2024-05-18 21:15:27 JPM redakcja1 K

Na siłowni chcą cierpieć

Motto „no pain, no gain” jest wyjątkowo popularne w kontekście treningów. Ból jest czymś, do czego dążymy i co czyni nas „prawdziwymi” siłaczami. W jakim stopniu ten obraz jest zgodny z rzeczywistością oraz jaki może mieć wpływ na ludzkie zdrowie? W nowym badaniu Pelle Pelters analizie zostało poddane znaczenie bólu odczuwanego przez statystycznych odwiedzających siłownie.

Fot. Ramon Ivan Moreno Prieto

Siłownia jest typowym miejscem treningu i rehabilitacji, a także dzięki swojej dostępności kluczowym czynnikiem dla zdrowia jednostki oraz społeczeństwa. W swoim badaniu Pelle Pelters przeprowadza wywiady ze „zwykłymi ludźmi” na siłowni. Pelle pyta o to, jaki rodzaj bólu jest dla nich ważny oraz jakie ma on znaczenie. Wnioski są nieco zaskakujące. Choć ból uważany jest często za coś negatywnego, niektóre jego rodzaje wydają się doceniane na siłowni. 

„Prawdę mówiąc wszyscy stali bywalcy siłowni chcą tam cierpieć! Jedynie to oznacza normę”, mówi Pelle Pelters. 

„Uwielbiam uczucie zakwasów po treningu. Czuję się wtedy niemal świeżo jak po wyjściu spod prysznica” – stwierdza jeden z odwiedzających siłownię.

Pelle Pelters zajmuje się edukacją zdrowotną i socjologią zdrowia, a podczas swoich badań poszukuje odpowiedzi na pytanie: „czym jest dobre zdrowie?”. Fot. Vetenskapens Hus (Dom Nauki)

Może nam to pomóc zrozumieć, dlaczego niektórzy nie ćwiczą

Zdaniem Pelle Pelters, chociaż w środowisku siłowniowym ból uważany jest za coś, co należy zaakceptować i czasem nawet wyczekiwać, może to jednocześnie stanowić przeszkodę dla niektórych. Nie podzielając tego przekonania, można stracić motywację do uczęszczania na siłownię, co utrudnia pracę nad poprawą swojego zdrowia. 

„Tu może leżeć klucz do zrozumienia, dlaczego pewne osoby nie chcą trenować na siłowni. W końcu kto chciałby zajmować się aktywnością, która w zamian za nasz wysiłek obiecuje nagrodę w postaci bólu?”

Istotna wiedza dla osób zajmujących się promocją zdrowia

Zrozumienie, czego ludzie szukają na siłowni, może nam pomóc zaproponować trening sprzyjający zdrowiu w inny, lepszy sposób. Pelle Pelters ma nadzieję, że to badanie zachęci do częstszej dyskusji na ten temat.

„Zdarzyło mi się słyszeć, jak instruktor wykrzyknął: ‘zakwasy, to lubimy!’. O nie - jeśli siłownia ma być miejscem dla wszystkich, musimy być uważni na tego typu restrykcyjne normy” – mówi Pelle Pelters.

Dział: Styl życia

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE