2024-02-10 08:32:22 JPM redakcja1 K

Trzy porcje kimchi dziennie mogą obniżyć ryzyko otyłości

● Jedzenie do trzech porcji kimchi dziennie powiązane jest z mniejszym ryzykiem otyłości, w porównaniu z jedzeniem jednej lub mniej niż pięciu porcji dziennie, jak podaje nowe badanie. ● Fermentowana żywność może pozytywnie działać na metabolizm dzięki prebiotycznym i probiotycznym składnikom odżywczym, które wytwarzają się podczas procesów fermentacji. ● Nadmierne spożywanie kimchi nie jest zalecane, jednakże wprowadzenie fermentowanych warzyw do swojej diety może stać się jednym ze sposobów promowania zdrowia, w tym lepszego metabolizmu i mikrobiomu, mówią badacze.

Eksperci mówią, że dodanie kimchi do posiłków, które już spożywasz jest stosunkowo proste. Zdjęcie: Charlotte Hu/Stocksy

Ludzie, którzy regularnie spożywają fermentowaną kapustę kimchi – do trzech razy dziennie – prawdopodobnie zmniejszają tym samym ryzyko własnej otyłości. Jest tak, według badania opublikowanego dziś w dzienniku „BMJ Open”.

W nim, badacze z Korei zwrócili uwagę na dane ponad 100 000 uczestników, w wieku 40-69 lat, którymi były osoby z całego kraju badane pod kątem zdrowia, i użyli wskaźnika masy ciała (BMI) do ocenienia poziomu otyłości poddanych badaniu. Naukowcy zauważyli, że do pewnego stopnia istnieje zależność dawka-odpowiedź między spożyciem kimchi, a korzyściami zdrowotnymi. 

Przykładowo, jedzenie do trzech porcji kimchi dziennie powiązano z o 11% mniej prawdopodobnym wystąpieniem otyłości w porównaniu z tymi, którzy jedli mniej niż porcję dziennie. Konkretne rodzaje kimchi również wykazały pozytywny efekt.

Trzy lub więcej porcji kapusty kimchi wśród mężczyzn powiązano z 10% niższym ogólnym wystąpieniem otyłości, tak samo jak z 10% niższym prawdopodobieństwem wystąpienia otyłości brzusznej, porównując z jedzącymi mniej niż porcję dziennie.

Pośród kobiet, dwie lub trzy porcje kapusty kimchi łączono z 8% niższym ryzykiem pojawienia się otyłości, a przy mniejszych ilościach o 6% niższym ryzyku otyłości brzusznej.

W tym samym czasie, nawet połowa lub mniej porcji rzodkiewki kimchi (25 g dziennie dla mężczyzn i 11 g dziennie dla kobiet) powiązano z 8% i 11% niższym ryzykiem otyłości wśród mężczyzn i kobiet, w takiej kolejności.

Jednak nadmierne spożycie kimchi sprawiło, że te zyski wyparowały, a dane z badania wykazały „krzywą w kształcie litery J”. Przy ponad pięciu porcjach kimchi dziennie, uczestnicy byli bardziej narażeni na otyłość niż ich odpowiednicy, którzy zjedli bardziej umiarkowane ilości.

„To badanie pokazuje, że mniejsze spożycie kimchi niesie za sobą probiotyczne korzyści, nadmierne spożycie może je natomiast zniweczyć z racji wysokiej zawartości sodu”, powiedziała Kelsey Costa, MS, RDN, zarejestrowana dietetyczka i specjalistka ds. żywienia w Diabetes Strong Inc., która nie była zaangażowana w badanie.

„Pomimo że badanie nie zakłada przyczynowości, stanowi ono uzupełnienie do zbioru badań wspierających włączenie probiotycznego jedzenia do diety w celu promowania różnorodności mikrobiomu jelitowego i późniejszych wyników kontroli masy ciała”, powiedziała „Costa Medical News Today”.

Czy kimchi jest sfermentowanym superfood?

Eksperci ostrzegają, że istnieją ograniczenia odnośnie tego ile możemy wyciągnąć z obserwacyjnego badania jedynie części populacji, mimo że badanie może wskazywać na pewne korzyści kimchi.

„Badanie może być słuszne. Jednak istnieje pewien minus, ogranicza się ono do koreańskiej populacji, która regularnie spożywa sfermentowaną żywność w ramach swojej diety”, powiedziała „Medical News Today” Yelena Wheeler, MPH, RDN, dietetyczka z Los Angeles, która nie była zaangażowana w badanie. „Dlatego jednym z wyzwań związanych z takim badaniem byłoby zastosowanie go do populacji z różnych środowisk, które nie spożywają sfermentowanej żywności. W takim przypadku znacznie trudniej byłoby uzyskać badaczom częstotliwość takiego jedzenia, gdyż taka grupa nie spożywa zazwyczaj tego rodzaju żywności”.

„Wraz z większą wiedzą o skomplikowanej relacji mikrobiomu jelitowego i zdrowia ogółem, zaczyna rozjaśniać się fakt, że czynniki dietetyczne odgrywają kluczową rolę w utrzymywaniu tego delikatnego ekosystemu”, dodała Costa. Poprzednie badanie pokazało, że sfermentowana żywność bogata w probiotyki, tak jak kimchi, może promować wzrost korzystnych bakterii jelitowych i wspomóc regulowanie metabolizmu. Wcale nie musimy spożywać probiotyków w ogromnych ilościach, aby ujrzeć efekty. Wykazano, że niskie lub średnie dawki probiotyków spożywanych w postaci sfermentowanej żywności zmniejszają BMI i wagę, oferując realną, naturalną alternatywę w leczeniu otyłości.

Jakie jedzenie zawiera probiotyki?

Wiele sfermentowanej żywności, którą spożywają ludzie w Stanach Zjednoczonych zawiera probiotyki.

„Kimchi i sfermentowana żywność zawierają różne typy probiotyków, często są to bakterie kwasu mlekowego, takie jak gatunek Lactobacillus, a także prebiotyków, które wspierają życie i rozwój tych mikrobów”, powiedziała „Medical News Today”, Sarah Herrington, specjalistka ds. żywienia w Arizonie, która nie była zaangażowana w badanie. „Tego typu modulatory jelitowe mogą wspierać środowisko jelitowe o zdrowej różnorodności, która może pozytywnie wpływać na zdrowie metaboliczne”.

Właściwie, poprzednie badanie dotyczące Lactobacillus wskazujące korzyści zdrowotne przeciw otyłości, było jednym z powodów do przeprowadzenia tego badania. 

Czy powinniśmy więc wszyscy dodawać kimchi do naszych jajek i tostów? Najważniejsze jest to, że dodanie większej ilości kimchi lub podobnej sfermentowanej żywności do swojej diety z umiarem prawdopodobnie nie zaszkodzi. 

„Jedzenie kimchi trzy razy dziennie brzmi realistycznie tylko jeżeli lubisz je jeść”, powiedziała Herrington. „Porcja kimchi to zazwyczaj tylko kilka łyżek, a więc patrząc na objętość na spokojnie może być dodana do posiłków. Świetnie sprawdza się ze zbożami, sałatkami, jajkami, ryżem, ale też z mięsami jak wieprzowina, czy wołowina”.

„Kapusta kiszona i inne sfermentowane warzywa robione są w podobny sposób do kimchi, więc każdy może z łatwością wybierać, którą opcję wykorzysta w swojej diecie”, dodała. 

Dział: Styl życia

Autor:
Christopher Curley | Tłumaczenie: Natalia Drozd

Źródło:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/three-servings-of-kimchi-per-day-may-lower-obesity-risk

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE