Zdjęcie: Amazon
Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych powinno być częścią codziennej pielęgnacji skóry – ale czy powinno być elementem pielęgnacji Twojego psa? Zapytaliśmy weterynarzy, kiedy psy powinny stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym i jak kupować produkty bezpieczne dla zwierząt. Korzystając ze wskazówek ekspertów, przygotowaliśmy zestawienie bezpiecznych dla psów kremów przeciwsłonecznych, które warto trzymać w domu, szczególnie w cieplejszych miesiącach.
Czy psy muszą nosić kremy z filtrem przeciwsłonecznym?
Tak, psy powinny stosować kremy z filtrem, ponieważ podobnie jak ich właściciele mogą doznać oparzeń słonecznych czy raka skóry, mówi dr Bradley Krohn, lekarz weterynarii w The Vets. „Filtry przeciwsłoneczne dla psów służą temu samemu celowi, co u ludzi — chronią skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi długotrwałą ekspozycją na promienie UV” – mówi dr Andrew Simpson, specjalista weterynarii w VCA Aurora Animal Hospital. Jednak nie wszystkie psy są jednakowo podatne na szkodliwe działanie słońca. „Rasy o krótszej i jaśniejszej sierści, takie jak pitbulle, bulteriery, białe bokserki i dalmatyńczyki, są bardziej narażone na uszkodzenia słoneczne, szczególnie w obszarach ciała z mniejszą ilością sierści lub tych bez pigmentu” – mówi Simpson. Mając to na uwadze, wszystkie psy mogą jednak skorzystać z ochrony przeciwsłonecznej, gdy przebywają na świeżym powietrzu przez dłuższy czas. Dotyczy to zarówno pieszych wędrówek, wycieczek do parku, jak i relaksu na podwórkowym legowisku.
Jak kupować kremy z filtrem przeciwsłonecznym dla psów
Po pierwsze: nie używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym, który leży w łazience lub tego, który znajdziesz w torbie plażowej. Filtry przeciwsłoneczne bezpieczne dla ludzi nie są bezpieczne dla psów, dlatego marki tworzą formuły specjalnie dla naszych pupili. Te, są jedynymi, które powinieneś stosować u swojego zwierzaka. Podejmując decyzję, który filtr przeciwsłoneczny będzie odpowiedni dla Twojego psa, weź pod uwagę następujące czynniki i w razie pytań skonsultuj się z weterynarzem.
• Składniki: Filtry przeciwsłoneczne dla psów są przeznaczone psiej skóry i sierści, a ponadto są odporne na zlizanie – mówi dr Lisa Lippman, dyrektor ds. medycyny wirtualnej w Bond Vet. Oznacza to, że jest wykonany ze składników, które nie powodują podrażnień w kontakcie ze skórą i nie powodują chorób u psów, nawet jeśli je zliżą. Dla przykładu cynk i kwas paraaminobenzoesowy (PABA) mogą być toksyczne dla psów po spożyciu, dlatego kremy przeciwsłoneczne dla psów są produkowane bez nich, w odróżnieniu od tych dla ludzi, mówi Simpon. Typowe składniki, które można znaleźć w kremach przeciwsłonecznych dla psów, obejmują dwutlenek tytanu, benzofenon, oktynoksat i kwas aminobenzoesowy.
• Poziom ochrony: większość filtrów przeciwsłonecznych dla psów nie została zatwierdzona przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, dlatego nie kwalifikują się do posiadania oficjalnego współczynnika ochrony przeciwsłonecznej (SPF), jak zdradzili nam eksperci. Wiele marek oferuje jednak szacunkową wartość SPF, która daje wyobrażenie o poziomie ochrony jaki gwarantuje produkt. Priorytetowo traktuj także zakup kremu przeciwsłonecznego dla psa, który zapewnia ochronę o szerokim spektrum, czyli ochronę przed promieniami UVA i UVB, mówi Lippman.
• Formuła: Podobnie jak krem przeciwsłoneczny dla ludzi, krem przeciwsłoneczny dla psów występuje w balsamach, płynach i sprayach. Kup taki, który będzie najlepszy dla Ciebie i Twojego pupila. Niektórym osobom najłatwiej jest spryskać kremem przeciwsłonecznym większe obszary ciała psa, np. brzuch i zastosować balsam lub chusteczki do nosa i uszu.
Najlepszy krem przeciwsłoneczny dla psów
Epi-Pet K-9 Care spray przeciwsłoneczny
Według marki Epi-Pet to jedyny filtr przeciwsłoneczny zgodny z wymogami FDA. Formuła sprayu w aerozolu jest wodoodporna, nietłusta w dotyku i szybko schnie. Oprócz ochrony skóry psa, filtr przeciwsłoneczny pielęgnuje jego sierść, ponieważ zawiera takie składniki jak witamina E. Należy pamiętać, że spray ma waniliowy zapach, co może nie być najlepszym rozwiązaniem dla psów o wrażliwej skórze. Poziom ochrony: odpowiednik SPF 30+ | Ochrona szerokiego spektrum: Tak | Formuła: Spray | Rozmiar: 3,5 uncji
Najlepszy sztyft przeciwsłoneczny: Handy Hound SnoutScreen
Balsam przeciwsłoneczny Handy Hound jest dostępny w wykręcanym aplikatorze w sztyfcie, który ułatwia nakładanie na mniejsze obszary ciała psa, takie jak nos i uszy. Wykonany jest z roślinnych, wegańskich składników, takich jak kokos, malina, marchew, drzewo cedrowe i lawenda. Dodatkowo pełni funkcję nawilżającą. Poziom ochrony: pomiędzy odpowiednikiem SPF 30 i SPF 50 | Ochrona szerokiego spektrum: Nie, tylko promienie UVB | Formuła: Balsam | Rozmiar: 2,2 uncji Najlepszy spray bez aerozolu: Emmy’s Best Pet Products Spray chroniący skórę z filtrem przeciwsłonecznym dla psów. Ten filtr przeciwsłoneczny ma formę sprayu, podobnego do zraszacza do roślin, a nie aerozolu, którego niektórzy ludzie (i ich zwierzęta) wolą unikać. Zawiera masło shea i olej kokosowy, które nawilżają skórę i sierść psa. Filtry przeciwsłoneczne najlepiej sprawdzają się do zakrywania większych części ciała psów, takich jak brzuchy. Aby uniknąć dostania się filtra przeciwsłonecznego do oczu psów, unikaj rozpylania go na pysk lub w jego pobliżu. Poziom ochrony: odpowiednik SPF 30 | Ochrona szerokiego spektrum: nie określono | Formuła: Spray | Rozmiar: 8 uncji. i 32 uncje.
Najlepsze chusteczki: Chusteczki przeciwsłoneczne Petkin Dog Sunscreen
Te nawilżone chusteczki z filtrem przeciwsłonecznym mogą pomóc szybko pokryć dużą część ciała psa, a także pokryć filtrem łapy, ogon czy pachwiny. Mają nietłustą, nieklejącą konsystencję i zawierają składniki zmiękczające skórę, takie jak ekstrakt z kwiatu rumianku, lanolina i aloes. Chusteczki są dostępne w zamykanym opakowaniu, które można łatwo zabrać ze sobą w podróż. Mają zapach kokosowo-waniliowy, co może nie być najlepszą opcją dla psów o wrażliwej skórze. Poziom ochrony: odpowiednik SPF 15 | Ochrona szerokiego spektrum: nie określono | Formuła: Chusteczki | Rozmiar: 20 chusteczek w opakowaniu
Jak nakładać krem przeciwsłoneczny na psy
Jeśli planujesz spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu ze swoim psem, zastosuj krem przeciwsłoneczny przed wyjściem z domu, a następnie nakładaj go ponownie co cztery do sześciu godzin, mówi Krohn. Być może będziesz musiał ponownie zastosować większą ilość filtru, jeśli Twój pies pływa lub często liże określone części ciała, mówi Michael San Filippo, rzecznik Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Weterynaryjnej. Opakowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym dla psa powinno również zawierać instrukcje dotyczące stosowania, które z pewnością ci pomogą. Niezależnie od rodzaju sierści psa najważniejsze jest, aby celować w te obszary ciała, które są pokryte sierścią w niewielkim stopniu lub wcale, takie jak nosy, uszy, brzuchy i pachwiny – mówi Lippman. Jeśli Twój pies ma łysiny w dowolnym miejscu na ciele (np. łokcie), pamiętaj o nałożeniu kremu również tam. Obficie i równomiernie nałóż filtr przeciwsłoneczny na skórę psa i pamiętaj, aby unikać kontaktu z jego oczami.
Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych różni się również w zależności od sierści psa.
• Jeśli Twój pies ma grubą sierść, prawdopodobnie nie będziesz musiał nakładać kremu z filtrem przeciwsłonecznym gdziekolwiek indziej na ciele, ponieważ gęsta sierść stanowi naturalną barierę przed promieniowaniem UV, mówi Simpson.
• Jeśli Twój pies ma cienką sierść, możesz nałożyć krem przeciwsłoneczny na resztę ciała, spryskując go lub wcierając w skórę. Na sierść psa nałożysz odrobinę kremu z filtrem przeciwsłonecznym, ale ponieważ jego sierść jest cienka, filtr przeciwsłoneczny z łatwością dociera do skóry.
Jak jeszcze można chronić psy przed słońcem?
Oprócz stosowania kremów przeciwsłonecznych zapewnij swojemu psu dużo wody i cienia, gdy przebywa na świeżym powietrzu, szczególnie w godzinach szczytu słońca między 10:00 a 16:00 – mówi San Filippo. Marki produkują również lekką odzież UPF dla zwierząt domowych, którą zaleca wziąć pod uwagę, na przykład koszulki i czapki. Odzież UPF jest szczególnie przydatna dla psów o wrażliwej skórze lub tych, które mają tendencję do zlizywania kremu przeciwsłonecznego z ciała po jego nałożeniu.