2023-05-26 08:23:22 JPM redakcja1 K

Jak buddyjska wiara Tiny Turner dała jej siłę, aby odejść od byłego męża Ike’a Turnera

Tina Turner jest uznawana za ikonę muzyki R&B i rocka, a buddyjska wiara była siłą, która wiodła ją przez jej pamiętne życie i karierę.

Tina Turner z przywódcami Buddyjskiej i Chrześcijańskiej wiary w Zurychu w Szwajcarii w 2009 roku. (Miguel Villagran / Getty Images)

 

Często mówiła, że wiara pomogła jej rozstać się ze znęcającym się nad nią mężem w 1976 roku. Turner była znana z podśpiewywania buddyjskich przyśpiewek na co dzień, zrobiła to nawet w krajowej telewizji podczas programu Larry’ego Kinga na stacji CNN w 1997 roku, nawyk ten kontynuowała, aż zmarła w środę w wieku 83 lat w swoim domu w Küsnacht, w pobliżu Zurycha w Szwajcarii, gdzie stworzyła swoją własną buddyjską świątynię. 

Wyrazy uznania dla wykonawczyni utworu Proud Mary pojawiły się w Internecie, wiele ludzi napisało, że wiara Turner wpłynęła na ich życie osobiste. Zostali oni zainspirowani, aby zacząć praktykować buddyzm, a niektórym pomogło to uwolnić się od szkodliwych związków. 

- „Tina Turner jest powodem, dla którego znalazłam Buddyzm”. Napisała na Twiterze Jesica N. Pabón, profesor studiów nad kobietami, płcią i seksualnością na uniwersytecie SUNY New Paltz w Nowym Jorku. 

- „Była moją siłą, kiedy zakończyłam związek ze znęcającym się nade mną mężczyzną”, była reporterka Laura Keeney dodała na Twitera razem z udostępnionym nekrologiem Turner, „i przedstawiła mi buddyzm jako balsam dla mojej duszy”.

Laura A. Cole napisała, że piosenka Turner What’s Love Got to Do With It nauczyła ją, że „mogę zmienić zdanie i ścieżkę w mgnieniu oka, jeśli życie, które prowadzę, przestanie mi służyć lub nawet aktywnie zacznie mi szkodzić”.

Cole dodała: „Ona pokazała mi Buddyzm i wewnętrzny spokój z medytacji”. 

Wiele osób w latach 70 zapoznało ją z buddyzmem, ale dopiero kobieta, którą Ike przyprowadził do studia nagraniowego, przekonała ją, aby zaczęła praktykować wiarę. Kobieta, Valerie Bishop, była członkinią społeczności Soka Gakkai, odłamu buddyzmu Nichiren, która jest aktywna w zachodnim Los Angeles, w pobliżu miejsca, w którym Turnerowie mieszkali i nagrywali muzykę. Tak twierdzi Taro Gold, współautor duchowych wspomnień Turner z 2020 roku, Happiness Becomes You, z którym w 2021 roku rozmawiało Ho Center for Buddhist Studies na Uniwersytecie Stanforda.

Nagrodzona nagrodą Grammy piosenkarka, która dorastała jako baptystka, ostatecznie przeszła od recytowania „Modlitwy Pańskiej” do intonowania podstawowej modlitwy buddyzmu Nichiren, „nam-myoho-renge-kyo”, co przekłada się na oddanie mistycznemu prawu przyczyny i skutku. Członkowie Soka Gakkai zwyczajowo wypowiadają modlitwę dwa razy dziennie, rano i wieczorem, częściowo po to, aby zamanifestować w swoim życiu pewne rzeczy, takie jak szczęście lub inne cele.

- „Im więcej razy powtarzasz, tym bardziej stajesz się wyzwolony mentalnie”, Turner powiedziała w dokumencie Tina w 2021 roku, który ukazał się na stacji HBO, podczas sceny, w której recytowała buddyjskie modlitwy.

- „Zaczęłam dostrzegać moje życie – zaczęłam dobrze dostrzegać, że nadszedł czas na zmianę”. Turner mówiła w filmie, wspominając wpływ śpiewu na jej życie. „Stałam się bardziej pewna siebie. Nie obchodziło mnie nawet, co Ike o mnie myślał – mniej się go bałam”.

Turner powiedziała gazecie USA Today w 2020 roku, że została zapoznana z buddyzmem zaraz po tym, jak usiłowała popełnić samobójstwo przedawkowaniem leku Valium. „Buddyzm dosłownie uratował mi życie”.

- „Kiedy odnalazła swoją duchowość, kiedy odnalazła buddyzm, odblokowało to coś w jej wnętrzu”, powiedział T.J Martin współreżyser filmu Tina w wywiadzie przeprowadzonym podczas programu NewsHour na stacji PBS w 2021 roku. „Myślę, że dało jej to poczucie pewności siebie, którego zawsze szukała”.

Podczas gdy walczyła o odzyskanie rozpędu w swojej karierze po odejściu od Ike’a Turner, często pracowała w Las Vegas i w kabaretach. Ciągłe występy Turner i jej wiara „utrzymywały ją przy zdrowych zmysłach”, według Martina.

Po prawie dekadzie pracy Turner powróciła do tego, co stało się niezwykłym drugim aktem, który rozpoczął się w 1984 roku. Jej solo album Private Dancer zawierał następujące hity: What’s Love Got To Do With It oraz Better Be Good To Me. Kontynuowała występy i nagrywanie muzyki do 1999 roku, kiedy opublikowała Twenty Four Seven, jej dziesiąty i zarazem ostatni solowy album.

Przez ostatnią dekadę swojego życia Turner była zaangażowana w różne projekty międzywyznaniowe, takie jak nagranie serii albumów z muzyką duchową w ramach projektu Beyond Music, który łączy śpiewy chrześcijańskie i buddyjskie.

- „Cieszył mnie dźwięk, który uzyskałam w trakcie nagrań”. Powiedziała Turner podczas wywiadu udzielonego w okolicach wydania jednego z albumów grupy w 2011 roku.

- „Mam nadzieję, że cały świat usłyszy modlitwę, która doprowadziła mnie tutaj i sprawiła, że jestem bardzo szczęśliwą osobą”.

Dział: Buddyzm

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE