2022-09-23 20:56:10 JPM redakcja1 K

Zimno może zapobiegać rakowi

Według nowego badania, niższe temperatury mogą utrudnić wzrost komórkom rakowym. Może stanowić nowe narzędzie w walce z rakiem.

Niska temperatura pokojowa aktywuje brązową tkankę tłuszczową. Według nowego badania ze Szwecji, może być dobra w zapobieganiu wzrostowi komórek rakowych. | Zdjęcie: Rudy I Peter Skitterians / PIXABAY

Być może ceny prądu zmusiły Cię już do obniżenia temperatury w domu. Być może jest jeszcze inny powód.

Badanie przeprowadzone w Instytucie Karolinska w Szwecji pokazuje, że przebywanie w niskich temperaturach aktywuje tak zwaną brązową tkankę tłuszczową.

Jest to rodzaj tkanki tłuszczowej, która wykorzystuje cukier potrzebny komórkom nowotworowym do wzrostu. Podobne mechanizmy stwierdzono u chorych na raka przebywających w pomieszczeniach o niższych temperaturach.

- Odkryliśmy, że brązowa tkanka tłuszczowa konkuruje z guzami nowotworowymi o glukozę i może pomóc w kontrolowaniu wzrostu guzów u myszy - mówi w komunikacie prasowym profesor Yihai Cao z Instytutu Karolinska.

- Odkrycia sugerują, że terapia zimnem może być istotnym nowym podejściem w leczeniu raka, ale musi zostać potwierdzone w większych badaniach klinicznych - mówi Cao.

Wątpliwości, że możesz się zdrowo zamrozić.

Therese Standal jest profesorem biologii komórki i badaczem raka w NTNU.

- To ekscytująca zasada, czy można się zamrozić, aby wyleczyć raka, ale inne badania na myszach wykazały, że prawdopodobieństwo zachorowania na raka jest większe, gdy jest nam zimno. Układ odpornościowy działa gorzej, gdy jesteś narażony na zimno, - mówi Standal.

Standal podkreśla, że ​​istnieje więcej niż jeden czynnik determinujący rozwój raka. Uważa jednak, że warto to dalej badać.

- Myszy w badaniu były narażone na dość ekstremalne zimno, wyniki pokazują, że rak rozwija się dwa razy wolniej u zimnych myszy w porównaniu z ciepłymi myszami.

Profesor biologii komórki i badacz raka w NTNU, Therese Standal, uważa, że ​​wyniki są ekscytujące, ale potrzebne są dalsze badania. | Zdjęcie: Geir Mogen / NTNU

Zimne myszy żyły dłużej.

W badaniu naukowcy porównali wzrost guzów u myszy żyjących w zimnych lub ciepłych warunkach. Myszy miały różne rodzaje raka, w tym raka trzustki, raka okrężnicy i raka piersi.

U myszy żyjących w temperaturze 4°C guzy rosły znacznie wolniej niż u myszy żyjących w temperaturze 30°C, a ich przeżywalność była prawie dwukrotnie wyższa.

Kiedy naukowcy usunęli brązową tkankę tłuszczową lub białko, od którego zależy jej działanie, efekt zimnej terapii zniknął, a komórki rakowe odrosły. Również karmienie napojami bogatymi w cukier zniszczyło działanie niskich temperatur.

- Sugeruje to również, że ograniczenie dostępu do cukru jest ważnym sposobem na spowolnienie wzrostu komórek rakowych - mówi Cao.

- Wszystkie komórki organizmu, a być może w szczególności komórki rakowe, potrzebują do wzrostu cukru lub glukozy.

Pozytywne wyniki również w badaniach na ludziach.

Aby zobaczyć, jak ten rodzaj leczenia jest istotny dla ludzi, zrekrutowano sześć zdrowych osób i jednego pacjenta z rakiem.

Naukowcy zidentyfikowali ilość brązowego tłuszczu w szyi, kręgosłupie i klatce piersiowej zdrowych osób. Musieli przebywać w pomieszczeniu o temperaturze 16°C przez sześć godzin dziennie przez dwa tygodnie, mając na sobie tylko koszulkę i szorty.

Jeden pacjent chory na raka w eksperymencie przebywał w pokoju o temperaturze 22°C przez tydzień i w pokoju o temperaturze 28°C przez cztery dni.

Pomiary wykazały, że badani mieli wzrost ilości brunatnej tkanki tłuszczowej, a u pacjenta chorego na raka wychwyt cukru w ​​guzie był niższy, gdy przebywał w środowisku 22°C niż przy 28°C.

- To temperatura, którą większość ludzi może tolerować - mówi Yihai Cao. - Dlatego uważamy, że terapia zimnem i aktywacja brązowej tkanki tłuszczowej mogą być narzędziem w zestawie narzędzi, jeśli chodzi o leczenie raka.

Autor:
Anders Werner Øfsti | Tłumaczenie: Anastasia Savicka

Żródło:
https://www.nrk.no/trondelag/lavere-temperaturer-kan-hjelpe-pasienter-med-kreft-under-behandling-1.16057660

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE