2023-10-16 17:45:02 JPM redakcja1 K

7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o fake newsach

Rozróżniamy: dezinformację, czyli fałszywą informację, która jest celowo rozpowszechniana oraz misinformację, czyli rozpowszechnianie fałszywych informacji przypadkowo.

Dezinformacja jest zróżnicowana i rzadko jest całkowicie fikcyjna

Informacja w tym wypadku jest zniekształcona, wyolbrzymiona i przedstawiona w kontekście wprowadzającym odbiorcę w błąd.

Dezinformacja występuje w coraz to nowszych formach i kanałach komunikacji 

Dezinformacja rozprzestrzenia się wśród ludzi. Dlatego właśnie w dzisiejszych czasach tak często można się na nią natknąć w mediach społecznościowych. Kiedy kłamstwa powielane są w zamkniętych grupach, trudno jest dziennikarzom oraz osobom weryfikującym przedstawione fakty przebić się do odbiorców z rzetelnymi informacjami. Warto też pamiętać, że im bardziej staramy się unikać dezinformacji, tym lepsze metody na oszukiwanie nas zostają wymyślane.

Ilość fałszywych informacji nieustannie wzrasta

Dziennie publikujemy 95 milionów postów na Instagramie, piszemy 500 milionów tweetów, wymieniamy 65 miliardów wiadomości na Whatsappie i wysyłamy ponad 300 miliardów maili, a tempo wciąż rośnie. 

Sztuczna inteligencja sprawia, że łatwiej i taniej jest rozpowszechniać propagandę 

W przyszłości ilość kłamstw rozprzestrzenionych przez boty AI będzie nieograniczona, jednocześnie będą one zapychały kanały informacyjne. Według badań teorie spiskowe najlepiej rozprzestrzeniają się w grupach ludzi, którzy nie mają siły sprawczej w społeczeństwie. W ostatnim czasie jednak sytuacja się odwróciła i teraz to politycy najczęściej przekazują dalej informacje nieprawdziwe. Przykładem tego jest ruch QAnon, którego głównym zadaniem jest szerzenie kłamstw.

Dezinformacje najlepiej zwalczać świadomym korzystaniem z mediów, krytycznym podejściem do źródeł informacji oraz sprawdzaniem podawanych faktów

Trudno jest zablokować fałszywe informacje. Wymagałoby to zmian w prawie, które prowadziłyby do zmierzenia się z etycznymi dylematami oraz praktycznymi wyzwaniami. 

Wiele z nas przecenia swoją wiedzę o mediach

Łatwo jest zapomnieć o tym jak ważna jest nieustanna edukacja w tym temacie.

Główny powód rozprzestrzeniania się fałszywych informacji ma podłoże psychologiczne 

Kiedy wierzymy w coś, w co chcemy wierzyć, mamy tendencje do dystansowania się od myśli, które są sprzeczne z naszymi z góry przyjętymi poglądami i wartościami.

Zadaj sobie te 5 pytań zanim udostępnisz informacje: 

Czy informacja składa się ze zweryfikowanych faktów, czy przeważają w niej opinie?

Co jest podstawą informacji, którą chcesz przekazać dalej? Jakie źródła są w niej użyte? Czy źródła są podlinkowane oraz prawidłowo zacytowane?

Co wiesz o nadawcy informacji? Czy inne znane Ci serwisy donosiły na temat tego samego wydarzenia? 

Kto mógłby skorzystać na rozpowszechnieniu wybranej informacji?

Czy wywołuję panikę i niepokój, przekazując tą informację dalej?

Autor:
Heidi Finnilä, Charlotte Lindroos | Tłumaczenie: Zofia Świercz

Źródło:
https://yle.fi/a/7-1532500

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE