2022-09-27 07:56:20 JPM redakcja1 K

Jedna piąta zakażonych koronawirusem odczuwa chronicznie zmęczenie

Badanie porównawcze dostarcza dalszych informacji o syndromie chronicznego zmęczenia po przebyciu koronawirusa. Prawie jedna piąta zakażonych osób po ponad 6 miesiącach nadal ma dolegliwości.

Nawet wiele miesięcy po przebyciu koronawirusa pozostawia on swój ślad na wielu osobach. Według badań przeprowadzonych przez berlińską klinikę Charite i szpital uniwersytecki w Szlezwik-Holsztyn stwierdzono, że ok. 19% badanych pacjentów cierpiało na syndrom chronicznego zmęczenia. W grupie porównawczej bez kontaktu z wirusem było to tylko 8%.

„Zespół poinfekcyjnego chronicznego zmęczenia objawia się wyraźnie długotrwałym i silnym osłabieniem fizycznym, które nie ulega poprawie nawet w przypadku snu odpoczynku”, napisały oba szpitale we wspólnym komunikacie prasowym. „Często pogorszenie następuje nawet po niewielkim wysiłku.”

 

„Częsty i istotny problem”

Długotrwale przewlekłe wyczerpanie po infekcji koronawirusa jest częstym i istotnym problemem. „Choroba wiąże się z wielkim stresem psychologicznym, prowadzi do bycia nieobecnym w miejscu pracy i oznacza znaczne obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej”, mówi Carsten Finke z Kliniki Neurologii.

Według komunikatu nie ma wiarygodnych danych na temat tego, jak często po zakażeniu koronawirusem występują późne i długotrwałe skutki. Istnieją również tylko zmienne dane dotyczące tego, ile osób w ogólnej populacji cierpi na zmęczenie.

 

Dwukrotnie częściej niż w całej populacji

Na potrzeby badania zespół badawczy przeanalizował dane od ok. 1000 pacjentów, którzy zostali zakażeni koronawirusem co najmniej 6 miesięcy temu. Grupa porównawcza bez wcześniejszego zakażenia składała się z 1000 osób, których dane zostały zebrane do badania populacyjnego Uniwersytetu w Lipsku przed pandemią.

Porównanie wykazało, że przewlekłe zmęczenie było ponad dwukrotnie częstsze u zakażonych niż u zdrowej populacji, nawet miesiąc po zakażeniu. „Nie spodziewaliśmy się tak wysokich liczb i tak wyraźniej różnicy w bezpośrednim porównaniu z populacją ogólną, mówi Finke. Kobiety w wieku od 18 do 24 lat były szczególnie dotknięte.”

 

Zaburzenia pamięci i koncentracji

Kolejnym częstym skutkiem zakażenia koronawirusem są zaburzenia poznawcze, tj. zaburzenia koncentracji i pamięci. Te wystąpiły u 27% badanych pacjentów. Objawy występowały szczególnie u mężczyzn w wieku od 55 lat, którzy jednak tylko w bardzo rzadkich przypadkach wykazywali jednoczesne objawy przewlekłego zmęczenia. W grupie wiekowej 25-54 lat zmęczenie i zaburzenia poznawcze u połowy przypadków występowały jednocześnie.

Które z późniejszych i wcześniejszych skutków pojawił się, wynika najprawdopodobniej z różnych mechanizmów rozwoju. W przypadku chronicznego zmęczenia dolegliwości neurologiczne w przebiegu koronawirusa są najwyraźniej czynnikiem ryzyka.

 

Przebieg objawów dalszych badań

„Dla nas jest interesujące, czy deficyty poznawcze pozostają na stałe, czy też znikają. Otwartym pytaniem jest również to, czy w wyniku zakażenia SARS-CoV-2 demencja u osób starszych pojawia się wcześniej”, mówi Walter Maetlzer. „Obecne dane dostarczają pierwszych wskazówek, że zespół przewlekłego zmęczenia jest tym mniej wyrazisty, im dłużej datuje się choroba.” Zespół badawczy poświęca więc szczególną uwagę przebiegowi objawów.

Dział: Człowiek

Autor:
tagesschau | Tłumaczenie: Natalia Maciejewska

Żródło:
https://www.tagesschau.de/inland/coronavirus-erschoepfung-101.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE