2023-12-22 14:08:18 JPM redakcja1 K

Jak naukowiec NASA i rekordowa alpinistka zdobyli nieznaną górę, aby zebrać pieniądze na edukację dziewcząt

Eksplorowanie szczytów najwyższych gór świata czy tajemnic najgłębszych labiryntów kosmosu stało się niemal drugą naturą dla Poorny Malavath i Kavyi Manyapu. Manyapu trafiła do NASA, gdzie jej badania obejmowały projektowanie skafandrów kosmicznych, natomiast Malavath w 2014 roku zdobyła szczyt góry Mount Everest, stając się najmłodszą kobietą, która tego dokonała, mając zaledwie 13 lat.

Zdjęcie Project Shakthi Team

Teraz obie kobiety skierowały swojego ducha eksploracyjnego na zdobywanie niektórych z najtrudniejszych gór świata w ramach swojej kampanii, Projektu Shakthi, który zbiera fundusze na rzecz edukacji dziewcząt. Pod koniec sierpnia wspięły się na dziewiczy szczyt o wysokości 6,012 m w Ladakhu, Indie - wcześniej niezmapowany i nietknięty przez ludzkie ekspedycje - mając na celu wykorzystanie symboliki zarówno dosłownie, jak i metaforycznie, jako pionierki. Góra, nigdy wcześniej niezdobywana, stanowiła trudne wyzwanie nawet dla doświadczonej alpinistki Malavath, gdyż nie było żadnych ścieżek do podążania ani porad od poprzednich wspinaczy, do których mogła się odwołać. „Musimy przygotować się psychicznie, aby zaakceptować wszystko” - wyjaśnia Malavath w rozmowie z CNN Sport. 

„To zupełnie inny wymiar i dało mi to znacznie więcej wiedzy, by prowadzić innych”.

Every member of the team experienced some form of altitude sickness ascending the virgin peak, given the altitude at which they were climbing.

Zdjęcie Project Shakthi Team

Deszczowe warunki pogodowe, które zamieniły się w śnieg na dużej wysokości, zwiększyły trudności podczas wspinaczki na szczyt.

„W nocy, kiedy planowaliśmy opuszczenie obozu, na szczyt zaczął padać śnieg w naszym obozie wysokogórskim, co oznaczało warunki lawinowe na górze, którą chcieliśmy zdobyć tego dnia" - wspomina Manyapu w rozmowie z CNN.

„Musieliśmy szybko wrócić jako zespół, podjąć decyzję dotyczącą bezpieczeństwa, a następnie przygotować się na następny dzień. To było bardzo wymagające.” A dla stosunkowo niedoświadczonej wspinaczki jak Manyapu, chociaż intensywnie się szkoliła, wyzwania były jeszcze większe. „Poorna i ja wiele razy, gdy byłyśmy w namiocie, rozmawiałyśmy o tym: 'Co jeśli, wiesz, nie będziemy w stanie zdobyć szczytu, wiesz, co jeśli to? Co jeśli tamto?'” - mówi Manyapu.

„Ale zawsze wracałyśmy, wzmacniałyśmy się nawzajem i motywowałyśmy, żebyśmy po prostu bręły krok po kroku.”

"Zawsze inspirowała mnie jej historia

W najciemniejszych chwilach wędrówki, członkinie grupy znalazły motywację w celu Projektu Shakthi i jego haśle: „Wspinamy się, aby dziewczynki mogły czytać”, co stanowiło głęboko osobisty powód dla Malavath i Manyapu. Manyapu, zastanawiając się podczas pandemii Covid-19 nad swoim własnym dzieciństwem, podczas którego jej rodzina przeprowadziła się z Indii do Stanów Zjednoczonych "aby pomóc jej spełnić marzenia", zdała sobie sprawę, że może pomóc dziewczynkom bez takiego samego systemu wsparcia w dostępie do możliwości. „Mam trzyletnią córkę, więc patrząc na nią, czuję, że mam obowiązek uczynić świat przynajmniej o jeden procent lepszym dla niej i jej pokolenia” - dodaje. Manyapu pochodzi z tego samego wiosennego w Indiach co Malavath, ale obie kobiety spotkały się po raz pierwszy w 2019 roku, gdy Manyapu była w ciąży ze swoją córką.

„Zawsze byłem zainspirowana [historią Malavath] od 2014 roku” - mówi Manyapu. „Zadzwoniłam do niej i powiedziałam, że to coś, co chcę zacząć, inicjatywę, w ramach której moglibyśmy wspinać się dla celu.”

„Do tej pory robiliśmy rzeczy dla naszej pasji, ale co powiecie na to, abyśmy naszą pasję przełożyły na służenie celowi wzmocnienia, edukacji i podniesienia statusu dzieci z ubogich rodzin?” Kiedy Malavath wyruszyła na wspinaczkę na Mount Everest jako 13-latka, nie była świadoma problemów nierówności, które dręczą społeczeństwo.

„Podczas wspinaczki na najwyższe góry siedmiu kontynentów dowiedziałam się o tym społeczeństwie” - mówi. „I jest wiele dziewcząt, które zmagają się w obszarach wiejskich i nie dostają żadnych szans. Zawsze myślę o uczniach, którzy uczą się razem ze mną, i ludziach, którzy są na wsi... Jedna z moich przyjaciółek wyszła za mąż w wieku 14 czy 15 lat, a teraz ma dwoje dzieci i chodzą do szkoły. A ja właśnie zakończyłam moją edukację.”

Malavath and Manyapu hold up their Project Shakthi logo at the summit.

Zdjęcie: Project Shakthi Team

Na tamtej wspinaczce na Everest Malavath wspomina, że wymiotowała z wysiłku, utknęła na wyprawie „prawie 50 dni z powodu pogody" i postanowiła zdobyć szczyt góry.

„Kiedy dostałam okazję wspiąć się na Mount Everest, miało to inne znaczenie, aby udowodnić, że dziewczyny mogą wszystko", mówi. „Potem, po tym, stałam się miłośniczką gór, może dlatego, że góry nauczyły mnie tyle."

Projekt oprócz zbierania funduszy na edukację będzie dążył do zmiany myślenia o tym, co kobiety mogą osiągnąć i podniesienia historii, które mogą pełnić rolę wzorcówn. W ramach tego celu projekt Shakthi będzie współpracować z amerykańską AVS Academy, aby łączyć studentów-wolontariuszy z dziewczynami sponsorowanymi przez organizację, tak aby mogły otrzymać mentorstwo jeden na jeden.

„Myślę, że razem przedstawiamy historię, która naprawdę pomaga im zobaczyć, co może zrobić osoba, co może zrobić dziewczyna", mówi Manyapu. "Bo uważam, że reprezentacja ma znaczenie. I chociaż jesteśmy w pokoleniu, gdzie widzimy kobiety w różnych dziedzinach, nadal mamy wiele przepaści do zniwelowania." Od sierpnia 2009 roku, gdy indyjski parlament uchwalił przełomową ustawę o prawie do edukacji, która uczyniła edukację bezpłatną i obowiązkową dla wszystkich dzieci do 14 roku życia, liczba dziewcząt w szkołach wzrosła, chociaż krajowe średnie zacierały różnice między stanami, według corocznego raportu o stanie edukacji w kraju. Na całym świecie, choć wskaźniki zapisów są niemal równe między płciami, wskaźniki ukończenia są wciąż różne - według Banku Światowego tylko 36% dziewcząt kończy niższą szkołę średnią w porównaniu do 44% chłopców w tzw. krajach o niskich dochodach. Aby stawić czoła temu globalnemu problemowi, Projekt Shakthi postawił sobie za cel poszerzenie swoich celów.

Manyapu and Malavath were accompanied by a team on their expedition. 

Zdjęcie: Project Shakthi Team

Manyapu i Malavath wezmą udział w wspinaczce na Mount Aconcagua, najwyższej górze w Ameryce Południowej, o wysokości 6 961 metrów, w grudniu, jako część kolejnej fazy Projektu Shakthi, zachęcając zainteresowane osoby do dołączenia do nich. W międzyczasie projekt rozpoczął już wybieranie dziewcząt, które otrzymają sponsorowanie dzięki zebranym dotacjom w wysokości 12 000 dolarów.

„Poorna i ja właściwie odwiedziłyśmy naszą wioskę w Indiach zaraz po ukończeniu naszej ekspedycji na dziewiczym szczycie” - mówi Manyapu. „I zaczynamy od naszej wioski, bo to właśnie tam są nasze korzenie.” W końcu projekt będzie dążył do sponsorowania dziewcząt na całym świecie, umożliwiając im dostęp do szans, które w przeciwnym razie pozostałyby ukryte. Gdy Malavath i Manyapu kontynuują swoją misję, aby dziewczęta mogły zdobyć edukację.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.