Organ watykański wzywa do odszkodowania dla molestowanych nieletnich oraz działań przeciwko księżom
Raport komisji watykańskiej stanowi pierwszą w historii oceną działań Kościoła w walce z kryzysem nadużyć seksualnych ze strony duchowieństwa.
Źródło: Gregorio Borgia/AP
Kościół katolicki musi przyznać ofiarom nadużyć seksualnych ze strony duchowieństwa prawo do odszkodowania, a także ułatwić usuwanie księży ze stanowiska – stwierdza w swoim pierwszym rocznym raporcie watykańska komisja ds. ochrony dzieci. Opublikowany we wtorek 50-stronicowy raport stanowi pierwszą w historii globalną ocenę wysiłków podejmowanych przez Kościół w celu rozwiązania kryzysu związanego z wykorzystywaniem seksualnym w jego szeregach.
Od dziesięcioleci Kościołem wstrząsają skandale na całym świecie związane z księżmi pedofilami i tuszowaniem ich przestępstw, co niszczy jego wiarygodność i kosztuje go setki milionów dolarów z tytułu ugód. Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich, powołana dekadę temu przez papieża Franciszka, stwierdziła, że Kościół wychodzi z „mrocznego okresu”, w którym „przywódcy Kościoła tragicznie zawiedli tych, których jesteśmy powołani prowadzić”. Amerykański kardynał, Sean O'Malley, były arcybiskup Bostonu, który przez dziesięciolecia słuchał ofiar nadużyć, powiedział na konferencji prasowej, że rozpoczął się nowy okres, „w którym odpowiedzialność, troska i zainteresowanie ofiarami zaczynają rozświetlać ciemność”.
Komisja podkreśliła „znaczenie odszkodowań dla ofiar/osób, które przeżyły, jako konkretnego zobowiązania w ich procesie leczenia” i zobowiązała się do podjęcia działań „w celu opracowania bardziej kompleksowych i znanych procedur”. Musi istnieć jasna polityka dotycząca odszkodowań, która nie będzie tylko finansowa, ale także będzie uwzględniać „błędy i publiczne przeprosiny”. Komisja stwierdziła, że w swoim raporcie, który ukaże się w przyszłym roku, zajmie się kwestią reparacji bardziej szczegółowo. W raporcie z wtorku wezwano również do zapewnienia ofiarom szerszego dostępu do dokumentów ich dotyczących, do wyraźniejszego podziału ról między watykańskimi departamentami zajmującymi się nadużyciami, a także do skuteczniejszego karania przestępców.
Ostatni raz Franciszek był ostatnio przepytywany w tej sprawie podczas swojej wizyty w Belgii we wrześniu, gdzie zarówno król, jak i premier wezwali do podjęcia bardziej konkretnych działań. Od czasu objęcia stanowiska przywódcy Kościoła w 2013 r., Franciszek podjął szereg działań w celu zwalczania nadużyć, m.in. karanie wysoko postawionych duchownych i wprowadzenie obowiązku zgłaszania podejrzeń o napaści seksualnej władzom kościelnym. Jednak duchowni nadal nie mają obowiązku zgłaszania przypadków nadużyć władzom cywilnym, chyba że wymagają tego przepisy danego kraju, a wszelkie wyznania ujawnione podczas spowiedzi pozostają tajemnicą.
W sobotę watykański szczyt światowych biskupów zakończył się pisemnym oświadczeniem, w którym urzędnicy przeprosili za „niewypowiedziane i ciągłe” cierpienie ofiar nadużyć. Stwierdzili, że konieczne jest „wprowadzenie postępowania dyscyplinarnego lub administracyjnego, które umożliwi skuteczną rezygnację lub usunięcie ze stanowiska”. Jednak wtorkowy raport nie zawierał żadnych szczegółów na temat tego, jak ma to zostać przeprowadzone, ani nie precyzował, czy podjęte zostaną jakieś działania wobec księży skazanych za nadużycia lub jedynie podejrzewanych o ich popełnienie.
Komisja watykańska spotkała się z ostrą krytyką ze strony ofiar nadużyć, które twierdzą, że nie wdrożyła skutecznych reform mających na celu ochronę dzieci. Raport ostrzegał, że postęp na całym świecie jest bardzo zróżnicowany. W niektórych regionach nadużycia ze strony duchownych nie były jeszcze „nagłośnionym problemem w ich społeczeństwach”, stwierdzał, nazywając jednocześnie zabezpieczenia „niewystarczającymi” w częściach Ameryki Środkowej i Południowej, Afryki i Azji.
Dział: Chrześcijaństwo
Autor:
Al Jazeera | Opracowanie: Redakcja Michalina Szostek