Błędy, które wszyscy popełniamy podczas gotowania ryżu
Ryż jest bez wątpienia najbardziej smakowitym typem trawy, która rośnie w płytkiej wodzie
Źródło: Shutterstock
Istnieje mnóstwo odmian ryżu uprawianych w różnych miejscach na całym świecie; od znajomego i silnie przetworzonego białego ryżu oraz pełnoziarnistego brązowego przez czerwony aż do dzikich, czarnych gatunków ryżu sadzonego w Azji.
Jednakże wzrost produkcji gotowego jedzenia spowodowanego tym, że ludzie mają mniej czasu sprawia, iż wiele osób wchodzi w dorosłość nie mając znajomości przepisów ani nie posiadając umiejętności gotowania. Czy ten opis pasuje do ciebie? Witaj, jesteś wśród przyjaciół. Pozwól nam przedstawić kilka błędów, których należy unikać.
Niemycie ryżu
Wielu zwolenników mycia ryżu twierdzi, że przemysłowe produkty uboczne powstałe w procesie mielenia wciąż pozostają na ziarnach. Poprzez mycie ryżu przed ugotowaniem można więc pozbyć się niechcianych pozostałości oraz nadmiaru skrobi. Ryż przetworzony na terenie kraju często jest pozbawiony talku, ale wiele importowanych odmian takich jak basmati już może go zawierać. Mimo że niektóre aromatyczne i wzbogacone mieszanki ryżu popularne w zachodnich supermarketach nie wymagają płukania, wpływa ono pozytywnie na jakość ziaren.
Zbyt wysoka temperatura
Zbyt szybkie gotowanie powoduje, że ziarna pękają, uwalniając skrobię i rujnując teksturę posiłku. Nawet jeśli zależy ci właśnie na miękkiej, mazistej konsystencji, powinno się unikać pękniętych nasion. Automatyczne maszyny do gotowania ryżu są zaprojektowane, żeby nie osiągać temperatury powyżej wrzenia, ponieważ jest już za wysoka.
Unoszenie pokrywki podczas gotowania
Nawet nie myśl o unoszeniu pokrywki podczas gotowania ryżu. Nie dość, że wydłuży to czas gotowania z powodu uwolnienia ciepła i pary, to może dodatkowo zniszczyć końcowy rezultat. Kiedy podnosisz pokrywkę, ostrożnie wyliczona proporcja wody do ryżu może ulec zmianie, czego rezultatem będzie suchy i niedogotowany ryż. Jeśli nie dodajesz przypraw albo nie sprawdzasz, ile wody zostało, zostaw ryż w spokoju. Pozwól mu się ugotować; on wie, co robi.
Mieszanie ryżu
Kolejnym dużym błędem popełnianym przez wielu ludzi jest mieszanie ryżu, kiedy się gotuje. Dopóki nie przyrządzasz risotto, nie dotykaj ryżu podczas gotowania. Mieszanie ryżu w garnku aktywuje skrobię i przeszkadza w wytworzeniu się pary, co mówiąc prozaicznie zrobi z ryżu papkę. Taka gładka i kremowa tekstura jest właśnie pożądana w risotto, ale chcesz jej uniknąć przyrządzając normalny ryż.
Źródło: Shutterstock
Gotowanie w nieosolonej wodzie
Według popularnej opinii sól może szybciej doprowadzić wodę do wrzenia, chociaż ta różnica nie jest zauważalna. Natomiast faktycznie ważną funkcją soli jest wnikanie w proces, który powoduje łączenie się skrobi, przekształcając się w żelatynę. Wielu profesjonalnych mistrzów kuchni wolałoby już przesolić wodę praktycznie do poziomu, jaki występuje w oceanie. Dlatego nie bój się dodać soli.
Nie odczekanie po ugotowaniu
Przyrządzony prawidłowo, świeżo ugotowany ryż jest bardziej suchy na wierzchu, niż na dole. Dlatego powinno się pozwolić mu odczekać przynajmniej 5 do 30 minut, żeby wilgoć rozprowadziła się równomiernie po całym daniu. Przerzucanie ryżu tuż po ugotowaniu spowoduje klejenie się ryżu do widelca i wytworzenie się grudek niejednolicie wilgotnego ryżu.
Dział: Społeczeństwo
Autor:
Michelle Muller | Tłumaczenie: Anna Zielińska
Źródło:
https://www.heraldweekly.com/mistakes-everyone-makes-when-cooking-rice/