2022-08-28 17:26:46 JPM redakcja1 K

Choroby psychiczne – powód czy rezultat przemocy?

Niedawne tragiczne strzelaniny w Filadelfii w Buffalo oraz w Robb Elementary School w Uvalde w Teksasie doskonale ilustrują niektóre z powodów, przez które wiele dzieci i ich rodziców doświadcza problemów ze zdro...

Niedawne tragiczne strzelaniny w Filadelfii w Buffalo oraz w Robb Elementary School w Uvalde w Teksasie doskonale ilustrują niektóre z powodów, przez które wiele dzieci i ich rodziców doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym. Żyjemy w bardzo przerażającym świecie, który wydaje się być poza kontrolą. Obserwujemy inwazję Rosji na Ukrainę. Sars-Co-V-2 infekuje, zabija i mutuje w coraz groźniejsze odmiany na całym świecie. Pożary rozprzestrzeniają się, kula ziemska się rozgrzewa. A dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dzieci, poziom strachu i niepokoju jest również wyższy niż kiedykolwiek.

Wcześniej tej wiosny amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) opublikował badanie w czasopiśmie JAMA Pediatrics Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego, które donosi o znacznym wzroście liczby dzieci, u których zdiagnozowano zaburzenia psychiczne. Badanie przeprowadzone przez Health Resources & Services Administration (HRSA) wykazało, że w latach 2016-2020 liczba dzieci w wieku 3-17 lat, u których zdiagnozowano zaburzenia lękowe, wzrosła o 29 procent, a depresja o 27 procent. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA) dorośli i rodzice również doświadczają lęku. W badaniu na temat zdrowia psychicznego, które przeprowadziliśmy na początku pandemii, odkryliśmy, że najbardziej dotknięci zostali młodzi ludzie i kobiety.

Choroba psychiczna vs. zwykła przemoc

Nasz kraj płaci wielką cenę za każdy akt masowej przemocy. Cierpią nie tylko bezpośrednie ofiary, ocaleni, ich rodziny i przyjaciele, ale także nasze wspólnoty, dzieci i rodziny. Jak wytłumaczyć przemoc, której dopuścił się sprawca? Popularne stało się twierdzenie, że przyczyną jest choroba psychiczna. Ale czy tak faktycznie jest?

APA twierdzi, że sama diagnoza nie może określić, kto ma potencjał dopuszczenia się przemocy. W rzeczywistości zdecydowana większość przestępców stosujących przemoc nie jest chora psychicznie, jak dowiodły lata badań. Według badań opublikowanych przez APA, spośród wszystkich przestępstw popełnianych przez osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi tylko 7,5 proc. było bezpośrednio związanych z objawami choroby psychicznej. Ponadto w badaniu nie stwierdzono związku między objawami choroby psychicznej a przestępstwem. Jednak nadal kojarzymy choroby psychiczne i przestępczość, co jest częstym tematem dyskusji.

W rzeczywistości najczęściej obwiniamy ofiary. Wiemy, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że osoby z chorobami psychicznymi zostaną ofiarami brutalnego przestępstwa niż ich sprawcami. Wiele objawów zaburzeń psychicznych to zachowania uważane za aspołeczne lub potencjalnie przestępcze. W rezultacie prowadzi to do fałszywego postrzegania związku przyczynowego między chorobą psychiczną a przestępczością.

Ludzie chcą czuć się bezpieczniej, zatem szukają zaspokojenia poczucia bezpieczeństwa w posiadaniu broni, próbując uspokoić stres i niepokój związany ze wzrostem przemocy w kraju. W badaniu Stanford przeprowadzonym na 26,3 milionach mieszkańców Kalifornii, opublikowanym w New England Journal of Medicine (NEJM), wśród osób, które nabyły broń ręczną, ryzyko samobójstwa z użyciem broni palnej było 7,8 razy wyższe u mężczyzn i 35 razy wyższe u kobiet w porównaniu z osobami nieposiadającymi broni palnej. Wskaźniki samobójstw innymi sposobami nie były wyższe wśród posiadaczy broni ręcznej. Badanie to potwierdziło wyniki poprzedniego badania kliniczno-kontrolnego opublikowane również w New England Journal of Medicine, które wykazało, że w domach posiadaczy broni palnej prawdopodobieństwo śmierci w wyniku samobójstwa jest trzy do pięciu razy większe niż wśród w pozostałych przypadkach.

W nowszym badaniu zespół ze Stanford zajął się kwestią, czy posiadanie broni palnej w domu faktycznie zapewnia ochronę przed zabójstwem. W badaniu obejmującym 17,6 mln mieszkańców Kalifornii naukowcy odkryli, że wskaźniki zgonów w wyniku zabójstw były ponad dwukrotnie wyższe wśród tych, którzy posiadali w domu broń, a ryzyko zabicia przez współmałżonka lub bliskiego partnera było siedmiokrotnie wyższe; 84 procent tych ofiar stanowiły kobiety. A zatem obecność broni palnej w domu stanowiła ryzyko, a nie ochronę.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ statystycznie w jednym na trzy domy w USA znajduje się co najmniej jedna sztuka broni palnej, a dowody z badań monitorujących i kontrolujących sugerują, że dostęp do broni ma odwrotny skutek. Oczywiste jest, że przemoc z użyciem broni jest przyczyną choroby psychicznej, a nie jej produktem. Łatwy dostęp do broni zwiększa ryzyko samobójstwa, zabójstwa i poważnych obrażeń. Zagrożenie takimi tragediami i ich wystąpieniem powoduje znaczny stres psychiczny, a prewencja jest zawsze lepszą opcją. Bezpośrednia i pośrednia ekspozycja na takie niebezpieczeństwa ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Na świadków przemocy może mieć duży wpływ to, co widzą, nawet w wieczornych wiadomościach. Każdy z nas potrzebuje pewnych środków radzenia sobie ze strachem i niepokojami, które faktycznie działają. Rozwiązania te powinny obejmować plan codziennej pielęgnacji zdrowia psychicznego. Niesamowicie ważna jest tu codzienna praktyka dekompresji po obejrzeniu wiadomości lub stresie związanym z problemami społecznymi. Rozsądnie jest ograniczyć dzienną ilość traumatycznych informacji z mediów społecznościowych i innych źródeł informacji. Konflikt werbalny i fizyczny jest teraz stałą rzeczywistością w naszej kulturze, a postacie rodem z chorej sekty szokują nas niemal codziennie. W tych ciężkich czasach musimy zadbać o siebie.

Jako badacz i psychiatra znaczną część swojej kariery poświęciłem na rozmowy o stresie i korzyściach płynących z hipnozy i autohipnozy jako technik łagodzenia stresu. Dzięki wieloletnim badaniom wiemy, że hipnoza, najstarsza znana terapia, pomaga w stresie i niepokoju, których doświadczamy. Pomyśl o hipnozie jako o naturalnym znieczuleniu na stres. Sprawdzona przez lata nauki, zapewnia głęboki relaks i stan przepływu, którego potrzebujemy, aby zresetować nasz zapracowany, naszpikowany zmartwieniami mózg. Podobnie jak praktyka medytacji, wiele osób jest zdolnych do samodzielnego wykonywania hipnozy.

Inne narzędzia terapeutyczne, które mogą pomóc przy regularnym stosowaniu, to:

• Autohipnoza za pomocą technologii – może być wygodniejsza i bardziej prywatna niż sesja hipnozy

• Uspokajająca muzyka – może również wywołać stan hipnozy

• Terapia poznawcza lub szczera rozmowa o uczuciach i emocjach

• Rozmowa z bliskim przyjacielem, któremu można się zwierzyć

• Praca wolontariacka

Potrzebujemy tego resetu, ponieważ stres i lęk stały się zbyt powszechne. Możliwym jest stworzyć zdrową, codzienną praktykę radzenia sobie ze stresem, co potwierdza nauka. Celem jest stworzenie w swoim domu bezpiecznej przestrzeni, wolnej od stresu i lęków.

Autor:
Doktor Nauk Medycznych David Spiegel | Tłumaczenie: Aleksandra Lubiecka

Żródło:
https://www.psychologytoday.com/intl/blog/healthy-patterns/202208/is-mental-illness-the-cause-or-the-result-violence

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE