2025-03-31 10:40:32 JPM redakcja1 K

Jakie znaczenie ma Święto Przerwania Postu dla muzułmanów?

Koniec postu, rozpoczyna się Id al-Fitr: Ale o co dokładnie chodzi w tym islamskim święcie? I jak się je obchodzi? Odpowiedzi znajdziesz tutaj.

Zdjęcie: Eman Helal/dpa

Po tygodniach pełnych wyrzeczeń dla milionów muzułmanów na całym świecie kończy się miesiąc postu – Ramadan. Wraz z jego zakończeniem rozpoczyna się kilkudniowe Święto Przerwania Postu, które w Turcji nazywane jest także Świętem Cukru. Skąd pochodzi ta nazwa? I jakie znaczenie ma to święto?

Co oznacza Święto Przerwania Postu? Kiedy się odbywa?

Podobnie jak chrześcijańska Wielkanoc, Święto Przerwania Postu nie ma stałej daty. Powód jest prosty: muzułmanie kierują się w swoich świętach nie kalendarzem gregoriańskim, lecz księżycowym. Ponieważ rok islamski liczy nie 365, lecz 354 dni, Id al-Fitr przesuwa się co roku o jedenaście dni do przodu w stosunku do kalendarza słonecznego. Dlatego też może się zdarzyć, że czas postu przypadnie na środek lata. Koniec miesiąca postu ogłaszany jest po zaobserwowaniu nowiu księżyca, co prowadzi do różnic w datach obchodów. W 2025 roku Ramadan kończy się 30 marca, a następnie rozpoczyna się Święto Cukru.

Podczas Ramadanu, corocznego miesiąca postu, wielu wierzących muzułmanów od świtu do zachodu słońca powstrzymuje się od jedzenia, picia, palenia papierosów i współżycia seksualnego. Post jest jedną z pięciu filarów islamu. Cztery tygodnie pełne wyrzeczeń sprawiają, że rozpoczęcie Święta Przerwania Postu, nazywanego także Świętem Cukru lub Id al-Fitr, jest tym bardziej radosne. W zależności od kraju i regionu – a na całym świecie jest około dwóch miliardów muzułmanów – tradycje związane z tym świętem mogą się nieco różnić.

Świętowanie zazwyczaj rozpoczyna się wspólną modlitwą w meczecie, a wielu muzułmanów odwiedza w tym czasie cmentarze, aby wspominać zmarłych. Następnie odbywają się wizyty u krewnych i przyjaciół, a kulminacyjnym punktem jest uroczysty posiłek. Dzieci i młodzież otrzymują prezenty, a potrzebującym należy przekazać jałmużnę, ponieważ w islamie istnieje obowiązek dzielenia się z biednymi.

Kiedy odbywa się Święto Przerwania Postu?

Podobnie jak chrześcijańska Wielkanoc, Święto Przerwania Postu nie ma stałej daty. Powód jest prosty: muzułmanie kierują się w swoich świętach nie kalendarzem gregoriańskim, lecz księżycowym. Ponieważ rok islamski liczy nie 365, lecz 354 dni, Id al-Fitr przesuwa się co roku o jedenaście dni do przodu w stosunku do kalendarza słonecznego. W związku z tym może się zdarzyć, że czas postu przypadnie na środek lata. Koniec miesiąca postu ogłaszany jest po zaobserwowaniu nowiu księżyca, co prowadzi do różnic w datach obchodów. Po zakończeniu Ramadanu w 2025 roku, który kończy się 30 marca, rozpoczyna się Święto Cukru.

Skąd pochodzi nazwa Święto Cukru?

Podczas Święta Cukru najbardziej cieszą się dzieci. W pewnym sensie to właśnie im święto zawdzięcza swoją nazwę: od czasu upadku Imperium Osmańskiego Święto Przerwania Postu nazywane jest w Turcji Świętem Cukru ze względu na liczne słodycze, które dzieci otrzymują w prezencie. Dzieci nie muszą wtedy chodzić do szkoły, a także w Niemczech uczniowie muzułmańskiego wyznania mogą być zwolnieni z zajęć lekcyjnych. W większości przypadków wymagane jest złożenie wniosku do dyrekcji szkoły – pod warunkiem, że nie stoją temu na przeszkodzie ważne powody szkolne, jak to określono w przepisach obowiązujących na przykład w Nadrenii Północnej-Westfalii (kraju związkowym zachodniej części Niemiec).

Dział: Islam

Autor:
Der Spiegel | Tłumaczenie: Julia Soból — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.spiegel.de/panorama/gesellschaft/zuckerfest-2025-was-das-ende-des-ramadan-fuer-muslime-bedeutet-a-a8c12684-4b86-41e4-9b73-157d26242222

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE