2023-09-06 17:19:54 JPM redakcja1 K

Bardzo blisko mnie

Duża liczba ludzi nie potrafi już się obejść bez swojego smartfonu – a niektórzy czują się z nimi najwyraźniej bliżej niż ze swoim kolegami i sąsiadami.

 

Najwyraźniej czujemy się bliżej z naszym smartfonem niż kolegą lub sąsiadem – traktujemy małe komputery jak naszych towarzyszy życia: ufamy im raz bardziej, raz mniej, pozwalamy im nas stresować lub pomagać w redukowaniu stresu. Sugeruje to większa ankieta z udziałem łącznie około 1000 niemieckich i brytyjskich uczestników. Okazało się, że nasza relacja z tymi urządzeniami jest podobna do relacji z bliskimi osobami.

Psycholodzy rekrutowali osoby testowane z wykorzystaniem ogłoszeń online na Facebooku i eBayu. Pytali uczestników badania przykładowo o to, w jakim stopniu byli pewni, że ich smartfon ich nie rozczaruje albo rozzłości, jak często myśleli o urządzeniu, kiedy go akurat nie używali lub czy myśl o byciu bez smartfonu sprawiała im stres. 

Związek ze smartfonem?

W związku z pytaniem o emocjonalne znaczenie naukowcy zlecili uczestnikom pracę przed monitorem ekranowym. Mieli na początku samych siebie, jak również ludzi ważnych w ich życiu, ustawić jako figury na polu szachownicy. Dystans do samego siebie, odgrywał wówczas emocjonalne znaczenie tej osoby. To samo zadanie uczestnicy mieli wykonać w stosunku do swoich urządzeń, począwszy od smartfonu poprzez laptopy i radia skończywszy na telewizorze.

Jak się okazało, smartfony były mniej ważne niż partnerzy, rodzice, rodzeństwo, krewni lub zwierzęta domowe – ale były ważniejsze niż koledzy z pracy, koledzy z klasy, sąsiedzi lub nauczyciele. Spośród wszystkich urządzeń smartfony były tymi, które miały największe znaczenie dla swoich posiadaczy. Psycholodzy radzą, nasze obchodzenie się z telefonami nie oceniać tylko jako uzależniające albo patologiczne, tylko jako stosunek społeczny, wraz ze wszystkimi jego sprzecznościami. Za pomocą smartfonów mogliśmy zaspokoić podstawowe potrzeby bliskości i kontaktu oraz rozwinąć nasze umiejętności komunikacyjne. 

Autor:
Susanne Ackermann | Tłumaczenie: Kasandra Lis

Źródło:
https://www.psychologie-heute.de/leben/artikel-detailansicht/39891-ganz-nah-bei-mir.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE