Młodzież w Hiszpanii późno się usamodzielnia z powodu wysokich cen mieszkań
Według danych Eurostatu, młodzi ludzie w Hiszpanii wyprowadzają się z rodzinnego domu później niż przeciętni młodzi Europejczycy. Wynika to z porównania wyników Hiszpanii do średniej europejskiej.
Kolejny rok młodzi Hiszpanie znajdują się w czołówce europejskiego rankingu dotyczącego wieku, w którym młodzi opuszczają dom. Według danych opublikowanych w ten poniedziałek przez Europejski Urząd Statystyczny Eurostat, średnia wieku, w którym młodzież hiszpańska zostawia dom rodzinny, aby się usamodzielnić to 30,3 lat w roku 2022. To o cztery lata więcej od średniej europejskiej wynoszącej 26,4 lat. Obok Hiszpanii na szczycie rankingu znajduje się jeszcze sześć państw: Grecja, Włochy, Malta, Słowacja, Bułgaria (która uzyskała ten sam wynik, co Hiszpania) i Chorwacja, która ze średnią 33,4 lat jest krajem, w którym najpóźniej z całej Unii Europejskiej młodzież się usamodzielnia. Najniższe średnie wieku znów osiągnęły kraje skandynawskie i Estonia, w których średnia znajduje się poniżej 23 lat. W Finlandii młodzi uniezależniają się około 21,3 lat w 2022 roku według danych zebranych przez Eurostat.
Publikacja wskazuje także na wzrost wieku uniezależniania się młodych w całej Unii Europejskiej na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. W Hiszpanii, w porównaniu z 2012 rokiem, jest to wzrost o 1,6 roku.
Bezrobocie młodych a ceny mieszkań
Jedną z kwestii, która tłumaczy takie złe położenie Hiszpanii, jest stopa bezrobocia, która według danych tej samej instytucji Unii Europejskiej, wynosiła 27,4% w czerwcu 2023 r. Jest to wynik, który plasuje Hiszpanię na szczycie europejskich krajów z problemem bezrobocia. Młodym Hiszpanom trudno jest nie tylko o znalezienie pracy, ale także o jakość potencjalnych stanowisk. Według Rocznego Raportu Adecco o Wynagrodzeniach sporządzonego przy użyciu danych z 2022 roku, pracowniczka w Hiszpanii zarabia średnio 480 euro mniej niż w pozostałych krajach europejskich. To znaczy, że hiszpańskie wynagrodzenia są o 20,9% niższe od reszty strefy euro.
Niepewność wynagrodzeń na poziomie krajowym łączy się z nagłym wzrostem cen mieszkań. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy, według Gesvalt, ceny mieszkań wzrosły na całym obszarze Hiszpanii o 6%, idąc tym samym za tendencją ostatnich lat, zwłaszcza jeśli chodzi o mieszkania na wynajem. Kolejnym niepokojącym wskaźnikiem w związku z hiszpańską zawyżoną średnią wieku jest ilość mieszkań socjalnych dostępnych w Hiszpanii, która stanowi tylko 2,5%. Jest to wynik zawstydzający w porównaniu z krajem takim jak Holandia, która uzyskała wynik 30%. Sama Komisja Europejska zeszłego maja wyraziła zaniepokojenie sytuacją w związku z raportem dotyczącym Planu Stabilności Hiszpanii – “dostępność cenowa mieszkań stanowi poważny problem”.
Nowe Ustawy o Mieszkaniach uchwalone w 2023 roku oraz wdrożenie Bonów Socjalnych na Wynajem, które wywołują liczne skargi w wielu regionach ze względu na opóźnienia i braki wdrożenia tego środka, wydają się być niewystarczające wobec problemu, który jest zakorzeniony w Hiszpanii.
W raporcie Europejskiego Urzędu Statystycznego zaskakuje przypadek Portugalii, której to młodzież w 2021 roku opuszczała dom w wieku 34 lat, a według danych z 2022 roku, średnia ta spadła do 29,7 lat. To zdumiewające dane, biorąc pod uwagę chaos na portugalskim rynku nieruchomości, który zmusił socjalistyczny rząd tego kraju do użycia środków zapobiegających pustym mieszkaniom, spekulacjom i apartamentom turystycznym.
Kobiety szybciej się usamodzielniają
Według ostatnich danych Eurostatu, kobiety w Europie uniezależniają się prawie dwa lata szybciej od mężczyzn. W przypadku młodych kobiet średnia wieku wynosi 25,4 lat, podczas gdy u ich rówieśników płci męskiej jest to 27,3 lat. Jak wskazuje średnia, kobiety po trzydziestym roku życia mieszkają razem z rodzicami tylko w Chorwacji. W Hiszpanii ta różnica między płciami wygląda następująco: mężczyźni wyprowadzają się przeciętnie w wieku 31 lat, a kobiety w wieku 29,5 lat.
Dział: Społeczeństwo
Autor:
Aurora Báez Boza | Tłumaczenie: Faustyna Janaszak