Obniżenie nastroju spowodowane wiadomościami politycznymi
Chronienie się przed negatywnymi emocjami, spowodowanymi wiadomościami politycznymi jest sensowne z psychologicznego punktu widzenia, może jednak zniechęcić nas do zaangażowania się.
Wiadomości polityczne najwyraźniej gwarantują złą atmosferę – jak wskazują dwie analizy pamiętników z udziałem prawie tysiąca uczestników oraz dwa badania z udziałem kolejnych 2000 tysięcy dorosłych uczestników ze Stanów Zjednoczonych.
Uczestnicy zostali zapytani, jakie emocje wywołały u nich różne wydarzenia polityczne i jak się z nimi obchodzili. Dodatkowo badaczki i badacze chcieli wiedzieć, czy te wydarzenia budziły w nich chęć podjęcia aktywności politycznej. Wynik: Praktycznie wszyscy uczestnicy poinformowali o co najmniej niewielkich negatywnych emocjach, wielu także o podwyższonym uczuciu gniewu czy smutku. Wiadomości polityczne miały w przypadku wszystkich osób biorących udział w badaniu potencjalny wpływ na ich samopoczucie.
Ochrona przed negatywnymi emocjami
Większość ochotniczek i ochotników donoszą o strategiach polegających na dystansowaniu lub odcinaniu się od negatywnych emocji. Dokonywali nowej oceny wydarzenia, odwracali od niego uwagę, czy odrzucali te emocje. Orientacja polityczna nie odgrywała wówczas żadnej roli, podobnie jak sposób przekazywania tych wiadomości – wśród tych sytuacji były takie o naturalnym charakterze oraz takie, które zależnie od punktu widzenia można było ocenić pozytywnie lub negatywnie.
Zdaniem autorek i autorów, wyniki badań odsłaniają pewien dylemat: ludzie chronią się przed negatywnymi emocjami, które wywołują u nich polityczne wiadomości, co jest sensowne z psychologicznego punktu widzenia. Jednocześnie to hamuje dużą ilość osób przed podjęciem aktywności politycznej, tak by zmienić coś według własnych uznań.
Dział: Społeczeństwo
Autor:
Susanne Ackermann | Tłumaczenie: Kasandra Lis