2022-11-26 17:16:03 JPM redakcja1 K

Skąd wzięła się woda na Ziemi? Ten meteoryt może zawierać odpowiedź na to pytanie

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd bierze się woda na Ziemi, nowe badania meteorytu, który wylądował w zeszłym roku na rodzinnym podwórku w Anglii, mogą dać właśnie odpowiedź. Nauk...

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd bierze się woda na Ziemi, nowe badania meteorytu, który wylądował w zeszłym roku na rodzinnym podwórku w Anglii, mogą dać właśnie odpowiedź.


 

Naukowcy z londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej i Uniwersytetu Glasgow w Szkocji zbadali meteoryt znaleziony w mieście Winchcombe w hrabstwie Gloucestershire i odkryli, że zawiera on wodę podobną do tej, którą można znaleźć na Ziemi.


 

„To krystalicznie czyste okno na nasz wczesny Układ Słoneczny” – powiedział w czwartek CNN Luke Daly, współautor badania i wykładowca planetarnej nauki o Ziemi na Uniwersytecie w Glasgow.


 

Opublikowane w środę w czasopiśmie Science Advances badania ujawniają, że pozaziemskie skały mogły sprowadzić na naszą planetę ważne składniki chemiczne – takie jak woda – miliardy lat temu, ustanawiając oceany i całe życie na Ziemi.


 

Według US Geological Survey około 71% powierzchni Ziemi jest pokryte wodą, a oceany zawierają około 96,5% całej wody. Obrazowanie i analiza chemiczna meteorytu Winchcombe ujawniły, że zawiera on około 11% wody i 2% wagowych węgla, co czyni go pierwszym tego rodzaju znalezionym w Wielkiej Brytanii.

Zespół, który zmierzył stosunek izotopów wodoru w wodzie, stwierdził, że bardzo przypomina skład wody na Ziemi, zgodnie z komunikatem prasowym Muzeum Historii Naturalnej.


 

Ekstrakty ze skały wykazały również pozaziemskie aminokwasy, co czyni je najsilniejszym dowodem na to, że woda i materia organiczna zostały dostarczone na planetę przez asteroidy, takie jak ta, z której oderwał się Winchcombe.

Meteoryt został zidentyfikowany jako chondryt węglowy CM, rodzaj kamiennego meteorytu, który zawiera wysoki skład składników, które pochodzą sprzed Układu Słonecznego.


 

Daly nazwał meteoryt Winchcombe „szczęśliwym” znaleziskiem. Powiedział, że był tylko wielkości piłki do koszykówki, więc gdyby leciał z inną prędkością lub pod innym kątem, wszystko by się spaliło, powiedział, dodając, że była to wspaniała współpraca brytyjskiej sieci kosmochemicznej, która „zebrała się aby razem zająć się studiowaniem tej skały”.

Dział: Przyroda

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE