2022-09-24 21:12:39 JPM redakcja1 K

Prawie połowa dorosłych osób z autyzmem zmaga się z depresją

Prawie połowa osób dorosłych z autyzmem doświadczy w swoim życiu depresji klinicznej – wynika z naszych nowych badań opublikowanych w Journal of Abnormal Child Psychology.


Depresja może mieć niszczące konsekwencje dla osób z autyzmem, w tym utratę wcześniej wyuczonych umiejętności, większe trudności w wykonywaniu codziennych zadań, a w najgorszym przypadku samobójstwo. Osoby z autyzmem powinny być regularnie badane pod kątem depresji, aby miały dostęp do odpowiedniego leczenia.

Autyzm jest zaburzeniem, które wiąże się z trudnościami w interakcjach społecznych i ograniczonymi powtarzalnymi wzorcami zachowań. Autyzm zwiększa również ryzyko wystąpienia poważnych chorób psychicznych.

Do tej pory badacze i klinicyści nie wiedzieli, jak wiele osób z autyzmem było dotkniętych depresją.

Nasze badanie, które obejmowało systematyczny przegląd prawie 8000 artykułów badawczych, ujawnia teraz wyraźne dowody na to, że depresja jest wysoce rozpowszechniona zarówno u dzieci, jak i u dorosłych z autyzmem. Ujawnia również, że depresja jest bardziej powszechna u osób z autyzmem, które mają wyższą inteligencję.

OBJAWY DEPRESJI I AUTYZMU

Depresja kliniczna jest zdefiniowana w Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders przed długotrwały wzorzec negatywnego nastroju.

Dodatkowe objawy obejmują utratę zainteresowania czynnościami, zmiany fizjologiczne (np. zaburzenia snu, apetytu lub energii), zmiany poznawcze (np. poczucie bezwartościowości, trudności z uwagą) oraz myśli lub działania samobójcze.

W populacji ogólnej, depresja kliniczna jest główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie.

Depresja w autyzmie jest definiowana przez te same kryteria, ale objawy mogą być trudne do wykrycia.

Osoby z autyzmem często mają problemy z identyfikacją i komunikacją swoich uczuć. W celu postawienia diagnozy lekarze mogą być zmuszeni do opierania się na zaobserwowanych zmianach zachowania lub relacjach innych osób bliskich danej osobie.

Klinicyści muszą być szczególnie ostrożni, aby nie pomylić objawów depresji z objawami autyzmu. Na przykład, osoby z autyzmem i osoby z depresją mają trudności w relacjach społecznych.

Kluczową różnicą między tymi grupami jest to, dlaczego doświadczają tych problemów. Osobom z autyzmem często brakuje umiejętności społecznych niezbędnych do życia angażowania się w życie innych. Natomiast osoby z depresją często wycofują od innych, ponieważ tracą zdolność do znajdowania przyjemności w swoich interakcjach społecznych.

WYŻSZE IQ, WYŻSZE WSKAŹNIKI DEPRESJI

Stwierdziliśmy, że najwyższe wskaźniki depresji obserwuje się u osób z autyzmem, które mają ponadprzeciętną inteligencję.

To odkrycie jest przeciwieństwem do populacji ogólnej, gdzie niższa inteligencja jest związana z wyższymi wskaźnikami depresji.

Chociaż to badanie nie badało, dlaczego wyższa inteligencja była związana z wyższym wskaźnikiem depresji w autyzmie, możemy snuć pewne domysły.

Z jednej strony, może być tak, że osoby z autyzmem, które mają ponadprzeciętną inteligencję są bardziej świadome trudności społecznych związanych z ich diagnozą autyzmu, a ta świadomość prowadzi do wyższych wskaźników depresji.

Z drugiej strony może być tak, że osoby z inteligencją poniżej przeciętnej mają trudności z komunikowaniem swoich objawów, co utrudnia rozpoznanie depresji w tej podgrupie.

WPŁYW METOD BADAWCZYCH

Dowiedzieliśmy się również, że sposób oceny depresji przez badanych wpływa na częstość jej występowania. Wskaźniki były najwyższe w badaniach, w których do oceny depresji stosowano standaryzowane wywiady ustrukturyzowane, w porównaniu z badaniami, w których stosowano mniej formalne metody oceny.

Możliwe jest, że wywiady ustrukturyzowane mogą wychwytywać objawy, których nie dostrzegają inne metody oceny. Jednocześnie wywiady ustrukturyzowane mogą tendencyjnie określać rozpowszechnienie depresji, ponieważ wywiady te nie zostały zaprojektowane dla osób z autyzmem.

Depresja występuje również częściej, gdy klinicyści pytają osobę z autyzmem bezpośrednio o jej objawy, a nie pytają opiekuna.

Możliwe jest, że osoby z autyzmem doświadczają objawów depresji, których ich opiekunowie nie dostrzegają. Możliwe jest również, że w badaniach wykorzystywano opiekuna, gdy uczestnicy nie byli w stanie informować o własnych objawach (na przykład z powodu niskiej inteligencji).

Depresja jest bardziej rozpowszechniona u osób z autyzmem niż wcześniej sądziliśmy.

Te ważne badania, miejmy nadzieję, skłonią klinicystów do włączenia oceny depresji do ich rutynowej praktyki klinicznej z osobami z autyzmem. Ocena ta zapewni, że osoby z autyzmem otrzymują odpowiednie leczenie.

Autor:
Chloe C. Hudston, Kate Harkness | Tłumaczenie: Karolina Bejma

Żródło:
https://theconversation.com/almost-half-of-adults-with-autism-struggle-with-depression-91889

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE