2022-09-23 19:41:44 JPM redakcja1 K

Czy dobre śniadanie zwiększa metabolizm? Naukowcy przetestowali słynny mit

A odpowiedź, którą otrzymali, może być zaskoczeniem...

Czy słynne powiedzenie ma sens? „Śniadanie jedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak” | Zdjęcie: Gorm Kallestad / NTB SCANPIX

Dobrze znaną radą jest rozpoczęcie dnia od dobrego śniadania. Wprawia w ruch zarówno ciało, jak i spalanie. Ale w ostatnich latach to twierdzenie było kwestionowane z kilku stron. Teraz, w nowym badaniu przeprowadzonym w Szkocji, naukowcy odkryli, co naprawdę może zrobić obfite śniadanie. Jeśli wierzyć wynikom, nie pomoże ci to schudnąć.

- Istnieje wiele mitów na temat tego, kiedy i jak jeść, aby wpłynąć na zdrowie i wagę. Wynika to w dużej mierze z rytmów dobowych. Ale my, którzy badamy odżywianie, zastanawialiśmy się, czy jest to w ogóle możliwe.

Naukowiec i profesor Alexandra Johnstone mówi o tym w komunikacie prasowym. Teraz może potwierdzić, że „najważniejszy posiłek dnia” może nie być tak ważny, jak się początkowo wydawało.

Śniadanie czy obiad?

W badaniu wzięło udział 30 otyłych, ale zdrowych osób. Wśród nich było 16 mężczyzn i 14 kobiet. Niektórzy uczestnicy zostali poproszeni o zrobienie śniadania jako największego posiłku dnia, podczas gdy inni mieli zjeść większy obiad.

Ale najpierw spędzili tydzień, w którym dieta i kalorie były zrównoważone przez cały dzień.

Badanie trwało w sumie cztery tygodnie, a dieta składała się z 30% białka, 35% węglowodanów i 35% tłuszczu.

W trakcie badania całkowite dobowe zużycie energii przez uczestników mierzono przy użyciu metody podwójnie znakowanej wody. Metoda polega na piciu przez uczestników wody znakowanej izotopami wodoru i tlenu. Dzięki temu można monitorować zużycie kalorii, obserwując, jak izotopy stopniowo zanikają.

Która dieta najbardziej wpłynęła na wagę - największe spożycie na śniadanie czy najwięcej kalorii na obiad?

W ciągu czterech tygodni uczestnicy stracili średnio po trzy kilogramy.

Całkowity spadek wagi był taki sam zarówno dla osób jedzących śniadania, jak i obiady. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy spożywasz większość kalorii podczas śniadania, czy podczas kolacji, nie ma to żadnego wpływu na spalanie, mówi badanie.

Zaskoczyło to badaczy, którzy wcześniej myśleli, że duże śniadanie i mniejszy obiad zwiększą spalanie kalorii. Zamiast tego odkryli, że nie ma wykrywalnych różnic.

Jednak zjedzenie większego śniadania miało pewne zalety.

- Ci, którzy zjedli duże śniadanie, stwierdzili, że mieli większą kontrolę nad apetytem. Przez cały dzień czuli się pełniejsi. I może to być przydatne informacje, które można zabrać ze sobą dalej, - mówi Alexandra Johnstone.

Zwraca uwagę, że nowe badanie ma swoje ograniczenia. Wpływ mógł mieć fakt, że uczestnicy przeprowadzali eksperyment w swoim codziennym życiu, a nie w kontrolowanych warunkach.

Profesor ze Szkocji wciąż uważa, że ​​można się czegoś z tego nauczyć, a mianowicie, że jedna i ta sama dieta nie jest odpowiednia dla wszystkich.

Ponadto naukowcy chcą przeprowadzić podobne badanie wśród pracowników zmianowych. W ten sposób można lepiej zrozumieć ometabolizmwśród nocnych pracowników zachowują się inaczej.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE