2022-09-27 08:47:12 JPM redakcja1 K

Zmiany klimatyczne: Skok emisji w Amazonii związany z egzekwowaniem prawa

Emisje dwutlenku węgla w regionie Amazonii w latach 2019 i 2020 wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu ze średnią z poprzednich ośmiu lat - wynika z nowego badania.

Zdjęcie: GETTY IMAGES

Według autorów wylesianie dla rolnictwa i pożary były głównymi czynnikami napędzającymi wzrost. Naukowcy twierdzą, że "załamanie" w egzekwowaniu prawa w ostatnich latach zachęciło do wycinania lasów.

Wyniki badań zostały złożone do publikacji, ale nie zostały jeszcze poddane niezależnej weryfikacji.

Jako dom dla największego lasu tropikalnego na Ziemi, Amazonia odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu klimatu Ziemi poprzez przechowywanie ogromnych ilości węgla w drzewach i glebach.

fire

Zdjęcie: Getty Images | Pożary w sierpniu w Brazylii były wyjątkowo aktywne, ale naukowcy twierdzą, że większy wpływ na nie ma wycinanie lasów pod uprawy.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat las ten znajdował się pod coraz większą presją, ponieważ w Brazylii i krajach sąsiednich wycinano ziemię, głównie pod uprawy. W zeszłym roku naukowcy opublikowali dane wskazujące, że wschodnia część lasu była wycinana w takim tempie, że więcej węgla było uwalniane niż absorbowane przez drzewa i roślinność. Teraz ci sami naukowcy uważają, że eksplozja wycinania lasów w zachodniej części Amazonii również zmieniła ten region w źródło emisji dwutlenku węgla.

Używając samolotów, naukowcy zebrali setki próbek powietrza z różnych części lasu w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Ich nowe badanie pokazuje, że w 2019 roku emisja węgla wzrosła o 89% w porównaniu z roczną średnią emisji w latach 2010-2018. W 2020 roku obraz był jeszcze gorszy, ze wzrostem o 122%.Podczas gdy pożary odgrywały pewną rolę, głównym czynnikiem było usuwanie drzew przez oczyszczanie terenu, które wzrosło o 75% w 2020 roku.

Bolsonaro

Zdjęcie: Getty Images | Wylesianie będzie odgrywać dużą rolę w nadchodzących wyborach w Brazylii, gdzie prezydent Bolsonaro będzie się starał o kolejną kadencję.

Naukowcy wiążą ten wzrost wylesiania z szybkim spadkiem ścigania przez organy ścigania, które odnotowały spadek grzywien za nielegalne wycinanie lasów o 89% w 2020 r. Naukowcy twierdzą, że jest to spowodowane polityką prezydenta Jaira Bolsonaro, który objął urząd w 2019 roku. Anulował on grzywny i kary związane z deforestacją, a także mocno naciskał na ekspansję rolnictwa w Brazylii.

"Stawiamy hipotezę, że konsekwencje załamania egzekwowania prawa doprowadziły do wzrostu wylesiania, spalania biomasy i degradacji produkującej straty węgla netto i wzmacniającej wysuszanie i ocieplanie regionów leśnych" - mówi nowe badanie.

"W konsekwencji tego dużego wylesienia, w mokrej porze roku 2020 widzieliśmy spadek opadów o 26% w styczniu, lutym i marcu, podczas gdy temperatura wzrosła o 0,6C", powiedziała główna autorka dr Luciana Gatti, z brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE). "Emisje pochodzą z wylesiania i degradacji, a także z tej zmiany klimatu promowanej przez niszczenie lasów przez człowieka. I to jest bardzo alarmujący scenariusz" - powiedziała dla BBC News.

soybeans

Zdjęcie: Getty Images | Wycinanie pod soję warzywną było głównym czynnikiem utraty lasów.

Obrońcy środowiska twierdzą, że to niefrasobliwe podejście do ścigania nielegalnego wylesiania było kontynuowane w tym roku, a ponad 8,5 tys. km kwadratowych zostało utraconych między sierpniem 2021 a lipcem 2022 roku, czyli obszar większy niż amerykański stan Delaware.

"Załamanie egzekwowania prawa w brazylijskiej Amazonii pozwoliło grabarzom ziemi i nielegalnym wycinaczom drzew na kontynuowanie niekontrolowanej działalności z niszczącymi konsekwencjami dla ludzi, dzikiej przyrody i planety" - powiedział Mike Barrett z WWF.

"Amazonia niebezpiecznie zbliża się do kluczowego punktu krytycznego, który może spowodować, że duże obszary przekształcą się z odpornego, wilgotnego lasu deszczowego w suchy, zniszczony przez pożary i nieodwracalnie zdegradowany stan".

Kwestia przyszłości lasów jest ważnym zagadnieniem w wyborach prezydenckich w Brazylii odbywających się na początku października, w których urzędujący prezydent, Jair Bolsonaro, jest kwestionowany przez byłego prezydenta Luiza Inácio "Lula" da Silva. Wynik może mieć znaczące implikacje dla Amazonii, ponieważ naukowcy tacy jak dr Gatti obawiają się, że może ona osiągnąć punkt, w którym będzie stale emitować więcej węgla niż wchłania.

Powiedziała, że działania konsumentów i rządów na całym świecie są również krytyczne, aby temu zapobiec.

"Musimy mieć międzynarodowe zobowiązanie z krajami w handlu międzynarodowym, że nie kupują produktów, które powodują niszczenie przyrody", powiedziała.

Autor:
Matt McGrath | Tłumacz: Karolina Bryndal

Żródło:
https://www.bbc.com/news/science-environment-62999822

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE