Papież Franciszek nawołuje światową społeczność do zakazania surogacji
Papież Franciszek w poniedziałek zaprosił światową społeczność do zaangażowania się w działania mające na celu zdelegalizowanie surogacji, potępiając jednocześnie „komercjalizację” ludzkiego ciała.
Zdjęcie: Gilles Varela
W poniedziałek, 8 stycznia, podczas składania życzeń dyplomatycznych w Watykanie, papież Franciszek zaprosił wspólnotę światową do zaangażowania się w działania na rzecz zakazania surogacji, ukazując poważną szkodę dla „ciała ludzkiego”.
„Droga pokoju wymaga poszanowania życia. Każdego życia ludzkiego, rozpoczynając od tego należącego do dziecka w brzuchu swojej mamy, które dopiero ma się urodzić, które nie może zostać usunięte. Czy stać się obiektem komercjalizacji?” Oznajmił Franciszek podczas swoich życzeń skierowanych do korpusu dyplomatycznego w Watykanie. „Biorąc to pod uwagę, ubolewam widząc praktykę surogacji, która przynosi wielką szkodę godności kobiet i ich dzieci”, dodał. „Życzę więc społeczności międzynarodowej, aby zaangażowała się w powszechną delegalizację tej praktyki”.
Kościół katolicki sprzeciwia się surogacji, technice prokreacyjnej wspomaganego rozrodu polegającej na zaimplantowaniu zarodka w macicy surogatki, która przekazuje dziecko parze oczekującej na jego narodziny.
„Nieludzka praktyka”
Już w czerwcu 2022 roku argentyński jezuita zakwalifikował surogację jako „nieludzką praktykę”. W listopadzie 2023 r., Watykan wskazał, że dzieci par tej samej płci, niezależnie od tego czy zostały adoptowane czy urodzone przez surogację, mogą zostać ochrzczone.
Większość państw europejskich zakazuje surogacji. Wykorzystanie surogatek jest czasem dozwalane lub tolerowane tak długo, jak nie jest wynagradzane (Belgia, Niderlandy, Wielka Brytania, Kanada, Brazylia, Kolumbia). Płatne macierzyństwo zastępcze, czyli płatna surogacja, jest dostępne w niektórych stanach Ameryki.
Dział: Chrześcijaństwo
Autor:
20 Minutes i Francuska Agencja Prasowa | Tłumaczenie: Katarzyna Owczarek