2023-10-24 15:33:57 JPM redakcja1 K

Zmieniasz czas? Oto zasady, o których musisz pamiętać

Dwa razy w roku zmienia się czas. Jednak nie łatwo zapamiętać, czy należy przestawić wskazówkę o godzinę do przodu, czy do tyłu. Ostatniej niedzieli października oficjalnie powrócimy do normalności, często nazywanej czasem zimowym.

29 października wrócimy do normalnych czasów. Zdjęcie: Gorm Kallestad/ NTB

 

Datą zmiany jest więc w tym roku niedzielna noc 29 października, a godziną 3:00 w nocy. 

Zegarów znajdujących się w telefonach nie musisz sam ustawiać, dzieje się to automatycznie. Ale, w którą tak właściwie stronę powinno się ustawić czas na zegarze? Jak pamiętasz, zegar można przestawić do przodu lub do tyłu. Wiosną zegar ustawia się godzinę do przodu, powodując tym, że „tracimy” godzinę pomiędzy 2:00, a 3:00. Te oto godzinę odzyskujemy na jesień. W ciągu roku dzieje się to podczas niedzielnej nocy 29 października. 

 

Zawsze w kierunku lata

Zegar należy ustawiać zawsze względem kierunku lata, w roku kalendarzowym. To znaczy, że zimą przestawia się zegar do przodu ku latu. Jesienią zaś wstecz, również ku niemu. 

 

Spring forward, fall back”

To przysłowie stało się bardzo popularne w krajach anglojęzycznych. Na wiosnę „spring” (gra słów) wskazówka zegara przeskakuje godzinę do przodu. Zaś na jesień, tudzież „fall”, powinna „spaść” na dawne miejsce. 

 

Meble ogrodowe

Inna praktyczną zasadą, jest postępowanie tak, jak w przypadku mebli ogrodowych. 
 

Dlaczego zmienia się czas?

Czas letni został wprowadzony, by wykorzystać efektywniej światło dzienne. Można zaoszczędzić energię, redukując zapotrzebowanie na światło sztuczne i ogrzewanie wieczorem. Ustawiając zegar godzinę do przodu wiosną, a godzinę do tyłu jesienią, teoretycznie można lepiej wykorzystać długość dnia. Czas letni był tematem dyskusyjnym i wielu chciało zniesienia tego systemu. Oto kilka z powodów:

Efekty zdrowotne: Pewne badania wykazały, że przejście z i na czas letni może zakłócić ludzką dzienną rutynę i model snu. Co może prowadzić do problemów ze snem, wzrostem zmęczenia i obniżeniem koncentracji. Pojawiły się również doniesienia o wzroście liczby zawałów serca, zaraz po przejściu na czas letni, choć związek przyczynowy nie jest całkowicie wyraźny. 

Wątpliwa widoczność oszczędności energii: Chociaż głównym argumentem dla wprowadzenia czasu letniego było oszczędzanie energii, wiele badań wykazało, że oszczędności są minimalne albo nawet nie istnieją. 

Zakłócenia w codziennym życiu: Przejście na i z czasu letniego, może zakłócić codzienną rutynę, szczególnie wśród rolników i tych, którzy są blisko związani z naturą. Zwierzęta kierują się rytmem, które wyznacza słońce, a nie czasem stworzonym przez człowieka toteż zmiany mogą spowodować wyzwania.

Brak powszechnej akceptacji: Od 1996 roku wszyscy członkowie UE wdrożyli czas letni i zimowy w tym samym czasie. Jednak nie we wszystkie państwa przestrzegają czasu letniego i istnieją różne daty, kiedy są dokonywane zmiany czasu. 
 

Kalendarz czasu letniego

To są następujące daty zmiany czasu letniego w przyszłych latach:

2024 - Noc z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca

2025 - Noc z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca

2026 - Noc z soboty 28 marca na niedzielę 29 marca

Dział: Styl życia

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE