2023-05-11 12:25:37 JPM redakcja1 K

Kolejny plagiat dostał się na Eurowizję?

Coroczny międzynarodowy plebiscyt piosenki od lat wzbudza kontrowersje. Wielu ekspertów doszukuje się plagiatu w polskiej propozycji na piosenkę roku Eurowizji. Jednak nie tylko Solo, śpiewane przez Blankę, porównywane do utworu Up rumuńskiej piosenkarki Inny, ociera się o plagiat.


Eurowizja jest międzynarodowym festiwalem piosenki, który od lat wzbudza kontrowersje. Już sam fakt uczestnictwa krajów spoza Europy wzbudza niesmak. Jednak wszystko wydaje się akceptowalne, jeśli festiwal promuje europejską kulturę i młodych oryginalnych, mających wiele nowego do zaoferowania artystów.

Niestety, wybory najlepszej piosenki często ograniczane są przez proeuropejską politykę. Przypomnijmy, w konkursie organizowanym w Turynie w 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę kandydaci kierowanego przez Władimira Putina państwa nie występowali na Eurowizji. Wtedy plebiscyt wygrał ukraiński zespół hiphopowy Kalush Orchestra z piosenką Stefania

Co roku gospodarzem plebiscytu był zeszłoroczny zwycięzca, jednak w 2023 roku ze względu na sytuację geopolityczną zerwano z tą tradycją. Organizatorzy nie zdecydowali się na promocję europejskiej piosenki w ogarniętej wojną Ukrainie. W zamian za to tegoroczna Eurowizja odbywa się w Liverpoolu, w Wielkiej Brytanii. Decyzja ta zdaje się być podyktowana normami bezpieczeństwa, gdyż nikt nie wyobraża sobie, żeby konkurs rozrywkowy odbywał się w kraju, w którym codziennie w wyniku działań wojennych giną ludzie. 

Eurowizja lubi jak o niej głośno się mówi, wzbudzać kontrowersje, i gdy może łamać tematy tabu. Z tego powodu w ubiegłych latach Eurowizja była niezwykle atrakcyjna dla mediów. Włoska grupa rockowa Måneskin najprawdopodobniej zażywała narkotyki na wizji. Organizatorzy odwołali konkurs ze względu na pandemię COVID-19 w 2020 roku. Izraelska wokalistkę Netta wygrała konkurs w 2019 roku, mimo że Izrael nie znajduje się w Europie. Przykładów można mnożyć, a wyżej wymienione dotyczą jedynie ostatnich pięciu lat.

W tym roku kontrowersje wzbudza utwór Blanki - Solo, niezwykle podobny do Inny – Up. Jednak nie tylko Polska może „poszczycić się” wzbudzającą spory piosenką. Okazuje się, że również kandydatka na Eurowizję Norwegii, Alessandra, mogła inspirować się dokonaniami innych twórców.

Alessandra we wtorek 9 maja zapewniła sobie występ w finale swoją piosenką Queen of Kings, której linia melodyczna jest zbliżona do Nightwish – Over The Hills And Far Away z 2001 roku. Piosenka Nightwish, natomiast, jest coverem piosenki Gary’ego Moore’a z 1987 roku.

Jeśli Eurowizja jest konkursem piosenki oryginalnej, to inspirowane piosenki nie powinny być promowane. Tymczasem Queen of the Kings zapewniło sobie miejsce w finale i przez wielu ekspertów uznawane jest jako kandydat na zwycięzcę w międzynarodowym plebiscycie.

Poniżej znajdują się linki do piosenek. Sprawdź sam czy Alessandra – Queen of the Kings to plagiat.

Gary Moore – Over The Hills And Far Away

https://www.youtube.com/watch?v=7IocRCDWB5k

Nightwish – Over The Hills And Far Away

https://www.youtube.com/watch?v=CwED4C5FJuo

Alessandra – Queen of Kings

https://www.youtube.com/watch?v=zt7U0-N1mlk


Blanka z utworem Solo będzie miała swój debiut na scenie Eurowizji już dzisiaj 11 maja. Druga część półfinałów rozpocznie się o godz. 21. i emitowana będzie w TVP1 oraz na kanale Eurovision Song Contest na YouTube.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE