2023-12-23 15:19:17 JPM redakcja1 K

Świętowane jako jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, Boże Narodzenie stało się powszechne na całym świecie i w innych religiach, tracąc w ten sposób swój duchowy charakter.

Choć dziś komercyjność święta zdaje się przeważać nad jego aspektem religijnym, Boże Narodzenie pozostaje jednym z punktów kulminacyjnych chrześcijańskiego roku liturgicznego.

Zdjęcie: © Unsplash

Dla katolików, prawosławnych i protestantów Boże Narodzenie symbolizuje narodziny Jezusa, który przyszedł na świat, aby zbawić ludzkość. Data 25 grudnia została ustalona w IV wieku za panowania cesarza Konstantyna. Bardzo prawdopodobne jest, że ta data została wybrana, aby zbiec się z Saturnaliami, świętem wierzeń pogańskich poprzedzających chrześcijaństwo, które podczas panowania Cesarstwa Rzymskiego obchodzone były w dzień przesilenia zimowego.

Boże Narodzenie między tradycją religijną a świecką

W islamie Boże Narodzenie nie jest świętem. Niemniej jednak muzułmanie uważają w Koranie Jezusa (lub Isę w języku arabskim) za proroka. Jest on zresztą częściej wymieniane z imienia niż prorok Mahomet! Jeśli chodzi o wymiar religijny, Boże Narodzenie nie ma dla nich żadnego znaczenia, inaczej wygląda to w aspekcie kulturowym. Od czasu gdy święto to stało się powszechne w kulturze zachodniej, większość muzułmanów przyzwyczaiła się do tego świątecznego czasu rodzinnego.

Chanuka, „żydowskie Boże Narodzenie”

Podobnie jest w przypadku Żydów, którzy oficjalnie nie obchodzą Bożego Narodzenia. Niemniej jednak wielu z nich wymienia się prezentami i ozdabia choinkę. Tylko ci najbardziej ortodoksyjni tego unikają. Jednak Żydzi mają także swoje „Boże Narodzenie” w podobnym okresie. To święto Chanuka, zwane „świętem świateł”, które przypomina o odzyskaniu świątyni w Jerozolimie i jej oczyszczeniu. Pierwszym symbolem tego święta jest dziewięcioramienny świecznik, Menora. Każda z świec jest zapalana każdego wieczoru przez osiem dni święta.

Dla buddyjskich wyznawców Boże Narodzenie również stało się tradycją. Zdarza się nawet, że niektóre klasztory organizują uroczyste posiłki. Wśród rosyjskich prawosławnych Nowy Rok jest bardziej świętowany niż Boże Narodzenie. W rzeczywistości narodziny Chrystusa są tam świętowane wieczorem 6 stycznia, a 7 stycznia to dzień wolny od pracy. Śledź pod płaszczem, kaczka bądź kurczak pieczony z jabłkami, kawiorowe kanapki, ciasto kremowe, cukierki w sreberkach, szampan, zapełniają wtedy świąteczne stoły.

Dział: Religia

Autor:
Clotilde Costil | Tłumaczenie: Patrycja Kowalska

Żródło:
https://www.caminteresse.fr/culture/quelles-sont-les-religions-qui-fetent-noel-153590/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE