł o prawie dekadę, z 24 lat w latach 60. do 31 lat w 2021 roku. Tendencje te nie są unikalne dla Wielkiej Brytanii – wzorce rzadszych i późniejszych małżeństw i porodów zaobserwowano w wielu innych krajach, w tym w USA, Szwecji, Japonii i Chile.
Wiele modeli psychologicznych, których używamy do pomiaru rozwoju, powstało w latach sześćdziesiątych XX wieku, które były okresem dobrobytu gospodarczego, kiedy młodzi ludzie mieli tendencję do zawierania małżeństw, kupowania domu, osiedlania się w stabilnej pracy i posiadania dzieci w krótkich odstępach czasu w wieku 20 lat. Tradycyjne społeczno-demograficzne najważniejsze etapy dorosłości były bardziej przystępne i następowały wcześniej.
Od lat sześćdziesiątych XX wieku ścieżki do dorosłości uległy radykalnej zmianie, więc musimy na nowo zdefiniować, co to znaczy być dorosłym w XXI wieku. Zamiast definiować dorosłość jako zbiór społeczno-demograficznych kroków milowych, powinniśmy rozważyć dorosłość jako czas ciągłego rozwoju określonego przez indywidualne cechy psychologiczne.
Aby sprawdzić, czy tradycyjne społeczno-demograficzne kluczowe etapy dorosłości są nadal ważne dla dzisiejszego statusu osoby dorosłej, przeprowadzono ankietę wśród 722 mieszkańców Wielkiej Brytanii w wieku 18-77 lat. Badanie, już w wersji wstępnej, oceniło, kiedy ludzie czują się jak dorośli, dlaczego czują się jak dorośli i czy postrzegają dorosłość jako pozytywny, czy negatywny okres życia.
Kiedy ludzie czują się jak dorośli?
Okazało się, że średni wiek, w którym ludzie zaczynają czuć się jak dorośli, wynosi 25 lat. Jak można się było spodziewać, starsi uczestnicy częściej czuli się jak dorośli, a najmłodsi uczestnicy badania, którzy mieli 18 lat i byli prawnie uznawani za dorosłych, byli najmniej skłonni do nazywania siebie dorosłymi. Ale chociaż starsi ludzie czuli się średnio bardziej dorośli, nawet najstarsza grupa wiekowa — osoby w wieku od 60 do 77 lat — zgłosiły, że nadal nie czują się jak dorośli przez cały czas.
Dlaczego ludzie czują się jak dorośli?
Aby zmierzyć, dlaczego ludzie czują się dorosłymi, przedstawiliśmy naszym uczestnikom 47 cech dorosłości opartych na wcześniejszych badaniach i poproszono ich o ocenę, czy te cechy są ważne dla statusu dorosłego. Cechy dorosłości obejmowały społeczno-demograficzne kryteria, takie jak małżeństwo i rodzicielstwo; prawne wyznaczniki stanu dorosłości, takie jak pełnoletniość, która w Wielkiej Brytanii wynosi 18 lat; oraz psychologiczne wyznaczniki dorosłości, takie jak "branie odpowiedzialności za konsekwencje moich działań" i "umiejętność dbania o siebie".
Cechy psychologiczne były uważane za znacznie ważniejsze dla bycia dorosłym w porównaniu z tradycyjnymi przełomowymi momentami, takimi jak małżeństwo i rodzicielstwo lub prawnymi wyznacznikami dorosłości, takimi jak osiągnięcie wieku 18 lat.
Jak ludzie postrzegają dorosłość?
Zapytano również, czy uczestnicy postrzegają dorosłość jako pozytywny, czy negatywny okres w życiu, mierząc ich nastawienie do dorosłości.
Okazało się, że uczestnicy w wieku 60 lat i starsi mieli najbardziej pozytywne nastawienie do dorosłości w naszym badaniu i zgodzili się ze stwierdzeniami "dorosłość jest pożądanym okresem życia" i "lubię być dorosły". Uczestnicy w wieku od 18 do 29 lat w naszym badaniu mieli najbardziej negatywne poglądy i uważali, że dorosłość jest "niepożądanym okresem życia" i zgadzali się ze stwierdzeniem "nie lubię być dorosły". W badaniu postawy osób w wieku 60-77 lat wobec dorosłości były o 25 procent bardziej pozytywne niż postawy osób w wieku 18-29 lat.
Wiek 18-29 lat stanowi szczególny punkt w rozwoju dorosłych i został nazwany wschodzącą dorosłością, okresem życia związanym z poczuciem niestabilności, niepewności i poszukiwań. Początkujący dorośli mogą zmagać się z przejściem do dorosłości lub opierać się mu, ponieważ nie czują, że należą do populacji dorosłych.
Jedno z ostatnich badań wykazało, że "poczucie dorosłości" lub poczucie bycia dorosłym prowadzi do lepszego samopoczucia. Dlatego sposób, w jaki czujemy się dorośli, może wpływać na nasze szczęście.
W tym badaniu postawy wobec dorosłości przewidywały status osoby dorosłej, co oznacza, że osoby, które miały bardziej pozytywne postawy wobec dorosłości, częściej uważały się za osoby dorosłe, bez względu na wiek i płeć. Ten związek między pozytywnym nastawieniem do dorosłości a poczuciem bycia dorosłym był obecny u osób, które były w związku małżeńskim lub stanu wolnego i które miały pięcioro dzieci, lub nie miały dzieci. Sugeruje to, że jeśli ludzie uważają, że dorosłość jest pozytywnym okresem życia, będą bardziej skłonni czuć się jak dorośli.
Odkrycie to jest kluczowe, ponieważ postawy wobec dorosłości ulegają przemianom — innymi słowy, można je zmienić. Przeprowadzone badanie sugeruje, że wspieranie pozytywnego nastawienia do dorosłości może zwiększyć status osoby dorosłej. Jeśli przyszłe badania potwierdzą, że subiektywny status dorosłości jest związany z dobrostanem, nastawienie do dorosłości może zostać wykorzystane w ramach działań mających na celu poprawę subiektywnego statusu dorosłości młodych ludzi, a tym samym ich dobrostanu.
Co czyni dorosłym?
Badania pokazują, że dorosłość to coś więcej niż społeczno-demograficzne etykiety pracownika, małżonka i rodzica — to bogata, dynamiczna i satysfakcjonująca faza życia określona przez ciągłe zmiany psychologiczne. A poczucie dorosłości — cokolwiek to dla ciebie oznacza — może mieć pozytywny wpływ na dobre samopoczucie.