2024-06-05 23:25:52 JPM redakcja1 K

Co jest zdrowsze: mydło w kostce czy żel pod prysznic?

Czy istnieje rozwiązanie, które jest mniej szkodliwe zarówno dla ciała, jak i środowiska?

Fot. Mashable Türkiye

Do mycia rąk lub kąpieli używamy różnych kosmetyków. Mydła w kostce, żele pod prysznic, mydła w płynie i wiele innych. Które z nich są jednak bardziej przyjazne dla Ciebie i środowiska?

Często najbardziej „ekologicznym” rozwiązaniem jest staromodne mydło wykonane z tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Inżynierii Środowiska w ETH Zurich w Szwajcarii tradycyjne mydła w kostce są trzykrotnie bardziej przyjazne dla środowiska pod względem emisji dwutlenku węgla niż mydła w płynie.

Mydło w kostce nie jest jednak zbyt zdrowe dla skóry. Tony O'Lenick, prezes Society of Cosmetic Chemists, profesjonalnego stowarzyszenia naukowców, którzy tworzą receptury produktów kosmetycznych, twierdzi, że mydło to jest naturalne i ekologiczne, dodając: „Ten rodzaj mydła wysusza jednak skórę”.

Z tego powodu preferowane są mydła w płynie i żele pod prysznic, które zdominowały prawie połowę amerykańskiego rynku mydła od lat 70. i 80. Takie produkty często zawierają dodatkowe składniki, które nawilżają skórę, a wiele marek podkreśla w swoich reklamach korzyści płynące z zastosowania ich produktów do pielęgnacji skóry. Wiele firm woli dodawać te uzupełniające składniki do produktów w postaci płynnej.

Sytuacja ta zaczęła się jednak zmieniać w ostatnich latach. Wiele marek mydeł w kostce zaczęło dodawać do swoich produktów sztuczne, naftopochodne składniki i substancje nawilżające, które są dodawane do mydeł w płynie. I odwrotnie, mydła w płynie sprzedawane jako „przyjazne dla środowiska” zaczęły być produkowane z naturalnych i prostych składników mydeł w kostce starego typu. Według O'Lenick, najbardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie można uzyskać, kierując się doborem odpowiednich składników, rodzaju opakowania i sposobu korzystania z produktu.

Na ile zdrowe są te składniki?

Wszystkie mydła wykorzystują substancje zwane „środkami powierzchniowo-czynnymi” do usuwania brudu i sebum ze skóry. Substancje te pomagają wodzie zmyć brud. Istnieją jednak dwa sposoby wytwarzania takich środków powierzchniowo-czynnych.

W tradycyjnej metodzie wystarczy połączyć materiał alkaliczny, taki jak olej i ług. W ten sposób produkowane są również tradycyjne mydła. Jednak w latach czterdziestych XX wieku firmy kosmetyczne zdały sobie sprawę, że łatwiej jest uzyskać te środki powierzchniowo-czynne z ropy naftowej. Z technicznego punktu widzenia, bardziej precyzyjne jest nazywanie produktów zawierających środki powierzchniowo-czynne wytwarzane z ropy naftowej „detergentem” niż „mydłem”.

Chociaż środki czyszczące wytwarzane obiema metodami zapewniają takie samo czyszczenie, mydła i detergenty mają kilka istotnych różnic. Mydła są bardziej zasadowe niż detergenty i dlatego zmieniają skład chemiczny skóry, sprawiając, że staje się ona bardziej sucha. Detergenty są jednak również bardziej szkodliwe dla środowiska, ponieważ są oparte na ropie naftowej. Produkcja detergentów powoduje 5 razy większe zużycie energii i 10 razy większą emisję niż produkcja mydła.

Mimo że planujesz kupić „kostkę mydła”, mydło, które kupisz, może być w rzeczywistości detergentem. Mydła produkowane jako detergenty zazwyczaj zawierają składniki takie jak laurylosiarczan sodu (SLS) i lauryloeterosiarczan sodu (SLES). Prawdziwe mydła zawierają jednak dodatkowe składniki, takie jak oleje zwierzęce lub roślinne, ług i glicerynę, różne substancje zapachowe i olejki eteryczne.

Oczywiście istnieje również kwestia opakowania.

Jak opakowanie i transport wpływają na środowisko?

Pomijając składniki, mydła w kostce mają dużą przewagę nad mydłami w płynie, jeśli chodzi o opakowanie i transport. Mydła w kostce są zazwyczaj pakowane w kartonowe lub papierowe opakowania. Tego typu opakowania również zwykle nadają się do recyklingu. Pomimo tego, że w niektórych przypadkach mydła te mają również plastikowe opakowania, generują one mniej odpadów niż mydła w płynie sprzedawane w grubych plastikowych butelkach z pompką w środku. Według badań szwajcarskiego instytutu, pakowanie mydeł w płynie wymaga 19 razy więcej energii niż mydła w postaci stałej.

Ponadto, jeśli weźmiemy pod uwagę, że większość zawartości mydła w płynie składa się z wody. Z kolei mydła w kostce to całkowicie naturalne i skoncentrowane produkty czyszczące. Pieniądze, które płacisz, są w całości przeznaczone na mydło, a wodę dodajesz samodzielnie podczas sprzątania. Badania szwajcarskiego instytutu pokazują również, że dystrybucja mydła w płynie jest 8 razy bardziej emisyjna niż dystrybucja mydła w kostce.

O ile zmienia się czas potrzebny na umycie rąk?

Dużą zaletą mydła w płynie w porównaniu z mydłem stałym jest to, że skraca ono czas poświęcany na mycie rąk. Oznacza to mniejsze zużycie wody. Według badań Instytutu, ludzie używający mydła w kostce zużywają o 40% więcej wody niż ci, którzy używają mydła w płynie. Jest to największa szkoda dla środowiska spowodowana używaniem mydła w postaci stałej. Wciąż jednak nie jest to na tyle duża szkoda, by skłaniać się ku mydłu w płynie.

Zatem którym mydłem powinniśmy myć ręce?

Niezależnie od tego, czy mydło jest w kostce czy w płynie, naturalne czy sztuczne, nie będzie miało dużego wpływu na nasz ślad węglowy. W najgorszym przypadku mycie rąk może wyemitować 15 gramów dwutlenku węgla. To tyle, co jednorazowe naładowanie telefonu lub przejechanie samochodem 60 metrów.

Biorąc jednak pod uwagę, że miliardy ludzi myją ręce lub biorą prysznic tysiące razy w roku, sensowne jest przejście na rozwiązanie bardziej przyjazne dla środowiska. Ostatecznie jednak to Ty decydujesz, czy wybrany przez Ciebie produkt jest przyjazny dla środowiska, czy dla Ciebie.

Dział: Nauka

Autor:
Özgür Yıldız | Tłumaczenie: Kamil Kowalski

Źródło:
https://tr.mashable.com/hijyen/13416/hangisi-daha-saglikli-kalip-sabun-mu-yoksa-dus-jeli-mi

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE