Ciało stopniowo pozbywa się prawie wszystkich szkód spowodowanych przez palenie, jeśli rzucisz nałóg (Zdjęcie: Shutterstock/NTB)
Nie jest nowością, że osoby, które rzuciły palenie, mają zmniejszone ryzyko wystąpienia kilku poważnych chorób. Naukowcy nie byli jednak pewni, ile czasu musi upłynąć, zanim ryzyko to zostanie zmniejszone - a ostatecznie niemal całkowicie zniknie. Wyniki uzyskane przez amerykańskich naukowców są dobrą wiadomością dla tych, którzy chcą rzucić palenie lub tych, którzy zdecydowali się rzucić palenie na dobre.
Ciało może prawie całkowicie pozbyć się wszystkich uszkodzeń po kilku latach. Ale jak długo to trwa?
Ryzyko spada o ponad połowę w ciągu dziesięciu lat
To właśnie zbadali amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanforda. Przebadali oni 438 000 dorosłych Amerykanów i porównali palaczy z osobami, które rzuciły palenie. Po dziesięciu latach od rzucenia palenia naukowcy stwierdzili, co następuje: Ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia zmniejszyło się o 64 procent w porównaniu do palaczy. Ryzyko zachorowania na raka zmniejszyło się o 53 procent. Osoby rzucające palenie miały o 57 procent niższe ryzyko zgonu z powodu chorób układu oddechowego.
Ryzyko prawie znika po 30 latach
W ciągu kolejnych dwóch dekad od rzucenia palenia ryzyko zachorowania na te choroby jeszcze bardziej spadło. Po 30 latach ryzyko było prawie na tym samym poziomie, co w przypadku osób niepalących. Zwiększone ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia zniknęło całkowicie. Z drugiej strony, ryzyko zgonu z powodu raka i chorób układu oddechowego nie zniknęło całkowicie, ale prawie.
Autorzy badania zwracają uwagę, że słabością badania jest to, że dane zostały zebrane za pomocą kwestionariuszy. Możliwe jest zatem, że uczestnicy zgłaszali, że palą mniej niż w rzeczywistości.
A co ze zdrowiem psychicznym?
Powszechnie wiadomo, że rzucenie palenia przynosi znaczne korzyści dla organizmu. Być może mniej znane jest to, że ma również pozytywny wpływ na nastrój. W badaniu, o którym forskning.no pisał w 2021 r., brytyjscy naukowcy obserwowali 169 500 osób przez okres od sześciu tygodni do sześciu lat. Jest ono głównym przeglądem badań przeprowadzonych w tej dziedzinie. W badaniu naukowcy porównali zdrowie psychiczne osób, które rzuciły palenie, ze zdrowiem psychicznym osób, które nadal paliły.
Mniejszy niepokój, depresja i stres
Co może być dla niektórych zaskakujące, naukowcy odkryli, że osoby, które rzuciły palenie, nie miały gorszego życia towarzyskiego. Zamiast tego, samopoczucie społeczne nieznacznie wzrosło. Według badania, doświadczali oni również mniej lęku, depresji i stresu.
- „Istnieje wiele badań pokazujących, że osoby, które zaczęły palić, są bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym, a nikotyna jest tego bezpośrednią przyczyną. Powoduje ona zmiany w mózgu”.
Tak powiedziała Charlotta Pisinger z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii w wywiadzie na temat badania.