2023-04-14 09:44:34 JPM redakcja1 K

Liczba ofiar śmiertelnych wśród uchodźców na Morzu Śródziemnym gwałtownie wzrasta

Jak podaje ONZ w pierwszych trzech miesiącach tego roku na Morzu Śródziemnym zginęło więcej uchodźców niż przez dłuższy czas. Powodem są opóźnienia i utrudnienia misji ratunkowych.

Pomniki ofiar utonięć uchodźców na plaży w Steccato di Cutro

 

441 uchodźców straciło życie na szlaku śródziemnomorskim w okresie od stycznia do marca 2023 roku – poinformowała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) ONZ. Tak dużej liczby utonięć wśród uchodźców w tym okresie nie odnotowano od sześciu lat. Powodem były opóźnienia w rządowych działaniach ratunkowych i utrudnienia ze strony organizacji pozarządowych. W ubiegłym roku od stycznia do marca odnotowano 334 zgony, podczas gdy w 2017 roku było ich 742.

Liczba ofiar śmiertelnych jest prawdopodobnie wyższa

Rzeczywista liczba zmarłych jest prawdopodobnie znacznie wyższa niż 441 zarejestrowanych ofiar - podała IOM. Poinformowano, że były przypadki, w których zgłoszono zaginięcie łodzi, ale brakowało dalszych zapisów dotyczących ocalałych i ofiar. Ciała osób, które utonęły na morzu, często nigdy nie są odnajdywane.
 

Choć szlak śródziemnomorski jest uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych na świecie, dziesiątki tysięcy uchodźców podejmują starania, by dotrzeć nim do Europy

 

„Trwający kryzys humanitarny w środkowej części Morza Śródziemnego jest nie do zniesienia” – powiedział dyrektor Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, António Vitorino. Jak dodał, od 2014 roku na tej szlaku zginęło ponad 20 tys. osób. Wezwał tym samym inne państwa do pomocy.

Przeprawa przez Morze Śródziemne jest uważana za najbardziej śmiertelną trasę na świecie dla uchodźców, mimo to dziesiątki tysięcy próbują w ten sposób dotrzeć do Europy. Tylko w czasie wielkanocnego weekendu do Włoch dotarło około 3000 uchodźców – podaje IOM. Od początku roku przybyło tam ponad 31 tys. osób. 

UE ograniczyła akcje ratunkowe

Międzynarodowa Organizacja ds. Uchodźców (IOM) skrytykowała UE za ograniczenie działań humanitarnych w ostatnich miesiącach. Konieczne były jednak kierowane przez państwo misje ratunkowe i zakończenie „reakcji ad hoc”, które istniały od zakończenia Mare Nostrum w 2014 roku. Mare Nostrum była operacją włoskiej marynarki i straży przybrzeżnej mającą na celu ratowanie uchodźców na morzu. Ponadto należy położyć kres kryminalizacji i utrudnianiu działalności organizacji pozarządowych, które przychodzą na ratunek uchodźcom.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE