2025-02-19 14:02:57 JPM redakcja1 K

Co to samowspółczucie?

Samowspółczucie nie różni się w zasadzie niczym innym od współczucia i czułości jaką okazujemy innym.

Zdjęcie: GettyImages

Po angielsku utworzone z łaciny: (com) – współ, (passion) – cierpienie. Pomyśl o czasie, kiedy okazałeś/aś swojemu przyjacielowi lub przyjaciółce wsparcie podczas jego/jej trudnych przeżyć. Aby okazać współczucie, musimy najpierw zauważyć, że twój przyjaciel/przyjaciółka cierpi lub źle się czuje. Po drugie, jeśli to, co czujesz, to współczucie (a nie litość), zdajesz sobie sprawę, że cierpienie, porażka i niedoskonałość to nierozłączna część człowieczeństwa. „Tam, ale za sprawą losu, poszedłbym ja.” Na koniec okazujesz tej bliskiej osobie ciepło, pełne zrozumienia i życzliwości, oraz czujesz potrzebę okazania pomocy w pewien sposób. Oto trzy główne elementy współczucia: sztuka uważności, człowieczeństwo i życzliwość.

Samowspółczucie po prostu polega na odwracaniu tego, co czynimy innym, gdy spotykają ich przykrości, i robieniu tego wobec siebie. Oznacza to bycie wspierającym, kiedy mierzysz się z trudnymi sytuacjami w życiu, kiedy czujesz, że gdzieś nie przynależysz, bądź po prostu popełniasz błąd. Zamiast ignorować swój ból, pozostając sztucznie niewzruszonym, lub zostać zaabsorbowanym swoimi negatywnymi myślami i emocjami, zatrzymaj się i powiedz sobie: „Jest to teraz bardzo trudne dla mnie”. Jak mogę wesprzeć i zatroszczyć się o siebie w tym momencie?

Zamiast bezdusznie oceniać i krytykować siebie za potknięcia lub porażki, samowspółczucie oznacza, że okazujesz sobie dobroć i zrozumienie, kiedy spotykają cię niepowodzenia – poza tym, kto twierdzi, że trzeba być idealnym?

Możesz zmieniać się w sposób, który pozwoli ci żyć zdrowo i szczęśliwie, gdyż robisz to, bo troszczysz się o siebie, a nie dlatego, że uważasz siebie za osobę bezwartościową i niechcianą. Możliwe, iż najważniejszym aspektem okazywania sobie samowspółczucia jest uszanowanie i akceptacja swojego człowieczeństwa. Rzeczy nie zawsze idą po naszej myśli. Napotkasz wiele przeciwności, doświadczysz strat, popełnisz błędy, zetkniesz się ze swoimi ograniczeniami, nie zrealizujesz swoich zamiarów. To nasze ludzkie cechy i nasza rzeczywistość. Ale im częściej będziesz praktykować samowspółczucie i nad nim pracować, zamiast zamiatać pod dywan to, co niewygodne, tym łatwiej będziesz okazywać wsparcie i dobroć sobie i innym.

Autor:
Dr. Kristin Neff | Tłumaczenie: Oliwia Żukowska — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://self-compassion.org/what-is-self-compassion/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE