Chile znosi 40-godzinny tydzień pracy
Chile sukcesywnie skraca tydzień pracy z 45 do 40 godzin. W rezultacie kraj ten ma obecnie jeden z najkrótszych tygodni pracy w Ameryce Łacińskiej.
Pracownicy firmy z branży drukarskiej i handlowo-usługowej w Valparaíso, gdzie obowiązuje już 40-godzinny tydzień pracy.
Izba Deputowanych Chile zatwierdziła projekt ustawy o skróceniu czasu pracy: W ciągu pięciu lat czas pracy ma zostać skrócony z 45 do 40 godzin. Przeważająca większość głosowała za ustawą – 127 głosów za. Mniejszość Chile w liczbie 14 deputowanych odrzuciła nowe rozporządzenie. Oczekuje się, że prezydent Gabriel Boric podpisze dekret przed 1 maja.
„Dzisiaj możemy w końcu świętować zatwierdzenie tego projektu dotyczącego skrócenia godzin pracy - projektu przyjaznego rodzinie, którego celem jest dobre życie dla wszystkich” – poinformował Boric.
Wiele firm chce wdrożyć 40-godzinny tydzień pracy
Wiele chilijskich firm ogłosiło już zamiar wdrożenia ustawy. Niektóre mniejsze firmy krytykowały jednak, że brakuje im środków na zatrudnienie nowych pracowników, aby zrekompensować stracone godziny.
Minister pracy Chile Jeannette Jara świętuje wraz z innymi deputowanymi w Kongresie zatwierdzenie ustawy.
Minister pracy Jeannette Jara kontrargumentowała, że stopniowe wdrażanie ustawy rozwiąże te trudności.
Jeden z najkrótszych tygodni pracy w Ameryce Łacińskiej
W efekcie Chile będzie miało jeden z najkrótszych tygodni pracy w Ameryce Łacińskiej. Wenezuela i Ekwador należały wcześniej do jedynych krajów, w których ludzie pracowali 40 lub mniej godzin tygodniowo. Ameryka Łacińska jako region ma jeden z najdłuższych oficjalnych godzin pracy na świecie, według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Na przykład Argentyna, Meksyk, Peru i Panama mają 48-godzinny tydzień pracy, a Brazylia – 44-godzinny.
40-godzinny tydzień pracy to małe zwycięstwo Borica
40-godzinny tydzień pracy jest małym zwycięstwem prezydenta Chile Borica po kilku niepowodzeniach, z którymi zmagał się od objęcia urzędu w zeszłym roku. Obejmując urząd obiecał, że przeprowadzi reformy społeczne i gospodarcze, aby przezwyciężyć neoliberalną orientację Chile. Jednak nowa, bardziej postępowa konstytucja – mająca zastąpić starą, pochodzącą jeszcze z czasów dyktatury Augusto Pinocheta - została odrzucona. Podobnie, niedawno nie powiodła się kluczowa reforma podatkowa. 40-godzinny tydzień pracy jest dla Borica krokiem naprzód, ponieważ prawa pracownicze są również istotnym filarem jego programu.
Dział: Społeczeństwo
Autor:
DW | Tłumacz: Maja Knychalska
Źródło:
https://www.dw.com/de/chile-schafft-40-stunden-woche-ab/a-65285895