Papież Franciszek ostro krytykuje sceptyków zmian klimatycznych i „nieodpowiedzialny” zachodni styl życia
Papież Franciszek wygłosił swój dotychczas najbardziej zdecydowany komunikat na temat przyspieszającego kryzysu klimatycznego, obwiniając wielkie branże, przywódców światowych oraz „nieodpowiedzialny” styl życia Zachodu, w ostrych słowach w środę.
Remo Casilli/Reuters
„Nasze reakcje nie były adekwatne, podczas gdy świat, w którym żyjemy, rozpada się i może zbliżać się do punktu krytycznego”, napisał papież w 7-tysięcznym encykliku zatytułowanym „Laudate Deum” („Chwała Bogu”).
„Niektóre skutki kryzysu klimatycznego są już nieodwracalne, przynajmniej przez kilkaset lat, takie jak wzrost globalnej temperatury oceanów, ich zakwaszenie i spadek poziomu tlenu”, napisał.
Papież ostro skrytykował zaprzeczających i zwlekających z działaniami w sprawie zmian klimatycznych.
„Pomimo wszystkich prób zaprzeczania, ukrywania, zatuszowania lub relatywizacji problemu, oznaki zmian klimatycznych są tu i stają się coraz bardziej widoczne. Nikt nie może ignorować faktu, że w ostatnich latach byliśmy świadkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, częstych okresów niezwykłego upału, suszy i innych protestów natury”, napisał.
Zmiany klimatyczne prawdopodobnie tylko się nasilą, a ich ignorowanie zwiększy „prawdopodobieństwo występowania skrajnych zjawisk coraz częstszych i bardziej intensywnych”, napisał.
Papież zwrócił szczególną uwagę na niewspółmierną odpowiedzialność bogatych krajów za zmiany klimatyczne.
„Jeśli weźmiemy pod uwagę, że emisje na jednego mieszkańca w Stanach Zjednoczonych są około dwukrotnie większe niż emisje osób mieszkających w Chinach, i około siedmiokrotnie większe niż średnia uboższych krajów, możemy stwierdzić, że szeroka zmiana w nieodpowiedzialnym stylu życia związana z modelem Zachodu będzie miała istotny wpływ w dłuższej perspektywie czasowej”, napisał.
Skierował również oskarżenia wobec liderów i firm, które jego zdaniem priorytetowo traktują krótkoterminowe zyski ponad działania klimatyczne. ”Niestety, kryzys klimatyczny to niezupełnie sprawa interesująca wielkie potęgi gospodarcze, których troska dotyczy jak największego zysku przy minimalnym koszcie i w jak najkrótszym czasie.”
Skierował krytykę nawet wobec swojego własnego Kościoła, odnosząc się do „pewnych lekceważących i mało rozsądnych opinii, z którymi się spotykam, nawet wewnątrz Kościoła katolickiego.”
Oświadczenie papieża jest kontynuacją jego encykliki z 2015 roku pt. „Laudato Si”
(„Chwała Tobie”), która była pierwszym w pełni poświęconym ekologicznym kwestiom pismem, będącym fundamentem jego pontyfikatu.
Uprzedza ono planowaną na koniec listopada konferencją klimatyczną ONZ COP28 w Dubaju, podczas której kraje przeprowadzą "globalną ocenę" w celu oceny tempa postępu w realizacji celów klimatycznych.
Dział: Społeczeństwo
Autor:
Barbie Latza Nadeau, CNN | Tłumaczenie: Jakub Grochowski
Źródło:
https://edition.cnn.com/2023/10/04/world/pope-francis-climate-change-encyclical-intl/index.html