Podszył się pod śpiącego współwięźnia. Wyszedł z więzienia zamiast niego
Osadzony uciekł z więzienia po tym, jak podszył się pod śpiącego współwięźnia, który miał zostać zwolniony później tego samego dnia.
26-letni Brian Francisco Roman w niezwykły sposób wyszedł z więzienia w hrabstwie Cowlitz w Waszyngtonie i obecnie przebywa na wolności. Kamery przemysłowe uchwyciły Romana, który został osadzony w więzieniu za handel narkotykami, przebierającego się w ubranie współwięźnia, zanim spróbował uciec
Do ich celi przyszedł strażnik i poprosił współwięźnia, aby przygotował się do zwolnienia i wtedy mężczyzna postanowił skorzystać z okazji. Przed opuszczeniem więzienia podszedł do strażników i odebrał rzeczy kolegi z celi, w tym klucze, portfel, dowód osobisty i kartę bankomatową. Następnie podpisał dokumenty potwierdzające zwolnienie, jednocześnie fałszując podpis drugiego przestępcy. A potem jak gdyby nigdy nic płynnie skierował się w stronę drzwi.
Strażnicy w końcu zdali sobie sprawę, co się stało, gdy drugi więzień podszedł do nich i zapytał, kiedy tego dnia zostanie zwolniony. (Ajjj, ktoś na pewno zostanie za to zwolniony). Strażnicy twierdzili, że doszło do pomyłki, ponieważ obaj osadzeni wyglądają podobnie, zgodnie z oświadczeniem opublikowanym na stronie biura szeryfa hrabstwa Cowlitz na Facebooku.
„Kiedy pracownik więzienny wezwał więźnia, Roman przedstawił się jako on i udał z pracownikiem w celu zwolnienia go” – czytamy w oświadczeniu. „Personel stwierdził, że Roman i drugi więzień mają podobne cechy fizyczne”.
Wydano nakaz aresztowania Romana, dodając oskarżenia o ucieczkę, podszywanie się pod inną osobę, fałszerstwo i kradzież, ponieważ policja próbuje go obecnie wyśledzić. Zeznano również, że mężczyzna był ostatnio widziany w niebieskiej bluzie z kapturem, czarnej koszuli, szarych dresach i brązowych kapciach.
Według US Bureau of Justice Statistics (Baza Statystyczna Wymiaru Sprawiedliwości) około 2000 osób ucieka z więzienia każdego roku. Jednak Crime and Justice Research Alliance (Stowarzyszenie Badań nad Przestępczością i Sprawiedliwością) poinformowało, że 92 procent więźniów, którzy uciekli, zostaje ostatecznie schwytanych. Jednak ich odkrycia sugerują, że ucieczki z aresztu śledczego są w dużej mierze pomijanym problemem w kraju.
„Ponieważ ważnym prekursorem ucieczki z więzienia jest zwiększone zaangażowanie wymiaru sprawiedliwości, autorzy zalecili, aby decydenci polityczni skierowali większe zasoby doradcze i nadzorcze do osadzonych po ich skazaniu, aby pomóc złagodzić wpływ tej wiadomości na zachowania związane z ucieczką” – napisali.
„Ogólnie rzecz biorąc, badania te wskazują, że ucieczki z więzienia są częstym, ale pomijanym zjawiskiem. Wyniki podważyły błędne przekonanie, że ucieczki są często sensacyjnymi i brutalnymi zdarzeniami”.
Dodali, że ucieczki z więzienia mają często charakter „oportunistyczny”.
Dział: Społeczeństwo
Autor:
Charisa Bossinakis | Tłumaczenie: Natalia Warwas