Malcolm X Aktywista Praw Obywatelskich Lat 60
Malcolm X był jednym z najważniejszych przywódców praw obywatelskich lat 50. i 60. Był bardzo szanowany za to, że z przestępcy przeobraził się w bojownika o prawa Afroamerykanów.
Urodzony na amerykańskim Środkowym Zachodzie w 1925 roku Malcolm Little miał bardzo niespokojne dzieciństwo. W wieku sześciu lat, jego ojciec zmarł po tym, jak przejechał go tramwaj. W wieku 12 lat jego matka została umieszczona w szpitalu psychiatrycznym po załamaniu nerwowym. Malcolm spędził resztę swojego dzieciństwa w rodzinie zastępczej. W młodości uważał, że biali rasiści są odpowiedzialni za wszystko, co poszło nie tak w jego wczesnym życiu.
Jako student Malcolm marzył o tym, żeby zostać prawnikiem. Szybko jednak wszedł na ścieżkę działalności przestępczej. W wieku 21 lat Malcolm trafił do więzienia, gdzie dołączył do Narodu Islamu, czyli Czarnych Muzułmanów, jak często ich nazywano. Nienawidzili oni białych ludzi i określali ich mianem diabłów. W przeciwieństwie do pozbawionych przemocy nauk Martina Luthera Kinga Czarni Muzułmanie uważali, że mogą walczyć z białymi za pomocą siły. W więzieniu Malcolm zmienił swoje nazwisko na X, które oznacza nieznane imię afrykańskich przodków Malcolma.
Malcolm X szybko awansował w szeregach Narodu Islamu i wspierał przywódcę grupy — Eliasza Muhammeda. W swoich płomiennych przemówieniach próbował przekonać czarnych zwolenników, że powinni być dumni ze swojego czarnego rodowodu i powinni żyć oddzielnie, poza białą ludnością.
Po kłótniach z ważnymi członkami Narodu Islamu Malcolm X opuścił ruch w 1964 roku. Podczas pobytu w Mekce w Arabii Saudyjskiej, gdzie poznał wielu ludzi, Malcolm X powoli zaczął zmieniać swoją opinię o białych i zrezygnował z agresywnego nastawienia do nich. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych założył własną grupę — Organizację Jedności Afroamerykańskiej.
W późniejszym życiu Malcolm X współpracował z Martinem Lutherem Kingiem, mimo że nie podzielał jego poglądów. W 1965 roku czarnoskóry przywódca został zastrzelony podczas przemówienia, które wygłaszał w Nowym Jorku. Uważano, że za zabójstwo odpowiedzialni są członkowie Narodu Islamu.
Dział: Społeczeństwo
Autor:
English Online Articles in Easy Understandable English for Learners | tłumaczenie: Krzysztof Morys
Źródło:
https://www.english-online.at/people/malcolm-x/malcolm-x-civil-rights-activist.htm