2022-09-23 19:44:54 JPM redakcja1 K

Dlaczego męczy nas myślenie

Nowe badanie pokazuje, dlaczego intensywna aktywność umysłowa może być tak samo męcząca jak praca fizyczna.

Zmęczony psychicznie? Naukowcy twierdzą, że nie jest to uczucie senności, ale raczej poczucie, że zadania mogą być trudne do rozwiązania. | Zdjęcie: Frank May / NTB SCANPIX

Amerykański pisarz Wallace D. Wattles stwierdził w XIX wieku: „Myślenie jest najtrudniejszą i najbardziej wyczerpującą pracą …”

Chcąc zrozumieć podstawową przyczynę zmęczenia psychicznego, naukowcy ze Szwajcarii i Francji przeprowadzili eksperyment. Podzielili 40 osób na dwie różne grupy.

Jedna grupa składała się z osób pracujących nad trudnymi zadaniami, które wymagały wiele myślenia. Druga grupa rozwiązywała stosunkowo proste zadania poznawcze.

Używając z metody zwanej MRS, naukowcy przeanalizowali chemię mózgu uczestników.

Wyniki pokazały, że osoby, które spędzili ponad sześć godzin na trudnych zadaniach, mieli wyższy poziom glutaminianu w mózgu. Glutaminian jest substancją sygnalizacyjną, a jego wysoki poziom może zaburzać różne funkcje.

Toksyczne produkty uboczne gromadzą się w części mózgu, którą nazywamy korą przedczołową.

- Wcześniejsze teorie zakładały, że to zmęczenie psychiczne jest pewnego rodzaju iluzją stworzoną przez nasz mózg. Że zmusza nas do zaprzestania tego, co robimy, abyśmy mogli skupić się na czymś pozytywnym, - mówi Mathias Pessiglione.

- Ale nasze wyniki pokazują, że wydajność poznawcza faktycznie prowadzi do prawdziwych zmian funkcjonalnych.

Dlatego uważa, że ​​to zmęczenie jest raczej sygnałem, który sprawia, że ​​przestajemy pracować, ponieważ nasz mózg potrzebuje odpoczynku. Aby mógł ponownie funkcjonować optymalnie.

Jako przykład w swoich badaniach naukowcy wykorzystują profesjonalnych szachistów.

W opracowaniu autorzy piszą, że zawodowi szachiści częściej popełniają błędy 4-5 godzin po rozpoczęciu partii. Są to błędy, które rzadko popełnialiby, gdyby odpoczywali.

- Gra wymaga koncentracji. Jest to dobry trening w zakresie taktyki, strategii i pamięci, dzięki czemu może stymulować kilka obszarów mózgu. Wymaga to jednak koncentracji, aby grać jak najlepiej podczas długiej gry lub całego turnieju.

C:\Users\Nastya\Desktop\T5EKC-XxDh1AQxeWO8s1-gVzMu18FWoL2vzXTx4pZGhg.jpg

Joachim B. Nilsen uważa, że ​​nowe badania są ekscytujące. Ale chociaż szachy są wymagające, wierzy, że gra ma pozytywny wpływ na zdolność koncentracji i strategicznego myślenia. | Zdjęcie: Norges Sjakkforbund

Czy można poprawić wytrzymałość psychiczną?

Naukowcy stojący za nowymi badaniami uważają, że jest to ważny aspekt do zbadania, ale nie chcą jeszcze wyciągać żadnych wniosków. Teraz mają nadzieję, że badania na zwierzętach pomogą im zrobić krok dalej.

W badaniu wziął udział neurolog Antonius Wiehler. Ma nadzieję, że mogą uzyskać lepsze odpowiedzi na temat szybkiego powrotu do zdrowia po wyczerpaniu psychicznym.

Żaden z badaczy nie wierzy, że wytrzymałość psychiczną można poprawić.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE