Na końcu artykułu znajdziesz listę wszystkich artykułów, które napisałem na temat kreatywności.
Czym jest kreatywność?
Zdefiniujmy ją.
Proces twórczy jest aktem tworzenia nowych połączeń między starymi pomysłami lub rozpoznawania relacji między koncepcjami. Kreatywne myślenie nie polega na generowaniu czegoś nowego z pustej kartki, ale raczej na braniu tego, co już jest i łączeniu tych fragmentów w sposób, który nie został wcześniej zrobiony. Chociaż bycie kreatywnym nie jest łatwe, prawie wszystkie świetne pomysły podążają za podobnym procesem twórczym. W 1940 roku dyrektor ds. reklamy James Webb Young opublikował krótki artykuł zatytułowany Technika produkowania pomysłów.
Young uważał, że proces twórczego łączenia zawsze odbywał się w pięciu krokach.
Proces kreatywny:
- Zbierz nowe materiały. Na początku się uczysz. Na tym etapie skupiasz się na 1) nauce specyficznego materiału bezpośrednio związanego z twoim zadaniem oraz 2) nauce ogólnego materiału przez stawanie się zafascynowanym przez szeroki zakres koncepcji.
- Dokładnie przeanalizuj materiały w swojej głowie. Na tym etapie analizujesz to, czego się nauczyłeś, patrząc na fakty z różnych perspektyw i eksperymentując z dopasowywaniem do siebie różnych pomysłów.
- Odejdź od problemu. Następnie całkowicie wyrzuć problem z głowy i zajmij się czymś innym, co cię ekscytuje i dodaje energii.
- ozwól pomysłowi do ciebie wrócić. W pewnym momencie, ale dopiero po tym, jak przestaniesz o nim myśleć, twój pomysł powróci do ciebie z błyskiem w oku i odnowioną energią.
- Kształtuj i rozwijaj swój pomysł w oparciu o informacje zwrotne. Aby każdy pomysł odniósł sukces, musisz wypuścić go w świat, poddać krytyce i dostosować w razie potrzeby.
Czy istnieje coś takiego, jak naturalna kreatywność?
Podczas gdy często myślimy o kreatywności jako o wydarzeniu lub naturalnej umiejętności, którą niektórzy ludzie posiadają, a inni nie, badania sugerują, że zarówno kreatywność, jak i jej brak są wyuczone.
Według profesor psychologii Barbary Kerr, „około 22 procent wariancji [w kreatywności] wynika z wpływu genów”. Odkrycia tego dokonano, badając różnice w kreatywnym myśleniu między zestawami bliźniąt. Wszystko po to, by powiedzieć, że twierdzenie, iż „po prostu nie jestem typem kreatywnym” jest dość słabą wymówką, by unikać kreatywnego myślenia. Z pewnością niektórzy ludzie są bardziej kreatywni niż inni. Jednak prawie każda osoba rodzi się z pewnym poziomem umiejętności twórczych, a większość naszych zdolności kreatywnego myślenia można wyćwiczyć.
Trzy lekcje kreatywności od znanych twórców
15-minutowa rutyna, dzięki której Anthony Trollope napisał ponad 40 książek: Począwszy od swojej pierwszej powieści w 1847 roku, Anthony Trollope pisał w niesamowitym tempie. W ciągu następnych 38 lat opublikował 47 powieści, 18 dzieł non-fiction, 12 opowiadań, 2 sztuki teatralne oraz szereg artykułów i listów. Zastanówmy się, dlaczego prosta strategia Trollope'a pozwoliła autorowi być tak produktywnym i jak możemy ją wykorzystać w naszym własnym życiu.
Dziwna strategia Dr. Seussa wykorzystana do stworzenia jego największego dzieła: W 1960 roku założyciel wydawnictwa Random House rzucił wyzwanie Dr. Seussowi, aby napisał zabawną książkę dla dzieci, używając tylko 50 różnych słów. Rezultatem była mała książeczka zatytułowana Zielone jajka i szynka. Oto, czego możemy nauczyć się od Dr. Seussa…
Jak kreatywni geniusze wpadają na świetne pomysły: Autor bestsellerów Markus Zusak oszacował, że przepisał pierwszą część swojej popularnej książki Złodziejka książek od 150 do 200 razy. Jego etyka pracy i poświęcenie mówią nam coś kluczowego o tym, jak kreatywni geniusze wpadają na świetne pomysły.
Jak byś kreatywnym?
Krok 1: Pozwól sobie stworzyć badziew
W każdym kreatywnym przedsięwzięciu musisz dać sobie pozwolenie na tworzenie śmieci. Nie da się tego obejść. Czasami musisz napisać 4 okropne strony tylko po to, by odkryć, że napisałeś jedno dobre zdanie w drugim akapicie trzeciej strony. Tworzenie czegoś użytecznego i atrakcyjnego jest jak poszukiwanie złota. Musisz przesiać kilogramy brudu, skał i mułu tylko po to, by znaleźć drobinę złota pośrodku tego wszystkiego. Kawałki geniuszu znajdą drogę do ciebie, jeśli dasz sobie pozwolenie, by pozwolić muzie płynąć.
Krok 2: Twórz według planu
Żadna pojedyncza czynność nie odkryje więcej kreatywnego geniuszu niż zmuszanie się do konsekwentnego tworzenia. Ciągłe ćwiczenie swojego talentu to jedyny sposób, by stać się w nim dobrym. Osoba, która siedzi i teoretyzuje na temat tego, jak wygląda najlepiej sprzedająca się książka, nigdy jej nie napisze. Tymczasem pisarz, który pojawia się każdego dnia i kładzie tyłek na krześle, a ręce na klawiaturze - uczy się, jak wykonywać swoją pracę. Jeśli chcesz stworzyć najlepszą pracę kreatywną, nie pozostawiaj tego losowi. Nie budź się rano i nie myśl: „Mam nadzieję, że poczuję inspirację do stworzenia czegoś dzisiaj”. Musisz wyeliminować z tego proces decyzyjny. Ustal harmonogram swojej pracy. Geniusz pojawia się, gdy pojawiasz się wystarczająco dużo razy, aby pozbyć się przeciętnych pomysłów.
Krok 3: Skończ coś
Dokończ coś. Cokolwiek. Przestań szukać, planować i przygotowywać się do wykonywania pracy i po prostu ją zrób. Nie ma znaczenia, jak bardzo dobra czy zła jest. Nie musisz podbijać świata swoją pierwszą próbą. Musisz tylko udowodnić sobie, że masz to, czego potrzeba, aby coś stworzyć.
Nie ma artystów, sportowców, przedsiębiorców czy naukowców, którzy stali się świetni poprzez wykonywanie swojej pracy w połowie. Przestań zastanawiać się, co powinieneś zrobić i po prostu zrób coś.
Krok 4: Przestań oceniać swoje prace
Każdy mierzy się ze stworzeniem świetnego dzieła. Nawet najwięksi artyści.
Każdy, kto tworzy coś konsekwentnie, zaczyna oceniać swoją pracę. Piszę nowe artykuły w każdy poniedziałek i czwartek. Po trzymaniu się tego harmonogramu publikacji przez trzy miesiące, zacząłem oceniać wszystko, co stworzyłem. Byłem przekonany, że wyczerpałem już wszystkie przyzwoite pomysły, jakie miałem do dyspozycji. Mój najpopularniejszy artykuł pojawił się 8 miesięcy później.
To naturalne, że oceniasz swoją pracę. To naturalne, że czujesz się rozczarowany, że twoje dzieło nie jest tak wspaniałe, jakie miałeś nadzieję, że będzie, czy to, że wcale nie stajesz się lepszy w swoim fachu. Jednak kluczem jest nie pozwolić, by niezadowolenie uniemożliwiło ci kontynuowanie pracy.
Musisz ćwiczyć wystarczająco dużo współczucia dla siebie, aby nie pozwolić na przejęcie kontroli nad sobą. Oczywiście, zależy ci na swojej pracy, ale nie traktuj jej tak poważnie, że nie będziesz w stanie śmiać się ze swoich błędów i kontynuować tworzenia tego, co kochasz. Nie pozwól, by osąd uniemożliwił realizację.
Krok 5: Przejmij odpowiedzialność
Udostępniaj swoją pracę publicznie. To sprawi, że będziesz odpowiedzialny za tworzenie swojej najlepszej pracy. Dostarczy informacji zwrotnych, które pozwolą ci pracować lepiej. A kiedy zobaczysz, że inni łączą się z tym, co tworzysz, zainspiruje cię to i sprawi, że będzie ci bardziej zależeć.
Czasami dzielenie się swoją pracą oznacza konieczność radzenia sobie z hejterami i krytykami. Jednak najczęściej jedyną rzeczą, która się dzieje, jest to, że gromadzisz ludzi, którzy wierzą w to samo, co ty, są podekscytowani tymi samymi rzeczami, którymi ty jesteś podekscytowany, lub którzy wspierają pracę, w którą wierzysz - kto by tego nie chciał?
Świat potrzebuje ludzi, którzy wykonują kreatywną pracę. To, co tobie wydaje się proste, często jest genialne dla kogoś innego. Jednak nigdy się tego nie dowiesz, jeśli nie zdecydujesz się tym podzielić.
Jak odnaleźć twórczego geniusza?
Znalezienie kreatywnego geniuszu jest proste: wykonaj pracę, ukończ coś, uzyskaj informacje zwrotne, znajdź sposoby na poprawę, pokaż się ponownie jutro. Powtarzaj przez dziesięć lat. Albo dwadzieścia. Albo trzydzieści.
Inspiracja ujawnia się dopiero po wysiłku.
Wszystkie artykuły na temat kreatywności
To jest pełna lista artykułów, które napisałem na temat kreatywności. Miłego czytania!
- Aby uzyskać bardziej kreatywny mózg, wykonaj te 5 kroków
- Sprawdzona ścieżka do wykonywania wyjątkowej i znaczącej pracy
- Kreatywność to proces, a nie wydarzenie
- 15-minutowa rutyna, dzięki której Anthony Trollope napisał ponad 40 książek
- Lekcje od weksylonisty: Kreatywność, prostota i starannie ograniczone życie
- Im bardziej się ograniczamy, tym bardziej zaradni się stajemy
- Niesamowita etyka pracy Alberta Einsteina
- 6 znanych artystów opowiada o tym, jak pokonać strach i tworzyć piękno
- Nigdy nie sprawdzaj poczty e-mail przed południem (i inne przemyślenia na temat wykonywania najlepszej pracy)
- Martha Graham o ukrytym niebezpieczeństwie porównywania się z innymi
- Minimalizm, sukces i ciekawy nawyk pisania George'a R.R. Martina
- Jak mądrym trzeba być, by odnieść sukces?
- Pobierz za darmo: Mastering Creativity (1st Edition)
- Jak odkryć swój talent twórczy, stosując zasadę równych szans?
- Jak kreatywni geniusze wpadają na świetne pomysły
- Jak rozwiązywać duże problemy
- Lekcje dzielenia się swoimi darami ze światem od kogoś, kto tego nie robił
- Masters of Habit: Mądrość i pisarstwo Mayi Angelou
- Jak znaleźć swój ukryty twórczy geniusz
- Mądrzy ludzie powinni tworzyć rzeczy
- Myśli o zmaganiach z ukończeniem mojej pierwszej książki
- Dlaczego piszę
- Mit twórczej inspiracji
- Dziwna strategia, dzięki której Dr. Seuss stworzył swoje największe dzieło
- Co każdy człowiek sukcesu wie, ale nigdy nie mówi
- Jak podążać za marzeniami i odkrywać siebie na nowo
- Hejterzy i krytycy: Jak radzić sobie z ludźmi oceniającymi ciebie i twoją pracę?
- Bądź szczery: Czy odrzucasz samego siebie? (Dlaczego powinieneś tworzyć rzeczy)
- Codzienne rutyny 12 znanych pisarzy
- Twórz więcej sztuki: Korzyści zdrowotne płynące z kreatywności
- Dwa rodzaje inspiracji
- Różnica między profesjonalistami a amatorami
- Najłatwiejszy sposób na krótkie, nieważne życie