2024-07-10 16:10:03 JPM redakcja1 K

Młodzi dorośli, którzy radzą sobie całkiem nieźle po spędzeniu czasu w systemie opieki nad dziećmi, uważają, że niezachwiane wsparcie ze strony troskliwych dorosłych miało na to duży wpływ

Młodzi ludzie, którzy opuścili system opieki zastępczej, z reguły radzą sobie znacznie lepiej w kontekście pracy, szkoły i relacji — pod warunkiem, że otrzymują stałe wsparcie ze strony dorosłych, którzy dbają o nich w ich młodzieńczych latach.

Justin Lambert/DigitalVision via GettyImages

Mój zespół badawczy doszedł do tych wniosków dzięki przeprowadzeniu wywiadu z 21 osobami zbliżającymi się do 30 roku życia, które opuściły opiekę zastępczą w wieku 18 lat, spędziły w niej czas jako dzieci lub dorastały w rodzinach, które były w nią bezpośrednio zaangażowane. 

Ci młodzi ludzie przekazali informacje o tym, w jakim stopniu pomogli im ich krewni, przyjaciele, rodzice zastępczy, pracownicy socjalni, mentorzy, nauczyciele i trenerzy personalni. Powiedzieli, że wspomniana pomoc przybierała wiele form — schronienie na noc, możliwość wygadania się lub zwyczajne zatroszczenie się ich osobą. 

Wszystkie osoby, które wzięły udział w wywiadzie, radziły sobie całkiem dobrze przed ukończeniem 18 lat. Nie miały żadnych istotnych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym lub używkami. Chcieliśmy wiedzieć, jakie czynniki przyczyniły się do ich sukcesu. 

„Moja babcia była powodem, dla którego po dziś dzień czuję się spełniony w życiu”, powiedziała jedna z osób biorących udział w wywiadzie. „Nauczyła mnie rutyny. […] I to właśnie pomaga mi każdego dnia”. 

„Wydaje mi się, że nauczyciele byli bardzo wyrozumiali i otwarci w stosunku do dzieci z różnych środowisk”, przekazała kolejna osoba, „jakby na przykład osoby, które dorastały w trudnym otoczeniu, albo nie miały rodziców, albo nie miały takich samych możliwości jak inne dzieci”. 

Dlaczego ma to znaczenie 

Każdego roku, mniej więcej 600.000 dzieci trafia na jakiś czas do opieki zastępczej i około 23.000 z nich musi opuścić system po ukończeniu 18 roku życia. 

Młodzież opuszczająca opiekę zastępczą doświadczają dwóch zmian. Jak wszyscy w ich wieku, stają się dorosłymi. Jednak w przeciwieństwie do większości rówieśników, muszą również rozpocząć samodzielne życie. 

Doświadczają ubóstwa, braku zatrudnienia, bezdomności i pozbawienia wolności znacznie częściej niż inni Amerykanie w ich wieku. 

W przeciwieństwie do młodych dorosłych, którzy mają stabilne relacje ze swoimi rodzicami lub opiekunami, młodzież zmuszona do opuszczenia opieki zastępczej musi często uczyć się podstawowych umiejętności na własną rękę, w tym tego, jak otworzyć konto bankowe, stworzyć CV lub ubiegać się o pracę czy stypendium socjalne. Ponadto, osoby opuszczające opiekę zastępczą rzadziej kończą liceum.  

Co dalej 

Mój zespół chce się dowiedzieć więcej o tym, jakiego rodzaju usługi mają największy wpływ na udane opuszczenie opieki zastępczej przez młodych ludzi. W ramach nadchodzącego badania przeprowadziliśmy sondaż wśród grupy młodzieży, jak również wśród pracowników należących do programów odpowiedzialnych za tę społeczność. 

Autor:
Natalie Sauer | Tłumaczenie: Michał Sawicki - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://theconversation.com/young-adults-who-fare-relatively-well-after-spending-time-in-the-child-welfare-system-say-steady-support-from-caring-grown-ups-made-a-big-difference-227550

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE