2022-09-26 18:55:39 JPM redakcja1 K

Nasz mózg „zwalnia” znacznie później, niż początkowo sądziliśmy

Nowe badanie pokazuje, że szybkość myślenia nie zmniejsza się w wieku 20 lat, jak wcześniej sądzono.

Artykuł z 27.03.2022

Większość z nas prawdopodobnie zdaje sobie sprawę, że głowa nie zawsze nadąża. Może poczucie, że proces myślowy jest trochę powolny?

Od dawna uważano, że nasz mózg osiąga szczyt poznawczy już w wieku 20 lat. Że wtedy tracisz zdolność szybkiego przetwarzania informacji, a mózg pracuje trochę wolniej.

Ale teraz może się to okazać błędne.

W nowym badaniu z Niemiec naukowcy odkryli, że w wieku 20 lat szybkość myślenia wcale się nie zmniejsza. Jedynie wśród osób powyżej 60 roku życia obserwuje się istotne zmiany.

- To zachęcające odkrycie. Tutaj widać, że wiek nie ma nic wspólnego z umiejętnością podejmowania szybkich i świadomych decyzji — mówi Mischa von Krause. Jest pierwszym autorem opracowania i stypendystą Uniwersytetu w Heidelbergu.

Naciśnij przycisk

Aby znaleźć odpowiedzi, naukowcy przeanalizowali dane od ponad 1,2 miliona osób w wieku od 10 do 80 lat. Wszyscy wzięli udział w eksperymencie internetowym, w którym mierzono czas reakcji za pomocą testu mózgu.

Uczestników poproszono m.in. o sklasyfikowanie słów i obrazów, które pojawiły się na ekranie. Tutaj musieli jak najszybciej nacisnąć właściwy klawisz.

Proces decydowania, który przycisk jest właściwy, był wolniejszy tylko wśród uczestników, którzy ukończyli 60 lat.

Naukowcy byli w stanie zobaczyć to za pomocą modeli matematycznych.

Najszybciej zareagowali młodzi ludzie w wieku 14-16 lat. Jednak według naukowców ta grupa jest bardziej skłonna do przedkładania szybkości nad dokładność.

- Starsi ludzie są bardziej ostrożni w swoich decyzjach, ale to dlatego, że starają się unikać błędów. Innym wyjaśnieniem jest to, że nasze zdolności motoryczne spadają z wiekiem — mówi von Krause.

Wyniki badania wykazały, że szczyt szybkości przetwarzania umysłowego przypada na wiek 30 lat. Ale do 60 roku życia niewiele się zmieniło. Uczestnicy popełniali również mniej błędów wraz z wiekiem.

Nie wiem, co się dzieje

Joshua Hartshorne jest psychologiem i stypendystą Boston College w Stanach Zjednoczonych. Uważa, że ​​wyniki są niesamowite.

- To powiększa zakres pracy, co sugeruje, że sposób, w jaki zdolności umysłowe zmieniają się w ciągu życia, jest złożony. Tak naprawdę nie wiemy, co się dzieje. Ale to nie jest tak, że na szczyt docieramy w wieku 20 lat, a dopiero wtedy spadamy — mówi.

Badacz Mischa von Krause uważa, że ​​wyniki podważają założenie, że ludzie w wieku 40 i 50 lat są umysłowo wolniejsi niż młodsi.

I że może to wpłynąć na to, kogo na przykład zdecydujesz się zatrudnić.

- Nie wydaje się, abyśmy obawiali się znacznej utraty szybkości myślenia w trakcie życia zawodowego.

Badacz zwraca jednak uwagę, że wyniki badania obejmowały osoby zarówno o wysokiej, jak i niskiej szybkości myślenia. I że wnioski odnoszą się do średniej.

Dział: Człowiek

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE