2024-05-26 00:15:44 JPM redakcja1 K

Czy internet ci szkodzi? Ogromne badanie ujawnia zaskakujący wpływ na samopoczucie

Badanie przeprowadzone na ponad 2,4 miliona osób wykazało, że korzystanie z Internetu może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie.

Osoby, które miały dostęp do Internetu, uzyskały wyższe wyniki w zakresie zadowolenia z życia w globalnym badaniu. Fot. www.medium.com

Globalne, 16-letnie badanie obejmujące 2,4 miliona osób wykazało, że korzystanie z Internetu może poprawić wskaźniki dobrostanu, takie jak zadowolenie z życia i poczucie celu - podważając powszechnie panujący pogląd, że korzystanie z Internetu ma negatywny wpływ na dobrobyt ludzi.

„To ważny element układanki dotyczącej korzystania z mediów cyfrowych i zdrowia psychicznego", mówi psycholog Markus Appel z Uniwersytetu w Würzburgu w Niemczech. „Jeśli korzystanie z mediów społecznościowych, Internetu i telefonów komórkowych jest naprawdę tak niszczycielską siłą w naszym społeczeństwie, powinniśmy to zobaczyć z ‘lotu ptaka’ (metoda naukowa), ale tak nie jest". Takie obawy są zwykle związane z zachowaniem związanym z korzystaniem z mediów społecznościowych, takimi jak cyberprzemoc, uzależnienie od mediów społecznościowych i kwestie związane z wizerunkiem ciała. Jednak jak dotąd najlepsze badania wykazały niewielki negatywny wpływ korzystania z Internetu na samopoczucie, jeśli w ogóle, mówi Appel.

Autorzy najnowszego badania, opublikowanego 13 maja w „Technology, Mind and Behaviour”, starali się uchwycić bardziej globalny obraz skutków Internetu niż poprzednie badania. „Podczas gdy Internet jest globalny, badania nad nim nie są", powiedział Andrew Przybylski, naukowiec z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, który bada wpływ technologii na samopoczucie, podczas wywiadu prasowego 9 maja. „Ponad 90% zestawów danych pochodzi z kilku anglojęzycznych krajów", które znajdują się głównie na północy, powiedział. Dodał również, że wcześniejsze badania koncentrowały się na młodych ludziach. Aby wypełnić tę lukę w badaniach, Przybylski i jego koledzy przeanalizowali dane dotyczące powiązania dostępu do Internetu z ośmioma miarami dobrobytu z Gallup World Poll, przeprowadzonego przez firmę analityczną Gallup z siedzibą w Waszyngtonie. Dane były zbierane corocznie od 2006 do 2021 roku od 1000 osób w wieku 15 lat i starszych w 168 krajach za pośrednictwem wywiadów telefonicznych lub osobistych. Naukowcy kontrolowali czynniki, które mogą wpływać na korzystanie z Internetu i dobrobyt, w tym poziom dochodów, status zatrudnienia, poziom wykształcenia i problemy zdrowotne.

Jak spacer wśród natury

Zespół odkrył, że osoby, które miały dostęp do Internetu, uzyskały średnio o 8% wyższe wyniki w zakresie pomiaru satysfakcji z życia, pozytywnych doświadczeń i zadowolenia z życia społecznego w porównaniu z osobami, które nie miały dostępu do sieci. Aktywność online może pomóc ludziom uczyć się nowych rzeczy i pomóc nawiązywać przyjaźnie, co może przyczyniać się do korzystnych efektów, sugeruje Appel. Pozytywny efekt jest podobny do korzyści związanych ze spacerem na łonie natury, mówi Przybylski. 

Jednak niektóre kobiety w wieku od 15 do 24 lat, które zgłosiły, że korzystały z Internetu w ciągu ostatniego tygodnia, były średnio mniej zadowolone z miejsca, w którym mieszkają, w porównaniu z osobami, które nie korzystały z sieci. Może to wynikać z faktu, że ludzie, którzy nie czują się mile widziani w swojej społeczności, spędzają więcej czasu online, powiedział Przybylski. Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy powiązania między korzystaniem z Internetu a dobrostanem są przyczynowe, czy tylko kojarzone, dodał. 

Badanie pojawia się w czasie dyskusji na temat regulacji korzystania z Internetu i mediów społecznościowych, zwłaszcza wśród młodych ludzi. „Badanie to nie może przyczynić się do niedawnej debaty na temat tego, czy korzystanie z mediów społecznościowych jest szkodliwe, czy też wręcz przeciwnie lub czy smartfony powinny być zakazane w szkołach", ponieważ badanie nie zostało zaprojektowane w celu udzielenia odpowiedzi na te pytania, mówi Tobias Dienlin, który bada wpływ mediów społecznościowych na dobre samopoczucie na Uniwersytecie Wiedeńskim. „Różne kanały i sposoby korzystania z Internetu mają bardzo różny wpływ na dobre samopoczucie", mówi.

Autor:
Carissa Wong | Tłumaczenie: Bartosz Stefański

Źródło:
https://www.nature.com/articles/d41586-024-01410-z

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE